جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعلائم عفونت سیستم ادراری

180238142165195123229841532309478229117172677

یکی از بیماری های مجاری ادراری عفونت های ادراری می باشد ، در این جا به بررسی علائم عفونت سیستم ادراری و راه های درمان آن اشاره می کنیم .

عفونت های دستگاه ادراری با علائمی مانند سوزش، درد و اصرار شدید به ادرار کردن مکرر خود را نشان می دهند. این علائم در جوان تر ها بیشتر خود را نشان می دهند تا در سنین میانسالی. علائم عفونت ادراری در میانسالی می تواند مبهم باشد.

عفونت های ادراری معمولا زمانی که باکتری ها از رکتوم دهانه مجرای ادرار را آلوده می کنند، رخ می دهد. باکتری ها می توانند به مثانه یا کلیه ها نیز راه پیدا کنند. گفته می شود که زنان بیشتر از مردان به عفونت های ادراری مبتلا می شوند و تقریبا هر زن در زندگی خود به طور متوسط یک بار مبتلا به این عارضه خواهد شد. این عارضه بخصوص در میانسالی شایع است.

کاهش شدید در سطح استروژن پس از یائسگی باکتری ها را تشویق به رشد در مجرای ادرار می کند. عفونت های ادراری ممکن است هنگام استفاده از استخر نیز رخ دهد. علاوه بر این پروستات بزرگ شده در مردان نیز می تواند خروج ادرار را کند کرده و منجر به عفونت ادراری در مردان شود. در هر دو گروه زنان و مردان، پیری اعصاب مثانه منجر به تجمع ادرار می شود و این علت یک محیط ایده آل برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.

علائم مبهم عفونت ادراری شامل سردرگمی، اضطراب، خستگی، از دست دادن اشتها و … است و همیشه نمی تواند بخصوص در افراد مسن با درد و سوزش همراه باشد. بدبو شدن ادرار، رنگ غیر طبیعی آن و وجود خون در ادرار از علائم دیگر هستند. کمردرد ناشی از عفونت های ادراری می تواند به این مفهوم باشد که عفونت به کلیه ها گسترش یافته است.

عفونت ادراری باید با آنتی بیوتیک درمان شود. در صورت عدم درمان و انتشار آن به کلیه ها، عفونت های بالقوه کشنده در جریان خون رخ می دهد.

نوشیدن مایعات و تخلیه فوری ادرار برای از بین بردن باکتری ها راهی مفید است. مصرف مرکبات و ویتامین ث به دلیل خاصیت اسیدی بسیاری از عفونت های ادراری را از بین می برد. از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و گاز دار و غذهای تند باید اجتناب کرد ضمن این که به هیچ وجه نباید سراغ سیگار و الکل رفت.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید