جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتفیبریلاسیون دهلیزی چیست و چگونه درمان می شود ؟

 

  • محققان به این نتیجه رسیده‌اند که انجام این روش فقط در دهلیز چپ به همان اندازه انجام روش در هر دو دهلیز موثر است. بیمار پس از عمل ۲۴ تا ۴۸ ساعت به مانیتورینگ کامل احتیاج دارد.

فیبریلاسیون دهلیزی به علت یک در پنج سکته مغزی است. فیبریلاسیون دهلیزی شایعترین آریتمی که نیاز به درمان دارد،در حدود ۵ درصد از مردم بیش از سن ۶۵ سالگی  رخ میدهدهمانطور که می‌دانیم فیبریلاسیون دهلیزی ناشی از کانون‌های متعدد پراسیستولیک دهلیزی است که با سرعت زیاد فعالیت ‌می‌کنند و همگی با سرعت و در یک زمان تپش سازی می‌کنند. از سوی دیگر دپولاریزاسیون‌های ناشی از کانون‌های نزدیک گره‌AV به بطن‌ها هدایت می‌شوند و ریتم بطنی بسیار نامنظمی ایجاد می‌کنند. سرعت این ‌امواج حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ ضربه است.

علل فیبریلاسیون دهلیزی:
فشار خون- بیماری‌هی دریچه‌ای و عروقی قلب- پس از عمل جراحی قلب- بیماری‌های مزمن ریه- نارسایی قلب- کاردیومیوپاتی- مشکلات مادرزادی قلب- آمبولی ریه- مصرف الکل و کافئین زیاد- عدم تعادل الکترولیتی و متابولیکی- هفونت شدید- افزایش سن

علائم فیبریلاسیون دهلیزی:
تپش قلب- کاهش انرژی و احساس خستگی مفرط- سرگیجه- احساس ناراحتی در قفسه ‌سینه- کوتاه شدن تنفس

عوارض فیبریلاسیون دهلیزی:
تشکیل لخته به علت عدم کفایت دهلیز‌ها در پمپ قلب- افزایش ریسک مرگ

اهداف درمان فیبریلاسیون دهلیزی:
ایجاد یک ضربان قلب منظم- کنترل تعداد ضربان قلب- جلوگیری از تشکیل لخته- کاهش میزان حملات قلبی

درمان‌های فیبریلاسیون دهلیزی:
دارویی:
ضد آریتمی‌ها مثل: متوپرولول- سوتالول- آمیودارون، این دارو‌ها ۳۰ تا ۶۰ درصد بهبودی ایجاد می‌کنند اما با گذشت زمان تاثیرات آنها به علت عادت کردن بدن به آنها کاهش پیدا می‌کنند.
مضرات: بسیاری از این‌ دارو‌ها خود باعث ایجاد آریتمی‌های دیگر می‌شوند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چندین نوع دارو امتحان شود .
دارو‌های کاهش دهنده تعداد ضربان قلب مثل: ایندرال
دارو‌های پیشگیری کننده از ایجاد لخته و پلاکت‌ها مثل: کومادین و آسپرین

روش‌های فیبریلاسیون دهلیزی:
۱- کاردیورژن: در صورت عدم درمان به دارو‌ها انجام می‌شود. پس از یک بیهوشی کوتاه مدت از جریان الکتریکی استفاده می‌شود.
۲- ریشه‌کنی گره AV: با استفاده از امواج رادیویی گره AV را تخریب می‌کنند. در نتیجه ایمپالس‌های رسیده از دهلیز به بطن منتقل نمی‌شود و بیمار به پیس احتیاج دارد. در این روش ضربان قلب بیمار هم کاهش پیدا می‌کند. این روش تنها می‌تواند علائم AF را کاهش دهد ولی بهبودی کامل ایجاد نمی‌کند. امروزه به دلیل روش‌های جایگزین کمتر استفاده می‌شود.
۳– دفیبریلاتورهای کاشتنی دهلیزی: وقتی بیمار علائم AF را احساس می‌کند وسیله را روشن می‌کند. این وسیله قابلیت کارکرد اتوماتیک را نیز دارد. در زمان AF مقدار اندکی انرژی توسط دستگاه ایجاد شده که علائم AF را از بین می‌برد.
۴- (Maze Procedure :(New technology
Maze به معنای مارپیچ جهت نشان دادن مسیر جریان الکتریکی قلب بکار می‌رود. کسانی که AF‌طولانی مدت دارند که به دارو پاشخ نمی‌دهند یا باعث بزرگی دهلیز شده است کاندیدا‌های خوبی برای این عمل هستند. از حدود ۱۰ سال گذشته انجام این روش رو به فزونی است. پس از باز کردن قفسه سینه و وصل بیمار به CPB و پمپ قلب کار آغاز می‌شود. در روش‌های قبلی جراح از ایجاد بر‌ش‌هایی در بافت قلب استفاده می‌کرد. پس از ترمیم قلب اسکار ایجاد شده در قلب مانع از هدایت جریان الکتریکی شده و در نتیجه ایمپالس‌ها بلاک می‌شوند. در روش‌های جدید از امواج رادیو‌یی- لیزر یا امواج ماکروویو و در نهایت از سرما جهت ایجاد این اسکارها استفاده می‌شود.
محل‌های که بیشترین احتمال ایجاد ایمپالس‌های ناجا را دارند شامل: اطراف (گوشک) دهلیز چپ Lt. Atrial Appendage – آنولوس دریچه میترال- اطراف ریشه‌های سینوس‌های کرونری و در امتداد مسیری که ورید‌های ریوی را به آنولوس میترال می‌کنند می‌باشد.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که انجام این روش فقط در دهلیز چپ به همان اندازه انجام روش در هر دو دهلیز موثر است. بیمار پس از عمل ۲۴ تا ۴۸ ساعت به مانیتورینگ کامل احتیاج دارد. برخی دارو‌های کنترل کننده فشار خون و ضربان به همراه آسپرین تجویز می‌شوند.
بیمار برای ۴ روز تا یک هفته بستری است. پس از ترخیص معاینات دوره‌ای لازم است. پزشکان ترجیح می‌دهند این عمل را برای بیمارانی انجام دهند که به سایر اعمال قلب مثل دریجه یا کرونر نیز نیاز دارند. مگر اینکه بیمار بطور مدام از این آریتمی رنج ببرد و به دارو پاسخ ندهند.
عوارض: حمله قلبی یا Stroke – نارسایی کلیه- مرگ و سایر عوارض ناشی از عمل قلب باز عوارض در کسانی که تنها عمل Maze انجام داده‌اند ۱% یا کمتر بوده نسبت به کسانی که سایر عمل‌ها روی آنها بهمراه این عمل صورت گرفته است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ