جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتطرز تهیه پاستا در منزل

4370_114

پاستا را همه کودکان دوست دارند ما در گذشته نام  انواع پاستا را به شما آموزش داده ایم و امروز قصد داریم طرز تهیه یک پاستای خیلی خوشمزه را آموزش دهیم.

ساخت خمیر پایه

پاستا در زبان ایتالیایی به معنای خمیر می‌باشد که هر کدام از شکل‌های آن اسامی مختلفی دارند.
تهیه پاستا در زمان‌های گذشته به‌صورت سنتی انجام می‌شد، ولی با مشکلات زندگی امروزی مردم فقط در شرایط خیلی خاص و در مناسبت‌های مهم تهیه خمیر را در منزل انجام می‌دهند. زیرا مزه و طعم خمیر تهیه شده در منزل به یادماندنی‌تر است.
ممکن است در تجربه‌ی اول تهیه خمیر کمی سخت به‌نظر برسد و نتیجه آن‌ هم رضایت‌بخش نباشد ولی با تکرار این تجربه، به نتایج بهتری می‌رسید. تهیه‌ی پاستا در منزل تقریباً یک ساعت وقت لازم دارد:
• ۱۵دقیقه برای ورز دادن خمیر
• ۳۰دقیقه برای استراحت آن
• ۱۵دقیقه برای پهن کردن و نازک کردن خمیر

پاستای تازه و خشک:
پاستای خشک: این نوع پاستا از آرد دروم‌ـ‌سمولینا (Semolina Durum) و آب تهیه می‌شود.
تنوع زیادی در انواع کارخانه‌ای آن وجود دارد. در ایتالیا هر منطقه دارای پاستای ویژه‌ای بوده که با سس خاص آن خورده می‌شود.
پاستای تازه: پاستای خانگی است که با آرد سفید و تخم‌مرغ تهیه می‌شود و برای انواع پاستا‌هایی که داخل آن با مواد پرشده، مثل راوایولی و یا لازانیا کاربرد دارد، گاهی برای مزه‌دار شدن این نوع پاستا از پوره اسفناج یا گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود.

قبل از این‌که شروع به کار کنید:

تهیه‌ی پاستا کار مشکلی نیست اما نکاتی وجود دارد که رعایت آن‌ها برای تهیه خمیر به شما کمک می‌کند:
۱. هوای آشپزخانه باید به خوبی تهویه شود.
۲. مواد اولیه قبلاً به دمای آشپزخانه رسیده باشند.
۳. سطحی که به عنوان میز کار در نظر گرفته می‌شود به اندازه‌ی کافی بزرگ و سخت باشد (حتی‌الامکان از جنس چوب یا سنگ مرمر باشد) که روی آن در ضمن کار آردپاشی می‌شود.
۴. ورز دادن خمیر از مراحل بسیار مهم در تهیه‌ی پاستا است که خمیر سخت را نرم می‌کند. باید حالت لاستیکی خود را حفظ کند، در ضمن کار، اگر خمیر چسبنده باشد، کمی آرد اضافه شود.
۵. رول کردن خمیر به طرز صحیح و یکنواخت، دارای اهمیت می‌باشد، زیرا منافذ زیادی که در پاستا ایجاد می‌شود در جذب سس مخصوص پاستا مهم است. اگر ضخامت خمیر زیاد باشد پخت آن هم طولانی‌تر خواهد شد.
۶. بعد از تهیه‌ی خمیر در تمام مراحل کار با پوشاندن خمیر از خشک شدن آن جلو‌گیری شود.

پاستای پایه
این خمیر برای ۴ نفر تهیه می‌شود.

مواد مورد نیاز:
آرد سفید    ۳۰۰گرم
تخم‌مرغ درشت   ۳عدد

طرز تهیه

آرد و نمک را با هم مخلوط کرده روی میز کار بریزید و وسط آن را گود کنید. تخم‌مرغ‌ها را در وسط آرد بریزید و بوسیله‌ی یک چنگال کم‌کم آرد و تخم‌مرغ را باهم مخلوط کنید. (اگر این کار را داخل کاسه انجام دهید مشکلی پیش‌ نخواهد آمد).
سپس خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه روی سطح آردپاشی شده ورز دهید تا حالت کشدار پیدا کند و به دست نچسبد. بعد خمیر آماده شده را به مدت ۳۰دقیقه با پارچه آغشته به آرد کاملاً پوشانده و در هوای معمولی آشپزخانه استراحت دهید (در صورتی که خمیر را بخواهید بیش از ۲ساعت نگهداری کنید، بهتر است در یخچال بگذارید).

پهن کردن خمیر با وردنه:

خمیر را به ۴قسمت تقسیم کرده، روی آن‌ها رابا پارچه بپوشانید تا خشک نشود. روی میز کار را آرد پاشیده، سپس با یک وردنه که به آرد آغشته شده یک قسمت از خمیر‌ها را پهن کنید. این کار را ادامه دهید تا خمیر به ضخامت ۵میلی‌متر برسد. از این مرحله به بعد به نرمی ولی سریع خمیر را وردنه بکشید تا ضخامت آن به ۲/۵ میلی‌متر برسد.

استفاده از دستگاه مخصوص خمیر بازکن:

اگر از دستگاه برای پهن کردن خمیر استفاده می‌کنید یک تکه از خمیر را برداشته، اول با وردنه کمی پهن کنید. سپس خمیر و رول دستگاه را کاملاً آردپاشی کرده و خمیر را یک‌بار بدون کشیدن از دستگاه رد کنید، بعد دو لبه‌ی خمیر را تا وسط آن تا کنید و خوب فشار دهید تا هوای بین آن خارج شود. دوباره خمیر را از دستگاه رد کنید و این کار را ۵بار تکرار کنید.
• پیچ دستگاه را روی شماره‌ی بعد گذاشته و خمیر را به آهستگی از دستگاه عبور دهید.
• در پایان پیچ را روی آخرین درجه بگذارید و خمیر را رد کنید تا خوب نازک شود. هرجا که احساس کردید خمیر می‌چسبد، کمی آرد بپاشید.
• در نهایت خمیر را با دو دست برداشته و روی دستمال آشپزخانه که کمی آرد پاشیده‌اید بگذارید (خمیر باید قبل از بریدن ۳دقیقه بماند).

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید