جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعوارض ناشی از کافئین برای کودک

1124_orig

والدین گرامی تغذیه کودک نقش مهمی در رشد و سلامت کودک دارد ، عوارض ناشی از کافئین برای کودک را به طور کامل بخوانید .

اگر شما اهل نوشیدن چای یا قهوه باشید، حتماً می دانید کافئین موجود در این نوشیدنی ها، دارای اثرات تحریک کننده ای همچون افزایش هوشیاری، انرژی و تمرکز است. در واقع، این خاصیت اصلی ترین عاملی است که سبب شده بزرگسالان از این نوشیدنی ها استفاده نمایند. اما در کودکان، اثرات کافئین می تواند برعکس باشد و به کاهش توانایی انجام برخی اعمال از قبیل توانایی های محاسباتی ، احتساب دقیق زمان و یا عدم هماهنگی بین عضلات بیانجامد.

معمولاً توصیه می شود در کودکان زیر ۱۲ سال از مصرف کافئین پرهیز و یا حداقل میزان آن محدود شود.

کافئین بسیارسریع جذب بدن می شود و سپس به دستگاه اعصاب مرکزی راه می یابد. در دوزهای پایین، این ماده سبب کاهش اشتها، افزایش ادرار، تحرک بیش از حد و بدخوابی می گردد. اگر به ازای هر۳/۱ کیلوگرم وزن بدن، ۵/۴ میلیگرم کافئین به کودک خورانده شود( هر۳۴۱ میلی لیتر قهوه، حداقل ۱۰۰ میلیگرم کافئین دارد) علائم مسمومیت خفیف مانند تهوع ، گرفتگی عضلات، تشنج و اضطراب بروز پیدا می کند. مسمومیت های شدیدتر می توانند به بیهوشی و افزایش و ناهماهنگی ضربان قلب منجر شوند.

البته میزان حساسیت هر کودک به کافئین متفاوت است. به عبارت دیگر، ممکن است دو کودک به یک میزان کافئین مصرف نمایند ، ولی یکی از آنها در مقابل عوارض ناشی از کافئین از خود مقاومت بیشتری نشان دهد.

برای کودکان ۱۲ ساله، مصرف روزانه یک یا دو بار چای، قهوه، کاکائوی داغ ، نوشیدنی های حاوی کولا و دیگر نوشیدنی های کافئین دار اشکال ندارد. ولی نباید فراموش کرد که چه کودکان و چه بزرگسالان، هنگام مصرف هر نوع نوشیدنی یا غذا باید به یکسری نکات نیز توجه نمایند.

درباره کافئین چند نکته عمومی وجود دارد که همه باید به آنها توجه کنند .

۱) کافئین ۶ ساعت دربدن می ماند( در برخی افراد این زمان بیشتر است). از مصرف کافئین پیش از زمان خواب بپرهیزید، چرا که این ماده در همه افراد باعث بدخوابی و در کودکان باعث شب ادراری می شود.

۲) کافئین میزان ادرار را افزایش می دهد؛ بنابر این در هوای گرم، مصرف آن را محدود کنید تا بدنتان دچار کمبود آب نگردد.

۳) اگر فردی مضطرب یا عصبانی هستید، به میزان کافئین مصرفی خود در مواد غذایی مختلف از قبیل شکلات، بیسکویت، کیک و نوشیدنی ها دقت نمایید و در صورت لزوم میزان مصرف آن را کنترل کنید.

۴) از نوشابه های کافئین دار استفاده نکنید.

 

عوارض ناشی از کافئین برای کودک

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید