جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتمادران شیرده در این دوران این رژیم غذایی را رعایت کنید

download (6)

خانم های جوانی که می خواهید در دوران شیردهی تناسب اندام هم داشته باشید بخوانید در مورد مادران شیرده در این دوران این رژیم غذایی را رعایت کنید .

مادرانی که حاملگی خود را با وزن طبیعی شروع کرده و در انتهای دوران بارداری با افزایش وزنی بیش از ۲۰ کیلوگرم مواجه می‌شوند، فراوان هستند. مشکل وقتی حادتر می‌شود که این افزایش وزن پس از تولد نوزاد، نه تنها کاهش نیافته، بلکه برخی از مادران حتی چاقی بیشتر را پس از آن تجربه می‌کنند.

خیلی از مادران جوان سرگردان هستند که چه رژیم غذایی را باید در دوران شیردهی رعایت کنند که علاوه بر داشتن فرزندی سالم، از افزایش وزن بی‌رویه خود نجات پیدا کنند. واقعیت آن‌ است‌که پس از ماه اول، داشتن رژیم برای کاهش وزن مضر نخواهد بود. ولی باید در تامین ریز مغذی‌ها حتما مشاوره دقیق داشته باشند و سیر کاهش وزن در این زمان بایستی آهسته‌تر انجام پذیرد.

شیردادن مادر به نوزاد، علاوه بر آثار فراوانی که در رشد نوزاد خواهد داشت،کمک قابل‌توجهی به بازگشت به وزن طبیعی خواهد بود. خیلی از مادرانی‌که عدم ترشح شیر کافی را بهانه‌ای برای قطع شیردهی می‌دانند، کاملا در اشتباه هستند. چرا که در اکثریت موارد، مشکل مربوط به عدم آشنایی از تکنیک‌های صحیح‌ شیردادن است.
از علل مهم چاقی در دوران شیردهی، یکی عدم تحرک و دیگری تصور غلط نیاز به انرژی فراوان برای تامین رشد نوزاد است. توصیه‌های زیر برای بازگشت شما به وزن طبیعی در هنگام شیردهی مهم است:
۱- از چاقی و افزایش وزن بی‌رویه ناشی از حاملگی خود نترسید. هیچ‌وقت برای جلوگیری از عوارض جانبی چاقی، دیر نخواهد بود. علاوه بر این متخصصان توصیه می‌کنند، قبل از آنکه قصد بارداری مجدد داشته‌باشید، حتما وزن خود را به‌حد مطلوب بازگردانید.
۲- شما می‌توانید پس از ماه اول شیردهی، تلاش برای بازگشت به‌وزن طبیعی خود را شروع کنید. البته نیاز‌های تغذیه‌ای شما در این دوران با زمان‌های دیگر عمر، متفاوت است. از طرف دیگر، سرعت کاهش وزن شما با حالات معمولی قطعا متفاوت خواهد بود. یافته‌های علمی، حاکی از آن‌است‌که کاهش وزن نیم‌کیلوگرم در هفته، بین هفته‌های ۴ تا ۱۴ پس از حاملگی، حتی در مادرانی که نوزادشان فقط از شیر آنان تغذیه می‌کند، باعث کاهش ترشح شیر و نیز کمبود در رشد نوزادان نمی‌شود.
۳- اگرچه نیاز مادر شیرده به انرژی، بیش از فرد مشابه بدون شیردهی است، ولی میزان این افزایش نباید بیش‌ازحد باشد. لذا در دوران شیردهی، شما باید رژیم منظم و متعادلی داشته باشید تا بتوانید هم شیر کافی به کودکتان بدهید و هم دچار افزایش وزن بی‌رویه نشوید.
۴- عامل مهم دیگر برای بازگشت به وزن و سایز قبل از بارداری، داشتن ورزش منظم است. لذا شما باید ورزش کنید تا فرم بدنتان به قبل برگردد. اگرچه بسیاری از زنان، احساس خستگی زیاد می‌کنند و برخی نیز دچار استرس پس از زایمان هستند، اما ورزش منظم به کاهش وزن و بهبود اختلالات خلقی و کاهش این نوع موارد کمک به‌سزایی خواهد کرد.

 

توجه کنید که خوراک مادر در دوران شیردهی بر کودک نیز اثر دارد .

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ