افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

شربت اکسپکتورانت کاربرد و عوارض جانبی آن

شربت اکسپکتورانت کاربرد و عوارض جانبی آن

2421891712206050152116371111391591531377125

 

دارو شناسان در این مطلب به بررسی شربت اکسپکتورانت پرداخته اند و به بیان توضیحاتی درباره شربت اکسپکتورانت کاربرد و عوارض جانبی آن را در اختیار شما گذاشته اند

اکسپکتورانت جزو داروهای بدون نسخه است، یعنی بدون نسخه هم می‌توان آنها را از داروخانه تهیه کرد. به همین دلیل لازم است این دسته دارویی را بهتر بشناسیم تا در صورت نیاز بدانیم که اکسپکتورانت چیست و چگونه اثر می‌کند و آیا عوارض جانبی هم دارد؟

به طور کلی داروهایی که برای سرفه تجویز می‌شوند دو دسته هستند:

یک دسته داروهایی که بر مرکز سرفه در دستگاه عصبی مرکزی اثر کرده و سرفه را از آن ناحیه سرکوب می‌کنند که داروهایی مانند دکسترومتورفان از این دسته هستند.

دسته دوم اکسپکتورانت‌ها هستند که سبب رقیق شدن خلط و ترشحات دستگاه تنفسی می‌شوند و به این وسیله خروج ترشحات تسهیل و مجاری تنفسی از خلط و ترشحات پاک می‌شود. گایافنزین و اکسپکتورانت ساده و همراه با کدئین در این دسته دارویی قرار دارند.

این دارو در کودکان زیر دو سال بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود


در واقع شربت اکسپکتورانت حاوی سه ترکیب است: 

۱- گایافنزین با رقیق کردن خلط، چسبندگی آن را کاهش می‌دهد و خروج آن را سهولت می‌بخشد.

۲- کلرفنیرآمین اثر آنتی‌هیستامینی دارد.

۳- سودو افدرین ترشحات را کم می‌کند و اثر ضد احتقانی دارد.

گاهی کدئین نیز به این سه ترکیب اضافه می‌شود که اثر آرام بخشی به آن می‌افزاید.

اکسپکتورانت در درمان سرفه و احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی کاربرد دارد و در افراد بالغ از راه خوراکی هر شش ساعت یک‌بار ۵ تا ۱۰ سی‌سی تجویز می‌شود.

در کودکان ۶ تا ۱۲ سال نیز ۵/۲ تا ۵ سی‌سی هر ۶ تا ۸ ساعت یک‌بار و در کودکان ۲ تا ۶ سال، ۵/۱ تا ۵/۲ سی‌سی هر ۶ ساعت یک‌بار به گونه‌ای که در یک شبانه روز از ۱۰ سی‌سی تجاوز نکند تجویز می‌شود.

این دارو در کودکان زیر دو سال بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود. البته در مواردی که سرفه‌ها مزمن شده و دلیل مشخصی برای آنها شناخته نشده است باید به پزشک مراجعه کرد تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

دلایلی مانند عفونت‌های تنفسی، تومورهای قفسه سینه و ریه و… ممکن است تنها با سرفه خود را نشان دهند و لذا تنها درمان علامتی آنها باعث پیشرفت بیماری و از دست دادن زمان می‌شود.

این دارو باعث خواب آلودگی نیز می‌شود و مصرف آن هنگام کار با وسایل خطرناک و رانندگی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

پزشکین : شربت اکسپکتورانت کاربرد و عوارض جانبی آن

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *