جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعوارض خوردن غذا قبل خواب

image_13931120886173

 

می خواهید خوابی آرام داشته باشید در زمان خوردن وعده های غذایی خود دقت کنید ، در این مطلب متخصصان تغذیه بیان می کنند عوارض خوردن غذا قبل خواب را همراه ما باشید با بیان این عوارض در ادامه مطلب .

خوردن و هضم غذا نزدیک زمان خواب باعث ایجاد اختلال و بی‌نظمی در هیپوکامپوس می‌شود؛ هیپوکامپوس بخشی از مغز است که حافظه در آن شکل می‌گیرد. محققان این نظریه را بر روی موش‌ها آزمایش کرده و دریافتند آن دسته از موش‌هایی که قبل از خواب غذا خوردند توانایی کمتری در یادآوری دریافت یک شوک خفیف داشتند. همچنین حافظه‌ی بلندمدت آنها هم تحت تأثیر قرار گرفت.
همانطور که می‌دانید غذا خوردن نزدیک زمان خواب می‌تواند در بالا بردنفشار خون و سلامت شما تأثیر بگذارد و این مسئله به دیابت و مشکلات قلبی می‌انجامد.
محققان در این زمینه دریافتند که موش‌ها حیواناتی شب-زی هستند، بنابراین غذا خوردن در شب برایشان عادی است. آنها در تحقیق خود یک گروه از موش‌ها را مجاز کردند تا در شب غذا بخورند و گروه دیگر باید در روز غذا می‌خوردند. سپس همه‌ی آنها را در شرایط یکسانی قرار داده و شوک خفیفی به آنها داده شد. وقتی روز بعد آنها را به همان مکان اولی بازگرداندند، آن دسته از موش‌هایی که مثل روال عادی در شب غذا خورده بودند، واکنش توأم با ترس از خود نشان دادند که بیانگر این قضیه بود آنها شوک را به خاطر آورده بودند در شرایطی که آن دسته از موش های که روز غذا خوردند واکنش کمتری نشان دادند.
محققان می‌گویند علت این مسئله آن است که موش‌هایی که در نزدیکی زمان خواب، غذا می‌خورند میزان کمتری پروتئین CREB در آنها وجود دارد؛ این پروتئین در تنظیم ساعت داخلی بدن و قابلیت مغز برای شکل‌دهی حافظه نقش بسیار کلیدی دارد. بهتر است بدانید که کار کردن یا بازی کردن در حوالی ساعتی که به طور عادی می‌خوابید می‌تواند باعث کند شدن برخی از عملکردهای مغزی شود.

 

پزشکین : عوارض خوردن غذا قبل خواب

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید