جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتسوال درباره عمل لیزیک چشم

aas

آیا همانطور که در برخی از تبلیغات می آید دستگاههای مختلف لیزر اکسایمر “خیلی” با هم متفاوت هستند؟

نسل جدید دستگاههای لیزر اکسایمر که اصلاح کننده دوربینی و نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند اکثرا روش نوینی را انتخاب کرده اند تا علاوه بر امنیت بالای درمانی نتایجی چون پخش نور و بازگشت نمره چشم را به حداقل برسانند. این خصوصیات در بسیاری از لیزرهای اکسایمر امروزه مشاهده می گردد و محدود به دستگاه و کمپانی خاص نمی گردد،‌ بهر حال همیشه تبلیغات در زندگی امروزه نقش مهمی داشته است.

آیا تاثیر جراحی های با لیزر اکسایمر دائمی میباشد؟

با توجه به آنکه لیزر ضخامتی از قرنیه را متناسب با میزان رفراکشن و شماره چشم بر می دارد در صورتی که شماره چشم ثابت شده باشد اثر آن دائمی می باشد و برگشت ناپذیر است.

آیا همه چشمها دارای عیوب انکساری به اصلاح زی اوپتیکس یا (( ویژه فردی )) نیاز دارند؟

خیر،‌ پس از انجام تمام آزمایشات بخصوص قرنیه ای که مکمل اورب اسکن می باشد و زی ویو zywave گفته می شود مشخص می گردد که آیا به این گونه اصلاح نیاز می باشد یا خیر. در این آزمایش میزان تفرق و اعوجاج نورها مشخص می گردد و اگر از حد به خصوصی بیشتر بود اصلاح با زی اوپتیکس مورد نیاز خواهد بود.

سیستم جدید ( زی اوپتیکس ) Zyoptix چیست و کاربرد آن در چه مواردی می باشد؟

این سیستم که بر روی نوع بخصوصی از دستگاههای اکسایمر نصب گردیده قادر است علاوه بر شماره¬های عادی چشم ( دوربینی یا نزدیک بین یا آستیگماتیسم) دیگر خصوصیات فردی قرنیه افراد که بر روی نحوه تشکیل تصاویر موثر می باشد اصلاح نماید. در این سیستم بعلت آنکه جهت نحوه انجام لیزر نیاز به دهانه های Aperture خروجی خاصی برای لیزر دارد از کارت های ویژه ای که ((کارت زی اوپتیکس)) نامیده می شود (برای هر چشم جداگانه) استفاده می گردد. در حال حاضر هر کارت قیمت معادل یکصد دلار دارد که به هزینه های جراحی عادی اضافه می شود.

آیا این گفته صحیح است که فردی با سابقه جراحی لیزیک چنانچه به کوهنوردی رفته و به ارتفاعات صعود نماید، دچار افت دید در چشمها می گردد؟

خیر، این مطالب صحیح نبوده و ریشه علمی ندارد.

آیا وارد شدن آب به داخل چشم پس از انجام لیزیک خطرناک است؟

بلافاصله بعد از جراحی و بخصوص در روزهای اول و دوم این مسئله بیشتر خطرناک است. حداقل ۴۸ ساعت تا کامل شدن ترمیم زخم برش قرنیه و ممانعت از خطر ورود عوامل عفونی به داخل ضخامت قرنیه زمان نیاز است و در طول این مدت آب نباید داخل چشم شود.

آیا تاری دید خصوصا در کارهای نزدیک مثل مطالعه بعد از جراحی طبیعی است یا اینکه عمل نا موفق بوده است؟

این پدیده تار دیدن اشیاء نزدیک پس از عمل، ‌طبیعی بوده و با گذشت زمان بهبود می یابد. و هر چقدر هم سن بیمار جوان تر باشد دید نزدیک سریعتر بهبود می یابد.

آیا عصبانیت شدید یا گریه زاری فراوان بعد از جراحی خطرناک است؟

خیر، این حالات روحی و روانی ممکن است سبب تغییرات گذرای دید شوند، اما بر نتیجه عمل تاثیری ندارد.

آیا حتما لازمست پس از لیزیک همه جا و همیشه عینک آفتابی استفاده شود؟

به خاطر انجام لیزیک چند روز اول به علت آنکه نور ممکن است سبب تحریک و اذیت چشم ها شود نیاز است اما اصولا برای محافظت چشم (حتی عمل نشده) در مقابل نور ماوراء بنفش خورشید استفاده از عینک آفتابی حتی برای فردی که تحت عمل لیزیک قرار نگرفته نیز پیشنهاد می گردد.

عده ای ترس از آن دارند که اگر در زمان جراحی برق رفت چه می شود؟

دستگاه میکروکراتوم (وسیله برش لایه ای قرنیه) اصولا با باتری قابل شارژ کار می کند و با برق کاری ندارد. خود دستگاه لیزر اکسایمر نیز در اکثر مواقع با دستگاههای دارای باتری حمایت کننده برق (در صورت قطع شدن) کار می کند.

آنانکه ترس دارند در حین جراحی تکان شدیدی به خود بدهند، نتیجه جراحی آنان چه می شود؟

کنترل انجام لیزیک در دست جراح بوده و می توان در صورت جابجا شدن بیمار انجام لیزر را متوقف کرده و پس از ثابت شدن وضعیت چشم و سر بیمار جراحی را ادامه داد.

آیا فصل خاصی برای این عمل مناسبتر است؟

خیر، ‌به علت آنکه دما و رطوبت اتاق در تمام ایام سال در اتاق عمل در جهت به کارگیری هرچه بهتر دستگاه اکسایمر تحت کنترل و تنظیم می باشد فصلهای مختلف سال تاثیری بر نتیجه عمل ندارد.

چند روز پس از جراحی استراحت واجب است و نمی توان به سر کار ( خصوصا اداره) حاضر شد؟

استراحت مطلق و در خانه ماندن بیش از یک تا دو روز ضرورتی ندارد و هر چه زودتر، حتی لازم است به سر کار حاضر شده و از چشم ها به نحو مطلوب کار کشیده شود.

فردی که دچار ضعف بینایی می باشد و خصوصا اگر نزدیک بینی داشته باشد چنانچه دائما عینک بزند و یا اگر اصلا استفاده نکند آیا تاثیری برای چشم او خواهد داشت یا خیر؟

خیر،‌این افراد در صورت استفاده از عینک دید بهتری داشته و استفاده نکردن از آن خطری برای چشم و شماره نداشته ولیکن چشمها آزار و اذیت بیشتری را احساس می کنند و کیفیت دید نیز مطلوب نمی باشد.

آیا حضور در محیطهای شلوغ و پر از سر و صدا برای بیمار لیزیک شده خطر و ضرری دارد یا خیر؟

آلودگی صوتی اگر مداوم و طولانی نباشد برای چشم عمل شده خطری ندارد.

آیا پس از جراحی لیزیک می توان از رنگ مو برای رنگ آمیزی موهای سر استفاده کرد؟

استفاده از رنگ مو پس از جراحی لیزیک بلامانع است،‌ لکن در همه مواقع و برای همه افرادی که این کار را انجام می دهند لازم است از داخل شدن ذرات رنگ به داخل چشمها جلوگیری شود.

آیا آنطور که در برخی روزنامه ها نوشته اند لیزیک (( منجر به کوری)) می گردد؟

لیزیک دردست جراحان با تجربه جزء کم عارضه ترین جراحی های چشم محسوب می گردد به هر حال انجام نابجای لیزیک می تواند دارای عوارض خاص خود باشد. اما کوری در ارتباط مستقیم با لیزیک از هیچ مرکزی گزارش نگردیده است و این عبارت ترجمه نادرست از متن به زبان خارجی بوده است.

یا برخورد باد به چشمها پس از عمل مثلا در حین موتور سواری بخصوص برای آنکه عمل شده است و برای چشمی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته است ایجاد مشکل می نماید؟

خیر،‌پس از جراحی بخصوص در روزهای اول، ‌در معرض باد قرار گرفتن چشمها باید با احتیاط زیاد باشد چرا که اگر باد دارای ذرات معلق بوده و با سرعت به قرنیه برخورد کند احتمال بروز عفونت می رود.

بنابراین درصورتی که بیمار عمل شده نیاز به انجام موتور سواری دارد باید حتما از عینک محافظ استفاده کند تا مانع از اصابت این ذرات به قرنیه گردد.

آیا پس از لیزیک چشمها همیشه نسبت به (( بو و عطر)) حساس باقی خواهند ماند؟

خیر،‌پس از لیزیک تنها برای دوره کوتاهی چشم عمل شده نسبت به بوهای محرک تا حدودی حساس خواهد بود که گذرا بوده و بر طرف می گردد و این حساسیت مسئله ای نیست که همیشگی و دائمی باشد.

آیا پس از لیزیک رژیم غذایی خاصی باید رعایت گردد؟ آیا پرهیز غذائی بخصوص مورد نیاز است یا خیر؟

پس از لیزیک هیچگونه پرهیز غذایی و رژیم خاص غذایی مورد نیاز نیست.

آیا گریه تاثیری بر نتیجه جراحی و دید نهائی حاصله از لیزیک دارد؟

چند روز پس از لیزیک که چسبندگی فلاپ (لایه سطحی قرنیه که برش داده شده) کامل شد،‌گریه که افزایش اشک در سطح قرنیه می باشد، ‌دیگر تاثیر بر نتیجه جراحی و بر دید نهایی بیمار نخواهد داشت.

آیا پس از لیزیک می توان جراحیهای ترمیمی دندان، کشیدن آن و یا تزریق در نواحی دندانها انجام داد؟

انجام تزریق و جراحی فک و دندان تاثیری بر روی نتیجه لیزیک ندارد و بیمار با آسودگی خاطر می تواند نسبت به این امور درمانی اقدام نماید.

آیا پس از عمل مصرف داروهای هورمونی ( مثل پروژسترون و استروژن) تاثیری بر نتیجه حاصله دارد؟

خیر‌، مصرف اینگونه داروها برای بیماران عمل شده هیچگونه تاثیر سوئی نداشته و مصرف آن برای بیماران بلامانع است.

آیا افرادی که مبتلا به بیماری قند (دیابت) هستند می توانند تحت عمل لیزیک قرار بگیرند؟

اگر بیمار مبتلا به دیابت در مراحل بسیار ابتدایی بیماری یعنی بدون گرفتاری و درگیری چشمها بوده و شماره چشمها نیز ثابت باشد از نظر انجام لیزیک مشکلی نیست،‌ اما در مراحل پیشرفته بیماری قند یا در حالیکه بیماری کنترل نشده و یا آنکه شماره چشم¬ها درحال تغییر است،‌ لیزیک انجام نگیرد.

آیا پس از جراحی لیزیک رنگ پوست اطراف چشم و پلکها تغییر می کند؟

خیر،‌جراحی لیزیک تنها بر روی قرنیه انجام شده و بر روی رنگ پلکها و پوست اطراف چشم تاثیر نمی گذارد. کبودی اطراف پلکها که در برخی افراد دیده می شود ناشی از خونریزی زیر پوست این نواحی است که با درمانهای تخصصی پوست بهبود می یابد.

بعضی افراد می گویندحالت چشم پس از جراحی لیزیک تغییر می کند، آیا این مطلب صحت دارد؟

منظور از حالت چشم نمای صورت فرد با عینک و بی عینک می باشد یعنی فردی که می خواهد عمل کند عینک خود را برداشته و خود را در آینه ببیند همین وضعیت پس از جراحی لیزیک نیز باقی می ماند. خصوصا در شماره های نسبتا بالا که فرد نزدیک بین با زدن عینک حالت چشم ها کوچک تر از حد معمول می گردد و گود افتاده به نظر می رسد. خود جراحی لیزیک تاثیری بر روی ساختار چهره ندارد و تنها عینک برداشته می شود.

آیا اگر یکی از نزدیکان خودتان عینکی بود این جراحی را به او پیشنهاد می کردید؟

لیزیک یک جراحی پیشنهادی نیست. بسیاری از جراحان با تجربه افراد فامیل و نزدیکان و همکاران خود را تحت عمل جراحی لیزیک قرار داده اند،‌اگر این افراد با عینک و لنز خود مشکل داشته و با نحوه عمل لیزیک آشنا بوده و هنوز تمایل به انجام لیزیک بر روی چشمهای خود دارند به شرط آنکه کاندید مناسبی از نظر معاینات چشم پزشکی‌، باشند می توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

رابطه جراحی بینی (رینوپلاستی) با لیزیک چگونه است؟

به دلیل آنکه پس از رینوپلاستی فرد تا مدتی نخواهد توانست از عینک خود استفاده کند اگر بیمار تمایل دارد هر دو عمل در اسرع وقت انجام شود و خصوصا اگر شماره بالائی از عیب انکساری دارد بهتر است ابتدا لیزیک انجام گیرد.

انجام رینوپلاستی پس از لیزیک نیز بلامانع بوده و بر روی نتیجه عمل تاثیر ندارد تنها جراح بینی و متخصص بیهوشی باید درجریان عمل لیزیک انجام شده بر روی چشم ها قرار بگیرد به خصوص اگر رینوپلاستی قرار است با بیهوشی عمومی انجام گیرد حتما چشمها در طول عمل بسته بماند و مراقبت های لازم انجام گیرد.

گفته می شود (( پس از لیزیک ضربه به سر منجر به کوری می گردد))؟ آیا این جمله صحیح است؟

خیر،‌ضربه به سر هیچ ارتباطی با جراحی لیزیک از نظر ایجاد کوری و از بین رفتن دید ندارد. نقاطی از سر هستند که ضربه به آنها به عصب بینایی منتقل شده سبب صدمات عصبی و در نتیجه کاهش بینایی می گردد.

آیا صحیح است که پس از عمل جراحی ضربه به چشم منجر به کوری می گردد؟

خیر،‌اگرچه چشم عضو بسیار ظریف و حساسی می باشد،‌ اما لیزیک تاثیر چندانی بر روی مقاومت قرنیه و در نتیجه کل چشم ندارد. اگر ضربه به شدتی باشد که برای چشم عمل نشده مضر باشد برای چشمی که لیزیک شده نیز خطرناک خواهد بود.

چرا هزینه عمل لیزیک تا این حد گران است؟

لیزر اکسایمر و دستگاههای همراه آن برای انجام لیزیک در زمره دستگاههای جدید و گران می باشد(در حدود ۳۰۰ هزار دلار) از طرفی هزینه نگهداری و مواد مصرفی دستگاه لیزر برای هر مرکز سالیانه حدود ۵۰ تا ۷۵ هزار دلار می باشد (به شرط آنکه دستگاه نیاز به تعمیر اساسی و تعویض قطعات گران دیگری پیدا نکند) این جراحی در اروپا و آمریکا برای هر چشم بر اساس نوع مرکز لیزر از ۱۵۰۰ تا۲۰۰۰ دلار هزینه دارد در ایران این هزینه جراحی لیزیک بسیار پایین تر از دیگر کشورها می باشد. ضمن اینکه کیفیت کار نیز بسیار بالا می باشد به طوری که بسیاری از افراد مقیم خارج نیز برای انجام این جراحی به ایران سفر کرده و تحت عمل قرار می گیرند. در ایران خوشبختانه بسیاری از شرکتهای بیمه خصوصی هزینه جراحی لیزیک را برای شماره های بالا قبول کرده اند که از این طریق کمک قابل ملاحظه ای به بسیاری از بیماران شده است.

آیا دستگاه لیزر نو و کهنه دارد؟ به عبارتی اگر دستگاه نو باشد بهتر نیست؟

در قسمت میکروکراتوم لیزیک (برش دهنده قرنیه) تیغه تیز برش باید برای هر بیمار مرتبا” تعویض گردد که این کار برای حفظ کیفیت برش و پیشگیری از بروز عوارض عمده دیگر و جلوگیری از انتقال بیماریها انجام می گردد.قسمت کامپیوتری دستگاه لیزر نیز مرتبا” به وسیله برنامه های جدید کامپیوتری به روز (up Grade) می گردد.گازهای موثر درایجاد لیزر نیز به طور مرتب از خارج از کشور وارد و حدود هر یکی دو هفته تعویض می گردد. از سوی دیگر تمامی بخشهای دستگاههای لیزر مرتبا و به طور دوره ای باید سرویس و کنترل و تعویض گردند. به طور خلاصه تمامی قسمتهای اصلی و موثر همیشه باید از نظر کارایی و فعالیت نو و جدید باشند. بنابراین نگرانی از اینکه دستگاه یک مرکز نو و دیگری قدیمی است موردی ندارد.

آیا دستگاه لیزر نو و کهنه دارد؟ به عبارتی اگر دستگاه نو باشد بهتر نیست؟

در قسمت میکروکراتوم لیزیک (برش دهنده قرنیه) تیغه تیز برش باید برای هر بیمار مرتبا” تعویض گردد که این کار برای حفظ کیفیت برش و پیشگیری از بروز عوارض عمده دیگر و جلوگیری از انتقال بیماریها انجام می گردد.قسمت کامپیوتری دستگاه لیزر نیز مرتبا” به وسیله برنامه های جدید کامپیوتری به روز (up Grade) می گردد.گازهای موثر درایجاد لیزر نیز به طور مرتب از خارج از کشور وارد و حدود هر یکی دو هفته تعویض میگردد. از سوی دیگر تمامی بخشهای دستگاههای لیزر مرتبا و به طور دوره ای باید سرویس و کنترل و تعویض گردند. به طور خلاصه تمامی قسمتهای اصلی و موثر همیشه باید از نظر کارایی و فعالیت نو و جدید باشند. بنابراین نگرانی از اینکه دستگاه یک مرکز نو و دیگری قدیمی است موردی ندارد.

آیا تفاوتی بین دستگاه های لیزراکسایمر موجود در ایران و خارج وجود دارد؟

اکثر لیزرهای اکسایمر موجود در مراکز لیزر در حال حاضر از چند نوع لیزر ساخت کارخانه نایدک ژاپن و تکنولاس آمریکا می باشد. در یکی دو مرکز نیز نوع دیگری از این لیزر ها وجود دارد.

در حال حاضر نتیجه برنامه های کامپیوتری اصلاح نزدیک بینی،‌ دور بینی و آستیگماتیسم منظم به وسیله تمامی این دستگاهها یکسان می باشد.

این دستگاهها مرتبا از نظر برنامه نرم افزاری به روز می شوند و قطعات دستگاهها که نیاز به کارکرد دقیق و منظم دارند به طور مرتب تعویض و نو می گردد.

آیا اصولا” شما لیزیک را پیشنهاد می کند؟

هیچ چشم پزشکی نباید این جراحی را به بیمار پیشنهاد نماید. اگر چه لیزیک دارای عوارض نادر و محدودی می باشد.

اما به هر حال احتمال بروز آنها (هر چند کم) وجود دارد جراح بیمار را فقط معاینه کامل کرده و خصوصا از نظر شماره دقیق چشمها،‌ قرنیه و شبکیه مورد بررسی کامل قرار داده و می تواند به بیمار اعلام نماید که آیا وی می تواند تحت عمل جراحی لیزیک قرار گیرد یا خیر؟

و یا آنکه حدودا پس از لیزیک شماره چشم در چه حدی خواهد بود. اما پیشنهاد کردن این عمل بدون آنکه بیمار خود تمایل به عمل داشته یا مشکلی با عینک و لنز تماسی نداشته باشد،‌ صلاح نیست.

آیا لیزیک کاربرد و استفاده درمانی دیگری نیز دارد؟

لیزیک در مواردی که پس از جراحی آر.کی ( روش سابق اصلاح عیوب انکساری) یا پیوند قرنیه، میزان قابل ملاحظه¬ای از آستیگماتیسم منظم توام با نزدیک بینی وجود داشته باشد به منظور کاهش شماره موجود و بهبود وضعیت دید بیمار می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین پس از جراحی کاتاراکت (آب مروارید ) و لنزهای داخل چشمی چنانچه شماره چشم بالا باشد می توان از لیزیک برای اصلاح آن استفاده کرد.

روش استفاده از ((حلقه داخل قرنیه)) چیست؟

حلقه های داخل قرنیه یا (ICR) Intracorneal ring دو حلقه نیمه دایره از جنس ترکیبی شفاف به نام PMMA می باشند که به وسیله جراحی در ضخامت قرنیه کار گذارده می شود.

این روش جراحی برای اصلاح شماره های پایین نزدیک بینی (تا نمره ۴ دیوپتر) کارائی دارد ولی به علت توانایی لیزیک و نتایج قابل قبول در این محدوده و هم به علت گرانی این حلقه ها این روش هنوز متداول و رایج نگردیده است اما در صورت نیاز قابل انجام می باشد.

اگر شماره چشم فرد بسیار بالاتر از توانایی اصلاح بوسیله لیزیک باشد چه می توان کرد؟

راههای جدید دیگری برای اصلاح شماره های بسیار بالای نزدیک بینی مانند لنزهای داخل چشمی در حال حاضر انجام می گردد و عمل توام لنزهای داخل چشمی و لیزیک نیز برای افزایش دقت و قدرت اصلاح شماره های بالا پیشنهاد می گردد.

بدین ترتیب که برای شماره های بالاتر از ۲۳ ابتدا لنز داخل چشمی گذاشته می شود و در صورتی که نزدیک بینی باقیمانده قابل قبول نباشد برای باقیمانده نزدیک بینی (اگر ضخامت قرنیه مناسب باشد) می توان لیزیک انجام داد

آیا اگر گواهینامه فرد قبل از عمل با عینک باشد پس از لیزیک اشکالی وجودخواهد داشت یا خیر؟

اگر پس از لیزیک دید دور فرد بدون نیاز به عینک کامل باشد ( یعنی دیگر نیاز به عینک نباشد ) بهتر است گواهینامه جدید پس از انجام معاینه مجدد چشم توسط اداره راهنمایی و رانندگی و تایید و بررسی کمیسیون مربوطه اخذ گردد.

آیا بین پدیده پخش نور در شب و شماره چشم قبل از عمل ارتباطی وجود دارد؟

به علت آنکه برای اصلاح شماره های بالای نزدیک بینی از منطقه¬های کوچکتر برای انجام لیزر استفاده می گردد،‌تداخل نور در منطقه لیزر شده با اندازه مردمک که در شب بیشتر باز می شود می تواند سبب ایجاد پخش نور گردد.

بنابراین برای شماره های بالاتر (بیشتر از ۱۰) معمولا احتمال آنکه مدت طولانی تری پخش نور داشته باشند،‌ بیشتر است.

تا چه زمانی پس از لیزیک نمی توان رانندگی کرد؟

از زمانی که دید دور بیمار تثبیت شده و نور محیط سبب آزار و اشک ریزش نگردد، ‌رانندگی بلامانع است. در اکثر موارد پس از لیزیک،‌ رانندگی در طی روز راحت تر از شب می باشد اگر پخش نور به میزان آزار دهنده در شب وجود نداشته باشد رانندگی بلامانع است.

پخش نور در شب نیز با گذشت زمان و ترمیم لایه های قرنیه تدریجا کاهش می یابد.

احساس خشکی چشم پس از لیزیک چیست؟

احساس خشکی چشم پس از لیزیک دائمی نبوده و به طور گذرا ایجاد می گردد که با گذشت زمان بهبود می یابد این حالت به علت تغییر انحنای سطح قرنیه و برش اعصاب قرنیه ناشی از جراحی بوده که با گذشت زمان و تثبیت وضعیت سطح قرنیه و کامل شدن دوره ترمیم برش،‌ تدریجا بهبود می یابد.

چرا پس از لیزیک گاهگاهی چشم عمل شده تیر می کشد؟ آیا درمان خاصی برای آن وجود دارد؟

تیر کشیدن و سوزش ناگهانی و گذرا پس از لیزیک درتعدادی از بیماران اتفاق می افتد این حالات به علت خشکی خفیف گذرا و موقت٬ گاهگاهی اتفاق می افتد. اگر تعداد دفعات این رخداد در طی روز زیاد باشد می توان با قطره اشک مصنوعی آن را کنترل کرد.

نکته مهم اینست که اگر درد و سوزش گذرا نبود و بیش از چند ساعت ادامه پیدا کرد، حتما باید به چشم پزشک خود و یا در صورت برخورد با تعطیلات به اورژانس چشم بیمارستانهای دانشگاهی مراجعه نماید تا مشکل خاصی نباشد.

آیا استفاده از لنز رنگی پس از لیزیک مانعی دارد؟

اصولا استفاده از لنز رنگی در هیچ موردی پیشنهاد نمی گردد. ولی پس از لیزیک نیز می توان با احتیاط بسیار (فقط در صورت اصرار بیمار) مورد استفاده قرار گیرد.

اگر پس از لیزیک شماره باقیمانده از عیب انکساری اولیه چشم زیاد باشد می توان از لنز تماسی استفاده کرد؟

بلی پس از چند ماه با رعایت احتیاط های واجب و بهداشتی در صورتی که چشم پزشک صلاح بداند و شماره باقیمانده بالا باشد، ‌لنز تماسی را می توان مورد استفاده قرار داد.

آیا کار کشیدن بیش از حد از چشم ها پس از لیزیک باعث آسیب یا ضعیف شدن مجدد چشم نمی شود؟

خیر، پس از لیزیک اگر چه تا مدت کوتاهی کار چشمی در فاصله نزدیک ممکن است با تاری توام باشد اما با گذشت زمان بهتر خواهد شد و هیچگونه اثر سوئی در جهت ضعیفتر شدن شماره و دید چشم به علت اینگونه فعالیتهای چشمی گزارش نشده است در کوتاه مدت کار با مانیتور سبب تسریع بروز علائم خشکی چشم می گردد که با گذشت زمان بهبود می یابد.

آیا پس از لیزیک روزه گرفتن برای چشم ضرری دارد؟ آیا روزه باعث ضعیف شدن مجدد چشم نمی شود؟

خیر، ‌روزه گرفتن باعث ضعیف شدن و افزایش نمره چشم نمی شود و تاثیری نیز بر روی نتیجه لیزیک ندارد.

پس از لیزیک تا چند وقت نمی توان روی دست طرف چشم لیزیک شده خوابید؟

خوابیدن به هر طرف که بیمار مایل باشد پس از لیزیک بلامانع است. فقط باید مراقب باشد حین خواب به چشم ها دست نمالد و اگر بیمار احتمال می دهد در خواب به چشم ها دست بزند بهتر است تا یک هفته از شیلد پلاستیکی (محافظ چشم که با چسب روی چشم گذاشته می شود) استفاده کند.

از چه زمانی پس از لیزیک می توان خم شد؟ آیا رکوع و سجود حین نماز مانعی ندارد؟

لیزیک عمل خارج چشمی محسوب شده حتی بلافاصله بعد از عمل نیز خم و راست شدن و رکوع و سجده هیچکدام مانعی ندارد.

ممکن است فعالیت بدنی بلافاصله پس از لیزیک ایجاد فشار و قرمزی چشم نماید که بهتر است تا زمان بهبودی کامل مراعات لازم انجام پذیرد.

اگر پس از لیزیک مقداری از نزدیک بینی یا شماره چشم باقی بماند و فرد از عینک استفاده نکند چه خواهد شد؟

پس از تثبیت اثر لیزیک استفاده نکردن یا زدن عینک و یا لنز تماسی تاثیر بر پیشرفت و برگشت شماره چشم ندارد.

اگر پس از سالها، بیماری که تحت جراحی لیزیک قرار گرفته، آب مروارید پیدا کرد آیا قابل عمل می باشد؟

بلی، با روشهای جدید جراحی آب مروارید (فیکو و برش کوچک و بدون بخیه) اگر به انجام اینگونه جراحی ها نیاز پیدا شود مانعی نخواهد بود. روش جراحی فیکوامولسیفیکاسیون در چشمی که عمل جراحی لیزیک شده و یا نشده تفاوت چندانی ندارد.

آیا پس از لیزیک بیمار دچار آب مروارید ( کاتاراکت) می شود؟

لیزیک تنها درلایه های سطحی قرنیه اثر کرده تاثیری بر ایجاد آب مروارید (که بیماری عدسی و داخلی چشم است) ندارد و اگر بیمار در دراز مدت دچار آب مروارید شد ارتباطی با لیزیک انجام شده ندارد. اصولا افراد نزدیک بین زودتر از افراد همسن خود با چشم سالم دچار آب مروارید می شوند.

آیا تماشای تلویزیون پس از عمل ضرری دارد؟

خیر، تماشای تلویزیون به علت خیرگی و پخش نور که ایجاد می شود ممکن است باعث خستگی و آزار دید شود اما ضرری بر نتیجه عمل ندارد. معمولا پس از یک هفته این آزار به حداقل می رسد. تماشای تلویزیون تا زمانیکه آزار دهنده چشم ها نباشد بلامانع است. معمولا حین تماشای تلویزیون وکار با مانیتور کامپیوتر به علت کاهش تعداد دفعات پلک زدن علائم سوزش و خشکی چشم که پس از عمل به طور گذرا وجود دارد تشدید می گردد.

چه زمانی پس از عمل جراحی می توان از استخر و سونا استفاده کرد؟

بهتر است پس از عمل حداقل دو هفته از استخر و سونا استفاده نشود. پس از این مدت نیز بهتر است تاچند ماه از عینک شنا استفاده شود تا خطر ابتلا به عفونتهای قرنیه کاهش یابد.

آیا لیزیک برای بیمارانی که در سن پیر چشمی هستند می تواند کاری انجام دهد؟

همینطور که در سوال قبل گفته شد برای سن بالاتر از ۴۰ سال باید شماره چشم بالاتر از ۲ تا ۵/۲ نمره باشد مگر آنکه آستیگماتیسم همراه زیاد باشد یا آنکه بیمار به علت فعالیتهای ورزشی یا اجتماعی بخواهد برای دید دور، ‌اصلاح شده و تنها برای زمان مطالعه عینک بزند.

اصولا در این افراد (بر اساس سن) بهتر است ۷۵/۰ تا ۱ نمره از نزدیک بینی را نگه داشت و اصلاح کامل انجام نگیرد تا فرد علاوه بر آنکه دید دور خوبی (نه عالی) دارد برای انجام اکثر کارهای نزدیک نیز دچار مشکل نشود.

پدیده پخش نور پس از لیزیک چیست و تا چه زمانی باقی می ماند؟

به علت باز شدن مردمک به هنگام غروب و تداخل لبه مردمک با منطقه لیزر شده،‌ نورهایی که در شب دیده می شود پخش شده و در اطراف خود دارای شعاع نورانی می گردند.

این حالت تقریبا با میزان نزدیک بینی اولیه (شماره چشم) که جراحی انجام شده،‌ دارای نسبت مستقیم می باشد (یعنی این پدیده بیشتر در شماره های بالا اتفاق می افتد). خوشبختانه پدیده پخش نور گذرا بوده و با گذشت زمان که ترمیم لایه های قرنیه بهتر و بیشتر انجام می گیرد شدت آن نیز کاهش می یابد،‌در صورتیکه شدت پخش نور زیاد باشد می توان با کمک قطره های چشمی مخصوص این ناراحتی را (تا زمان از بین رفتن پخش نور) کاهش داد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید