جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاترنگ ادرار و تشخیص این بیماری ها

رنگ ادرار و تشخیص این بیماری ها

  • بسته به میزان آبی که مصرف می‌کنیم رنگ ادرار تغییر می‌کند و اگر میزان آب، بسیار کم شود رنگ ادرار به‌سمت زرد پررنگ و نارنجی خواهد رفت که مکانیزم طبیعی بدن است.

 

فرزاد علامه ــ متخصص اورولوژی و مجاری ادراری با اشاره به اینکه کسانی که هیچ گونه سابقه سنگ کلیه در خود و خانواده‌شان ندارند منعی برای روزه گرفتن برایشان وجود ندارد، افزود: هیچ ترسی برای تشکیل سنگ وجود ندارد و برای جلوگیری از ایجاد سنگ در کلیه هم لازم نیست اقدامی بکنند.

وی ادامه داد: حتی برای کسانی که در خانواده‌شان سابقه سنگ کلیه وجود دارد و خودشان تا به حال مبتلا به این بیماری نشدند، مشکلی برای روزه‌داری وجود ندارد؛ ولی این افراد بهتر است که مصرف مایعات را در افطار و سحر بیشتر کنند و ملاحظاتی برایشان وجود دارد و درمان‌های دارویی را باید کنار روزه‌داری داشته باشند.

این متخصص اورولوژی و مجاری ادراری در ادامه بیان کرد: ولی افرادی که داخل کلیه‌شان سنگ است برای روزه‌داری بهتر است به پزشک مراجعه کنند و پزشک با در نظر گرفتن وضعیت بیمار در این باره تصمیم می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که “در ماه رمضان اگر فردی رنگ ادرارش بسیار تیره و حتی نارنجی شود این تغییر برای چیست ؟” گفت: به‌طور طبیعی کلیه‌های ما قدرت تغلیظ بالایی دارند و هرقدر میزان آب مصرفی کم شود کلیه‌ها می‌توانند ادرار را غلیظ و پررنگ‌تر کنند تا هرچه بیشتر بتوانند آب را در بدن حفظ کنند و مانع دفع آب شوند.

علامه در ادامه تأکید کرد: بنابراین بسته به میزان آبی که مصرف می‌کنیم رنگ ادرار تغییر می‌کند و اگر میزان آب، بسیار کم شود رنگ ادرار به‌سمت زرد پررنگ و نارنجی خواهد رفت که مکانیزم طبیعی بدن است، ولی اگر رنگ خونی در ادرار دیده و رگه‌های خون و لخته خون مشاهده شود، حتماً باید به پزشک مراجعه شود.

این متخصص اورولوژی و مجاری ادراری در پایان اظهارداشت: در صورتی که ادرار، غلیظ بود می‌شود رنگ ادرار را به‌سمت طبیعی شدن برد ولی اگر با مصرف آب، این رنگ تغییر نکرد باید به پزشک مراجعه کرد.

منبع : الو دکتر
اشتراک:


نظر خود را بیان کنید