جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتشاد زیستن و راهکارهای شاد بودن

شاد زیستن و راهکارهای شاد بودن

ra4-4388

 

 

روانشناسان بیان کرده اند می خواهید از زندگی خود لذت ببرید باید شاد زندگی کنید در این پست شاد زیستن و راهکارهای شاد بودن را به شما روانشناسان بیان می کنند .

شادی یکی از هیجانات اساسی انسان است که وجود آن به انسان کمک می‌کند، سلامت روان بهتری داشته باشد.

شاد بودن و شاد زندگی کردن یکی از عوامل مهم پیشگیری از ابتلا به اختلالات روان‌شناختی است.

درواقع، شادی حالتی هیجانی است که نشانگر میزان رضایتمندی فرد در زمینه­‌های مختلف بویژه زمینه­‌های روانی است. هنگامی که انسان شاد است برخی مناطق مغز او تحریک می­‌شود و ترشح برخی هورمون­‌ها ازجمله سروتونین و نوراپی‌نفرین و دوپامین در بدن افزایش پیدا می­‌کند.

شاد بودن و شاد زندگی کردن و روی خوش نشان دادن به زندگی و مقابله با مشکلاتی که در زندگی برای هر فردی به وجود می‌آید از ارکان سلامت روان محسوب می­‌شود.

افراد سالم که دچار افسردگی نیستند به صورت ذاتی به دنبال شادمانی هستند و لازم به ذکر است که در حالت شادی انرژی بدن افزایش می ‌یابد و عملکرد ذهنی فرد کارآمدتر و بهینه ‌تر می ‌شود.

افراد درباره یک پدیده یکسان به میزان یکسان هیجان شادی از خود نشان نمی ‌دهند و به همین دلیل راهکارهای متفاوتی پیشنهاد می‌شود تا در نهایت همه افراد بتوانند شادی خود را افزایش دهند.
با توجه به اینکه شادی حالتی روانی است که پس از برآورده شدن خواسته ‌های انسان ایجاد می ‌شود و شامل میزان عاطفه مثبت و رضایتمندی فرد است. بنابراین برای اینکه بتوانیم شاد باشیم می ‌توانیم از این راهکارها استفاده کنیم؛

بازسازی نگرش ‌ها و شناخت ‌ها: در این تمرین لازم است ابتدا مشخص کنید چه اتفاقاتی باعث می ‌شود تا شما دچار خلق پایین و ناراحتی شوید. سپس معین کنید کنترل کدام یک از اتفاقات تحت اختیار شما بوده و به نقش خود در بروز آن اتفاق نمره دهید. پس از آن لازم است مشخص کنید چگونه می ‌توانید اتفاقات را بپذیرید و به میزان پذیرش خود نمره دهید.

مدیریت زمان: برنامه ‌ریزی به منظور درست و بموقع انجام دادن کارها به کاهش استرس و افزایش شادی منجر می­‌شود.

تمرین مثبت‌نگری: تهیه فهرستی از ویژگی ‌های خوب نزدیکان و اطرافیان و مرور آنها.

مشورت: همفکری هنگام تصمیم ‌گیری منجر می ‌شود تا تصمیمات بهتری بگیرید و ترس از شکست در شما کاهش یابد.

گوش دادن به موسیقی: موسیقی، نواحی خاصی در مغز را تحریک می‌کند که به افزایش شادی منجر می­‌شود.

 

پزشکین : شاد زیستن و راهکارهای شاد بودن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید