جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعلائم و درمان بیماری سندروم بهجت

1

 

  • لخته شدن خون در سیاهرگ های پاها و دست ها نیز در بیماران مبتلا به بهجت دیده می شود و بیشتر از افراد سالم اتفاق می افتد.

 

سندروم یا بیماری بهجت اختلالی است که چندین دستگاه بدن را درگیر کرده و جزو بیماری های روماتولوژیک طبقه بندی می شود. این بیماری اغلب در افراد جوان بروز می کند و مردان و زنان به یک نسبت درگیر آن می شوند. بیشتر موارد بیماری در مناطق سواحل مدیترانه، خاورمیانه و خاور دور دیده می شوند. آیا این بیماری ارتباطی با «جاده ابریشم» دارد؟ شاید. نخستین بار پزشک متخصص پوست و دانشمند ترکیه یی Hulusi Behçet در سال ۱۹۲۴ این سندروم را در یکی از بیمارانش گزارش کرد: البته در قرن پنجم قبل از میلاد، بقراط نیز علایم این بیماری را در کتاب خود شرح داده است. در سال ۱۹۴۷ یعنی یک سال قبل از مرگ دکتر بهجت، کنگره بین المللی پوست، بیماری را رسما به نام بیماری بهجت نامگذاری کرد. در سال ۱۹۹۱ محقق مصری Sahar Saleem با همکاری محققان عربستانی درگیری دستگاه عصبی و مغز توسط بیماری بهجت را برای دنیا توضیح دادند.

علایم بیماری بهجت چیست؟
یکی از مهم ترین علایم آن ایجاد زخم های آفتی در حفره دهان است. معمولااین زخم ها دردناک هستند و در تمام مناطق دهان پراکنده اند. ولی اصلی ترین خصوصیت آنها، راجعه بودن شان است. یعنی اگر شما دچار آفت هایی در دهان خود می شوید که منفرد هستند یا فقط یک بار ایجاد شده و دیگر تکرار نمی شوند، نباید زیاد نگران ابتلابه بیماری بهجت باشید. علامت دیگری که ممکن است در بیماری بهجت رخ بدهد، آفت های ناحیه تناسلی است که پس از بهبود جای آنها باقی می ماند. این آفت ها اگر ایجاد شوند با احتمال بیشتری مطرح کننده بیماری بهجت هستند. بیماری بهجت می تواند در پوست ضایعه های مختلفی ایجاد کند، از التهاب های ساده پوستی تا زخم های عمیق: ولی یک علامت تقریبا اختصاصی برای بیماری بهجت آزمون پاترژی (Pathergy Test) نامیده می شود که یک نوع از واکنش های پوستی است. در این بیماران هرگونه خراشیدگی پوستی یا فروکردن سوزن، باعث ایجاد یک ناحیه قرمزرنگ نسبتا وسیع می شود که مرکز آن همان محل تزریق یا فرورفتن سوزن است. یکی دیگر از علایم بیماری بهجت، ایجاد مشکلات چشمی است. معمولادر شروع بیماری، چشم هم درگیر می شود و درگیری آن می تواند از یک التهاب ساده عنبیه تا درگیری عصب بینایی و در نهایت کوری متغیر باشد. بنابراین بیماران مبتلابه بیماری بهجت در صورت ایجاد شدن ساده ترین علایم چشمی که قبلاوجود نداشته است باید سریعا تحت ویزیت چشم پزشکی و درمان های لازم قرار گیرند.

آیا بیماری بهجت مناطق دیگر بدن را نیز درگیر می کند؟
بهجت می تواند در مفاصل بزرگ بدن بویژه زانو و مچ پا التهاب ایجاد کرده و باعث درد مفصلی شود.

لخته شدن خون در سیاهرگ های پاها و دست ها نیز در بیماران مبتلا به بهجت دیده می شود و بیشتر از افراد سالم اتفاق می افتد.
درگیر شدن سیستم عصبی بدن بویژه مغز و نخاع معمولابه شکل سردرد و اختلالات بینایی به همراه تهوع خود را نشان می دهد.
دستگاه گوارش نیز ممکن است در طی بیماری بهجت دچار مشکلاتی از قبیل زخم های متعدد بویژه در روده شود.

آیا درمانی برای سندروم بهجت وجود دارد؟
داروهای مختلفی در درمان بیماران مبتلابه بهجت مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که بیماری خفیف و محدود به آفت های دهانی یا تناسلی باشد، از درمان های موضعی استفاده می شود. داروهای کورتونی موضعی (پمادها یا کرم ها یا خمیرها) این درمان ها را تشکیل می دهند. اما در مواردی که بیماری اندکی شدیدتر باشد درمان های خوراکی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند. درباره هر عارضه یی دارویی خاص ممکن است برای بیمار تجویز شود، بنابراین داروهای مختلفی مانند تالیدومید، آسپرین، کلشی سین، پردنیزولون، آزاتیوپرین و اینترفرون بسته به مورد و بسته به اینکه چه مشکلی برای بیمار ایجاد شده باشد، استفاده می شوند. دیده شده که شروع زودرس آزاتیوپرین در کنترل درازمدت بیماری بهجت تاثیرات خوبی داشته است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ