جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتضرر نوشابه برای دندان

نوشابه های گازدار ترکیبی از آب، مواد رنگی و طعم دهنده ها و گازکربنیک یا دی اکسید کربن خوراکی است مصرف مستمر آن ها به دلیل وجود مواد رنگی و گاز کربنیک سبب بروز اختلالاتی مانند پوکی استخوان، کهیر، عوارض تنفسی، گوارشی و رفتاری می شود. بعلاوه قند موجود در این نوشابه ها موجب افزایش وزن، چاقی و عوارض ناشی از آن مانند دیابت، بیماری های قلب و عروقی می شود و مصرف بی رویه این نوشیدنی ها خطرها و آسیب های جدی را به دنبال خواهد داشت.

cc

نوشابه های گازدار و دندان

نوشابه برای دندان شیری بسیار خورنده‌ است. بگونه‌ای که دندان کودک در یک ظرف نوشابه حل می‌شود. همچنین برای دندان‌های دائمی بدلیل کاهش مقاومت به خوردگی مضر است.ماهیت اسیدی نوشابه های گازدار مواد معدنی سطح دندان را حل می کنند. بخصوص اگر بلافاصله پس از خوردن نوشابه مسواک بزنید چون مواد معدنی دندان با اسید موجود در نوشابه نرم شده اند به راحتی برداشته شده و اگر این عادت مدت طولانی تکرار شورد باعث سایش شدید طوق دندان ها می شود.

پس در صورت مصرف نوشابه برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مسواک نزنید و تنها دهان خود را با آب بشوئید تا قند و اسید نوشابه از دهان شما حذف گردد. مواد معدنی موجود در بزاق به طور طبیعی مواد معدنی از دست رفته را جبران می کنند.

چند سال پیش بیماری به بنده مراجعه کرد که دارای سایش های شدید در طوق دندان ها بود علت را که در رفتار غذایی و بهداشتی او جستجو کردم به مصرف مرتب نوشابه و مسواک زدن بلافاصله بعد از نوشیدن نوشابه رسیدم.

دکتر محسن مرآتی متخصص ارتودنسی

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید