جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاترایج ترین اعتیادهای امروز جامعه ی ما

hhh930

تا حرف از اعتیاد می شود شاید در ذهن اکثر شما ، اعتیاد به مواد مخدر نقش ببندد اما نه اعتیاد به معنای زیاده روی و تکرار مداوم یک عمل می باشد در این مطلب رایج ترین اعتیادهای امروز جامعه ی ما را به شما معرفی می کنیم .

شکلات و..بسیاری موارد این چنینی که می توانند بسیار اعتیاد آور و وابسته کننده باشند!

اعتیاد تنها به مصرف مواد افیونی یا مشروبات الکلی منحصر نمی شود بلکه به نقل از سایت «Prevention»، اعتیاد می تواند شامل موارد دیگری مانند استفاده از تلفن همراه، مصرف شکلات و… نیز باشد.

تلفن همراه
این وسیله همیشه همراه شماست و وابستگی شدید به آن باعث می شود که به اطراف خود بی اعتنا باشید. این حالت همانند افراد معتادی است که نسبت به اطرافیان و محیط اطراف خود بی توجهند.

قهوه
آیا می دانستید این نوشیدنی اعتیادآور است زیرا به محض بیدار شدن از خواب به سمت آن می روید. ترک آن ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد.

شکلات
مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات، چربی و قند همانند مواد مخدر روی مغز تأثیر می گذارد.
هوس کردن یک نوشیدنی مورد علاقه بیانگر اعتیاد پیدا کردن شما به آن نیست؛ اما گاهی این عادت غیرقابل کنترل می شود و می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

خرید
خیلی از ما چیزهایی را خریداری می کنیم که اصلاً به آن نیاز نداریم؛ اعتیاد به خرید در اصل به دوپامین برمی گردد؛
ماده شیمیایی که احساس خوبی در ما ایجاد می کند. گاهی هم فرد مشکل اضطراب دارد و در نتیجه با افراط در خرید و خریداری چیزهایی که لازم ندارد، خود را آرام می کند.

جراحی زیبایی
برخی افراد از جراحی های زیبایی دست بردار نیستند و به هر بهانه ای دوست دارند قسمتی از بدن خود را تغییر دهند. این مشکل به علت همان ماده شیمیایی است که در اعتیاد نقش دارد.

برنزه کردن پوست
اشعه ماورای بنفش، باعث تولید ماده شیمیایی به نام آندروفین در بدن می شود. این ماده به قدری احساس خوبی ایجاد می کند که فرد خطر سوختگی از آفتاب، تاول زدگی و سرطان پوست را نادیده می گیرد.

شبکه های اجتماعی
برخی افراد به قدری وقت خود را برای فیس بوک، توییتر و… صرف می کنند که این عادت به یک نوع اعتیاد تبدیل می شود. سرعت دریافت پیام همانند کوکائین روی مغز عمل می کند کسب اطلاعات و تبادل آن با دیگران احساس خوبی در فرد ایجاد می کند.باید دانست هر چیزی که در خلق و خو تغییری ایجاد کند، می تواند اعتیادآور باشد.

ورزش
ورزش می تواند در مقابله با اعتیاد موثر باشد؛ به شرطی که به خود آن اعتیاد پیدا نکنید! در زمان بیماری به بدن خود استراحت دهید تا فرصت بازسازی پیدا کند.

آیا همه انواع اعتیاد مانند هم است؟
آیا اعتیاد به خرید همانند مصرف قرص اعتیادآور است؟ ما می دانیم که این موارد همانند مواد مخدر می تواند روی مغز تأثیر بگذارد. اما متخصصان، در خصوص مشابه بودن این نوع اعتیادها هنوز به نتیجه نرسیده اند

 

پزشکین : رایج ترین اعتیادهای امروز جامعه ی ما

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید