جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعلت آبسه چیست ؟

 

  • تشخیص آبسه پوستی اولین قدم برای موفقیت‌آمیز بودن اقدام درمانی به شمار می‌رود. اکثر آبسه‌های پوستی، تندر و دارای تموج یا قرمز و بدون سفتی توصیف می‌گردند.

آبسه یک حفره  چرکی ملتهب است که  ،  در نتیجه یک عفونت موضعی تشکیل شده است. آبسه ممکن است در هر اندام و در بافت نرم زیر پوست در هر منطقه وجود داشته باشد.جاهای های شایع عبارتند از پستان ها، لثه ها و ناحیه اطراف رکتوم . جاههای  نادر عبارتند از کبد و مغز .  آبسه زیر پوست عبارتند از زیر بغل  و کشاله ران . این دو منطقه دارای تعداد زیادی  غدد لنفاوی  هستند که با عفونت مبارزه میکنند

آنتی‌بیوتیک‌ به تنهایی برای درمان بسیاری از تجمعات حجره حجره (Loculated) ماده عفونی ناکافی است. برش و درناژ آبسه غالبا اقداماتی سرپایی به شمار می‌روند و بیشتر آبسه‌های پوستی لوکالیزه بدون سلولیت را می‌توان بدون آنتی‌بیوتیک‌ درمان نمود. موارد مرتبط با عفونت‌های پوستی نیازمند درمان آنتی‌بیوتیکی می‌توانند پیچیده باشند و فراتر از مجال این مقاله هستند.

تشخیص آبسه پوستی اولین قدم برای موفقیت‌آمیز بودن اقدام درمانی به شمار می‌رود. اکثر آبسه‌های پوستی، تندر و دارای تموج یا قرمز و بدون سفتی توصیف می‌گردند. در صورت وجود تورم، درد، قرمزی و تموج در معاینه فیزیکی ناحیه درگیر، تشخیص وجود یک آبسه زمینه‌ای میسر می‌شود. تشخیص آبسه‌‌های پوستی خود به خود تخلیه شونده نیز با معاینه فیزیکی به تنهایی مقدور است. اگر معاینه دوپهلو باشد، آسپیراسیون سوزنی آبسه پوستی مشکوک، می‌تواند تشخیص آبسه لوکالیزه را تسهیل نماید. سونوگرافی در بستر ابزار تکمیلی ارزشمندی برای شناسایی نواحی لوکالیزه مایع زیر پوست به شمار می‌رود که ممکن است معرف ناحیه ایزوله‌ای از عفونت باشد، برای اندازه‌گیری ابعاد آبسه نیز می‌توان از سونوگرافی استفاده کرد. استفاده از سونوگرافی به این منظور رو به افزایش است و می‌تواند به تشخیص کمک کند. قدم بعد از تشخیص آبسه عبارت است از تعیین لزوم یا عدم لزوم برش و درناژ. بیشتر آبسه‌های پوستی در صورتی که بیش از ۵ میلی‌متر قطر داشته باشند و در محلی قابل دسترسی واقع باشند، برای برش و درناژ مناسب‌اند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ