جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتسرطان و دلایل بروز آن در کودکان

image634706066279490833

دانستنی هایی در مورد سرطان و دلیل بروز آن در کودکان را با جزئیات از زبان متخصص آنکولوژی بخوانید در ادامه مطلب .

یک متخصص آنکولوژی اعلام کرد که سرطان‌های کودکان در دوران کودکی هر چند شایع نیستند، اما میزان بروز آنها بسیار بیشتر از دوران بزرگسالی است، البته در صورت درمان، بهبودی آنها بیشتر است.

امیر رضایی گفت: میزان بروز سرطان در دوران کودکی و نوجوانی بسیار بیشتر از میزان آن در دوره نوزادی است و در میان انواع سرطان‌ها، سرطان لنفوم و خون شایع‌ترین سرطان‌های دوران کودکی است.

وی ادامه داد: شایع‌ترین علت مرگ ناشی از تومور در کودکان زیر ۱۵ سال، سرطان خون و لنفوم است، با این وجود، به علت پیشرفت‌هایی که در درمان سرطان انجام شده، بیش از ۸۰ درصد کودکان بیمار بقای ۵ سال یا بیشتر را داشته‌اند.

این متخصص آنکولوژی در مورد علل بروز سرطان در دوران کودکی گفت: علت فامیلی و ژنتیکی حدود ۵ تا ۱۵ درصد در بروز سرطان در کودکان نقش دارد و علل محیطی شناخته‌شده ۵ تا ۱۰ درصد در بروز این سرطان‌ها مؤثر است.

وی افزود: علل ناشناخته‌ای هم وجود دارد که حدود ۷۵ تا ۹۰ درصد در بروز سرطان کودکان نقش دارد، چرا که سرطان یک بیماری چندعاملی است و علل مختلفی در بروز آن مؤثر هستند.

رضایی افزود: عوامل سرطان‌زای فیزیکی مثل اشعه‌ها و عوامل سرطان‌زای زیستی مثل آلودگی، عفونت‌ها در بروز این سرطان‌ها مؤثر است، تغذیه نامناسب و عوامل سرطان‌زای شیمیایی مثل استعمال سیگار توسط مادر در دوران بارداری یا قرار گرفتن در معرض سموم آفت‌کش و آرسمیک یا مصرف داروهای خاص از دوران بارداری از دیگر موارد مؤثر در بروز سرطان‌های کودکان است.

وی گفت: تغییرات ژنتیکی که از والدین به کودکان منتقل می شود یا جهش‌های ژنتیکی، نقش مهمتری را ایفا می‌کنند.

شایان ذکر است که بدانید شیوه زندگی در بروز خیلی از بیماری ها بخصوص سرطان موثر است .

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید