جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتفواید هویج و خواص داروئی و درمانی آن

16340661898023718138501743017918364132101

هویج خاصیت های زیادی دارد و متخصصان علم تغذیه پژوهش های زیادی روی این میوه انجام داده اند در این مطلب شما را آشنا می کنیم با فواید هویج و خواص داروئی و درمانی آن .

ممکن است شما هم از پدر و مادرتان، به خصوص در دوران کودکی، شنیده باشید که خوردن هویج برای سلامتی چشم ها مفید است ولی اغلب این توصیه را جدی نگرفته اید. بررسی های اخیر محققان نشان می دهد که این توصیه می تواند موثر باشد چون هویج این توانایی را دارد که پیری چشم را دفع کند.

در واقع، نتایج مطالعات آنان نشان می دهد که رنگدانه هایی به نام کاروتنوئید می توانند بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن مثل دژنراسیون ماکولا را از شما دور کنند. کاروتنوئیدها همان رنگدانه های قرمز و نارنجی هستند که در محصولاتی مثل هویج، سیب زمینی شیرین و فلفل دلمه ای وجود دارند، یا همان رنگدانه های سبز در اسفناج، کلم بروکلی و کلم پیچ.

در حالی که این مطالعه، رابطه علت و معلولی مستقیمی را نشان نمی دهد، اما دکتر پل برنشتاین، استاد چشم پزشکی دانشگاه یوتا، می گوید: من هم به بیمارانم می گویم که مصرف میوه و سبزیجات برای سلامت چشم خیلی مهم است و این مطالعه، همین نکته را تایید می کند .

نتایج نهایی این مطالعه که در JAMA Ophthalmology منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که از کاروتنوئیدها خیلی زیاد استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که کم ترین مصرف را دارند، تا ۴۰ درصد کمتر با خطر دژنراسیون ماکولای وابسته به سن، روبه رو می شوند

 

پزشکین : فواید هویج و خواص داروئی و درمانی آن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید