جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعوارض بر داشتن تخمدان با سرطان روده بزرگ

images

 

یافته های پزشکی درباره زنانی که تخمدان های خود را بر می دارند به دست آمده که بیان کرده اند عوارض بر داشتن تخمدان با سرطان روده بزرگ همراه است توضیحات کامل محققان را در ادامه بیان می کنیم ..

پژوهشگران دریافته اند که احتمال تشخیص سرطان روده بزرگ، در میان حدود ۱۹۶۰۰۰ زن سوئدی که تخمدان خود را برداشته بودند، نسبت به میزان معیار، در زنان هم‌سن، ۳۰ درصد بالاتر است.

این زنان تخمدان خود را به علت عوارض غیر سرطانی برداشته بودند، بنابراین سابقه ابتلا به سرطان نمی‌تواند این یافته‌ها را توجیه کند.

البته محققان قادر نبودند بسیاری از عوامل مهم را که در این مطالعه بررسی نشده، به حساب آوردند. یکی از آنها این است که زنانی که تحت عمل اوفورکتومی برای برداشتن تخمدان قرار می‌گیرند، به میزان بیشتری غربال‌گری برای سرطان روده بزرگ را انجام می‌دهند و زیادتر با مراقبت‌های بهداشتی در تماس هستند. بااین‌حال به نظر می رسد، که این عمل می‌تواند احتمال بروز سرطان روده بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد.

پژوهش دیگری روشن کرده که هورمون‌های جنسی در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارند. برای مثال، برخی تحقیقات نشان داده که درمان جایگزینی هورمونی پس از یائسگی، و قرص‌های ضدبارداری با کاهش خطر ایجاد سرطان روده بزرگ ارتباط دارند. در مطالعات آزمایشگاهی، استروژن توانسته رشد سلول‌های سرطانی روده بزرگ را مهار کند.

یافته‌های این بررسی که در ژورنال جراحی بریتانیا چاپ شدند، بر اساس اطلاعات زنانی بود که بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۱جراحی زنان و زایمان انجام داده‌اند. آن‌ها یکی یا هردوی تخمدان‌های خود را برداشته بودند. درمجموع ۱٫۶ درصد از این افراد تا ۱۸ سال بعد به سرطان روده بزرگ مبتلا شدند، یعنی ۳۰ درصد بیشتر از میزان مورد انتظار برای زنان هم‌سن و سال خود.

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنانی که هردو تخمدان خود را برداشته بودند، در مقایسه با با افرادی که یک تخمدان را خارج کردند، ۲.۳ درصد بیشتر بود.

پزشکین : عوارض بر داشتن تخمدان با سرطان روده بزرگ

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید