جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتسرطان پروستات با این باورهای غلط

سرطان پروستات با این باورهای غلط

15

 

دانستنی هایی درباره یکی از سرطان های شایع در مردان در مطلب متخصصان به بیان سرطان پروستات با این باورهای غلط می پردازیم همراه ما باشید

۱- سرطان پروستات، بیماری مردان سالمند است. هرچند که بالا رفتن سن احتمال ابتلاء به سرطان پروستات را در مردان افزایش می‌‌دهد ( ۶۵ درصد موارد تشخیص سرطان پروستات در مردان ۶۵ سال به بالاست )، اما واقعیت این است که هنوز ۳۵ درصد باقی می‌‌ماند، که مربوط به سنین کمتر از ۶۵ سال است. بسیاری از مردان در دهۀ ۴۰ عمر خود به این بیماری مبتلا می‌‌شوند. هرچند فقط یک نفر از ۱۰۰۰۰ نفر زیر سن ۴۰ سال به این بیماری مبتلا می‌‌شود، اما میزان ابتلاء به آن در سنین بالای ۴۰ به طور فزآینده‌‌ای بالا می‌‌رود، طوری که بین سنین ۴۰ تا ۵۹ سال، یک نفر از هر ۳۸ مرد به این بیماری مبتلا می‌‌شود و برای سنین ۶۰ تا ۶۹ این میزان به یک مرد از هر ۱۵ مرد می‌‌رسد. البته عوامل بسیاری در این موضوع نقش دارند از جمله نژاد، سابقۀ خانوادگی، سلامتی بدنی و سبک زندگی و حتی مکان جغرافیایی.
۲- اگر نشانه‌‌ای از سرطان پروستات ندارید، بنابراین سرطان پروستات ندارید. این باور کاملاً اشتباه است. سرطان پروستات یکی از بدون نشانه‌‌ترین سرطان‌‌های غدد است، یعنی ممکن است کاملاً بدون نشانه باشد. بسیاری از نشانه‌‌های آن ممکن است با نشانه‌‌های بیماری دیگری اشتباه گرفته شود. معمولاً نشانه‌‌های سرطان پروستات در حین آزمایشات عادی توسط پزشک تشخیص داده می‌‌شود. نشانه‌‌های شایع آن نیاز مکرر به دفع ادرار، ادرار همراه با سوزش و درد، وجود خون در ادرار یا منی، درد در قسمت کمر یا نشیمن‌‌گاه و ران است. اگر هر یک از این نشانه‌‌ها را دارید با پزشک‌تان مشورت کنید.
۳- سرطان پروستات به کُندی پیشرفت می‌‌کند و نباید خیلی نگران بود. بله، در بعضی موارد چنین است، اما همیشه این طور نیست. تا‌کنون ۲۵ نوع سرطان پروستات شناخته شده است و می‌‌توان تعیین کرد که کدام خوش‌‌خیم و کدام بدخیم است.
۴- در خانواده‌ سابقۀ ابتلاء به سرطان پروستات نیست، پس احتمال ابتلاء به آن برای من نیز کم است. نادرست است. در حالی که سابقهۀ خانوادگی شانس ابتلاء به سرطان پروستات را دو برابر می‌‌کند و از هر ۳ مرد، ۱ مرد چنین حالتی دارد، این واقعیت نیز هست که از هر ۶ مرد یک مرد مبتلا به سرطان پروستات می‌‌شود. که با آمار ۱ زن از ۸ زن مبتلا به سرطان پستان قابل مقایسه است. در هر حال سابقۀ خانوادگی و ژنتیک نقش خود را در افزایش ابتلاء و پیشرفت سرطان پروستات دارد. مردی که پدر یا برادرش مبتلا به سرطان پروستات شده‌‌اند با احتمال دو برابر به این بیماری مبتلا خواهد شد. این خطر هنگامی بیشتر می‌‌شود که این بستگان در سنین کمتر از ۵۵ سال، به این بیماری مبتلا شده باشند. در سال ۲۰۱۰، تقریبا ۲۱۸.۰۰۰ مورد جدید سرطان پروستات در آمریکا تشخیص داده شد و بیش از ۳۲۰.۰۰۰ مورد در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. موارد جدید ابتلا به این بیماری تا ۳۰۰.۰۰۰‌ مورد تا سال ۲۰۱۵ افزایش خواهد یافت.
۵- تست PSA همان تست سرطان پروستات است. درست نیست. آزمایش PSA فقط سطح آنتی‌‌ژن مربوط به پروستات را تعیین می‌‌کند. PSA در پاسخ به بیماری‌‌هایی که ممکن است در پروستات وجود داشته باشد، در این غده ترشح می‌‌شود. این بیماری‌‌ها ممکن است ورم یا عفـونت پروستات ( پروسـتاتیت )، بــزرگی خوش‌‌خیـم پروستات
( هایپوپلازی ) یا در بعضی موارد سرطان باشد. تست PSA اولین مرحلۀ تشخیص سرطان است و به کمک آن می‌‌توان سرطان را در مرحله ابتدایی شناسایی کرد و بهترین درمان نیز در همین مرحله امکان‌‌پذیر است. متخصصان بر این باورند که تست PSA تقریباً از هر ۳۹ نفر یک نفر را از مرگ در اثر سرطان پروستات نجات می‌‌دهد.
۶- سطح بالای PSA به این معنی است که سرطان پروستات دارید و سطح پایین PSA نشانه‌ این است که سرطان پروستات ندارید. هرچند که سرطان پروستات باعث بالا رفتن سطح PSA می‌‌شود، اما در بعضی مردان حتی با پایین بودن سطح PSA، سرطان پروستات وجود دارد. سطح PSA در مردان چاق، به دلیل بالاتر بودن حجم خون ممکن است ظاهراً پایین باشد. اما بار دیگر یادآوری می‌‌کنیم که بالابودن سطح PSA ممکن است نشانه‌ بیماری دیگری باشد.
۷- وازکتومی باعث سرطان پروستات می‌‌شود. زمانی تصور بر این بود که وازکتومی خطر ابتلاء به سرطان پروستات را افزایش می‌‌دهد، اما تحقیقات بسیاری در این مورد صورت گرفت و مشخص شد که وازکتومی ارتباطی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات ندارد، اما چون کسانی که وازکتومی انجام می‌‌دهند بیشتر برای معاینات پروستات به پزشک مراجعه می‌‌کنند موارد بیشتری از سرطان به صورت کلینیکی در آن‌ها تشخیص داده می‌شود.
۸- درمان سرطان پروستات منجر به ناتوانی جنسی یا بی‌‌اختیاری ادرار می‌‌شود. هرچند که ممکن است بعد از جراحی یا پرتودرمانی سرطان پروستات، مشکلات نعوظ یا بی‌‌اختیاری ادراری به وجود بیاید، اما به این معنی نیست که همۀ بیماران چنین عوارضی را تجربه می‌‌کنند. این عوارض جانبی بستگی زیادی به سن و شرایط بدنی بیمار دارد.
۹- فعالیت جنسی خطر پیشرفت سرطان پروستات را افزایش می‌‌دهد. نادرست است. در واقع بعضی از مطالعات نشان می‌‌دهند مردانی که فعالیت جنسی بیشتر و انزال بیشتری دارند، کمتر به سرطان پروستات مبتلا می‌‌شوند. انزال هیچ ارتباطی با سرطان پروستات ندارد.
۱۰- سرطان پروستات یک بیماری واگیردار است. سرطان پروستات یک بیماری عفونی یا واگیردار نیست. در واقع راهی برای انتقال آن به دیگری وجود ندارد.

مردان در مورد سرطان پروستات چه کاری می‌‌توانند بکنند؟
اولین گام برای رویارویی مؤثر با سرطان پروستات، دانستن واقعیات و دوری از اشتباهات رایج است. مطالعات اخیر نشان داده است که سبک زندگی مانند داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم (۳۰ دقیقه پیاده‌‌روی روزانه ) می‌تواند نقش مؤثری در کاهش خطر ابتلاء به سرطان پروستات داشته باشد. با خانواده و دوستان‌‌تان در مورد سرطان پروستات صحبت کنید و اگر بالاتر از ۴۰ سال دارید به پزشک‌‌تان مراجعه کنید تا تست‌‌های دوره‌‌ای سلامت پروستات را برای‌تان تجویز کند.

پزشکین : سرطان پروستات با این باورهای غلط

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید