جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتقارچهای پوستی ، علتها ، علایم ، پیشگیری و درمان

fo1406

 

خیلی از افرادی که دچار بیماری های قارچی در بدن خود هستند نگرانی های زیادی پیدا میکنند که چرا پوست بدنشان این بیماری را گرفته است و چطور می توانند این قارچ ها را از روی پوست خود از بین ببرند بهترین راه برای بیماری قارچی پوست پیشگیری است و با رعایت کردن بهداشت پوست می توانید جلوی این بیماری را گرفت اما اگر مبتلا به این بیماری شدید باید چه کنید ؟

آقای دکتر ساکت متخصص پوست و مو  درباره‌ علت های شایع بیماری قارچی پوست بدن گفت: قارچ‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که در هوای گرم و مرطوب رشد می‌کنند، بنابراین یکی از علت های رشد قارچ‌ها در بدن انسان گرما و رطوبت می باشد . علاوه بر این رعایت نکردن بهداشت، تماس افراد با یکدیگر و با حیوانات و از طریق لباس و نپوشیدن کفش مناسب و … نیز قارچ به بدن فرد منتقل می‌شود.
وی افزود: افرادی که بیماری قند دارند و افرادی که چاق هستند، بیشتر عرق می‌کنند، پوست آنها مرطوب می‌شود و در نتیجه موجب ابتلا به بیماری قارچی پوستی در فرد می‌گردد.
دکتر ساکت در خصوص علائم بیماری قارچی پوست گفت: علائم بیماری قارچی پوست به بخشی از بدن که قارچ در آن است بستگی دارد.
وی ادامه داد: بعضی از قارچ‌ها به صورت ضایعات گرد قرمز و کمی پوسته دهنده است که قابل مشاهده است ولی علائمی ندارد و از دیگر قارچ‌ها می‌توان به قارچ‌هایی اشاره کرد که در کشاله‌ران، زیر بغل و زیر سینه بوجود می‌آید که از علائم آن خارش، سوزش و قرمزی است.
دکتر ساکت درباره بیماری قارچی در پوست سر اذعان کرد: وجود قارچ در ناحیه‌ی سر با پوسته ریزی و گاهی با آبسه، ترشح و کچلی سر همراه است که بیشتر در افراد ۱۲-۷ سال شیوع دارد.
وی با اشاره به اینکه دوره‌ درمان با توجه به نوع قارچ متفاوت خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به نوع قارچ، دوره‌ درمان آن از یک هفته تا چند ماه زمان می‌برد به طور مثال قارچ ناخن که موجب تغییر صفحه  ناخن و پوسته‌دهی زیر ناخن و… می‌گردد حدود ۴ ماه دوره درمان آن زمان خواهد برد. اما درمان قارچ‌های سطحی پوست ممکن است یک هفته هم کافی باشد.
این متخصص گوش و حلق و بینی درباره‌ی راه‌های پیشگیری از بیماریهای قارچی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به قارچ بین انگشتان پا و کف ‌پا لزوماً از کفش مناسب و راحت استفاده کنیم و از رفتن به محیط‌هایی مثل استخر که رطوبت زیادی دارد بدون کفش‌ یا دمپایی خودداری کنیم زیرا فردی که قارچ پا دارد اگر در محوطه‌ استخر راه برود و پوسته‌های قارچ پای او روی زمین بریزد و دیگری روی آن راه برود، قارچ به بدن شخص ثانی هم منتقل می‌شود که توصیه می‌شود در محیط‌های عمومی گرم و مرطوب مثل استخر و سونا از دمپایی و در محیط‌های دیگر از کفش چرمی و باز که به استاندارد نزدیک باشد، استفاده کنید.
وی افزود: در فصل تابستان میزان تعریق زیاد است و از آنجا که عرق‌کردن پوست بدن را مرطوب می‌کند لذا موجب رشد قارچ‌های موجود در بدن فرد می‌گردد، بنابراین  توصیه می‌شود که هر روز و یا حتی روزی دوبار دوش بگیرید و لباس‌های خود را زود به زود تعویض کنید. زیرا که لباس‌ها خود از عوامل ایجاد بیماری‌های قارچی پوست هستند.
دکتر ساکت درباره استفاده از شامپو بدن برای کنترل قارچ گفت: شامپو ضد شوره و ضد قارچ بر روی بعضی از قارچ‌ها مؤثر است که این قارچ‌ها معمولاً در بدن نوجوانان و جوانان به صورت لکه‌های رنگی ( در سفید پوست‌ها، لکه‌های قهوه‌ای و در سبزه پوست‌ها به صورت لکه‌های سفید یا قرمز ) ظاهر می‌شود.
وی در پایان گفت: توصیه می‌کنم که بیشتر به بهداشت خود اهمیت دهید تا هم بیمار نشوید و هم هزینه و زمان خود را صرف درمان نکنید.

اشتراک:


۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید