جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتراه های تشخیص کم خونی در کودکان

download

بیماری کم خونی اگر درمان نشود باعث بروز خیلی از اختلالات می شود کم خونی را نمی توان گفت مختص خانم ها و یا آقایان می باشد در همه گاهی وجود دارد کوچک و بزرگ ندارد در این جا به بررسی راه های تشخیص کم خونی در کودکان می پردازیم .

کم خونی یک مشکل ناتوان کننده است که به علت کاهش تعداد گلبولهای قرمز طبیعی خون یا کاهش میزان هموگلوبین ایجاد می شود. هموگلوبین رنگدانه ای است که مسئول حمل اکسیژن و رساندن آن به بافت های مختلف بدن است. در ساختمان این رنگدانه آهن وجود دارد و باعث رنگ قرمز خون می شود. کم خونی ممکن است به علت عدم تولید کافی گلبولهای قرمز درمغز استخوان ، کمبود آهن و سایر مواد لازم جهت خونسازی ، مثل اسید فولیک و ویتامین ۱۲Bبیماری هایی مانند بدخیمی های خونی ( لوسمی ) ، کم خونی سلول داسی شکل و تالاسمی ، از دست دادن بیش از اندازه خون ، و یا عفونت ها باشد . کم خونی مشکلی جدی است زیرا ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد ، بنابراین بررسی تمام علل کم خونی ضروری هستند .

چگونه می توان کم خونی را تشخیص داد ؟

نخستین اقدامی که باید انجام دهید این است که کودک خود را از نظر ضعف جسمانی و رنگ پریدگی ارزیابی کنید. اگر کودک شما رنگ پریده و خسته به نظر می رسد و به خوبی غذا نمی خورد ، ملتحمه( ۱)چشمها ، مخاط دهان ( پوشش داخل دهان ) ، نوک انگشتان و زبان وی را بررسی کنید ؛ زیرا در کم خونی این قسمتها رنگ پریده به نظر می رسند . همچنین ممکن است کودک نسبت به دوستان و همسالان خود فعالیت کمتری داشته باشد ، یا پس از فعالیتی مختصر نفس نفس بزند و یا از سرگیجه شکایت داشته باشد و زود خسته شود .

اگر بعد از بررسی فوق شک کردید که کودک شما دچار کم خونی است بلافاصله با پزشک مشورت کنید . کم خونی همیشه باید توسط پزشک بررسی شود.

نخستین اقدامی که پزشک انجام می دهد :

نخستین اقدامی که پزشک انجام می دهد گرفتن یک نمونه خون برای بررسی آزمایشگاهی است .

اگر کم خونی به دلیل فقر آهن باشد پزشک احتمالاً یک مکمل خوراکی آهن تجویز کرده و به شما توصیه می کند که در رژیم غذایی کودک غذاهایی بگنجانید که محتوای آهن زیاد باشند. همچنین بررسی علت فقر آهن باید توسط متخصص اطفال انجام شود . سایر اقدامات جهت تشخیص نوع و علت کم خونی عبارتند از : بررسی شکل گلبولهای قرمز زیر میکروسکوپ ، تعیین حجم گلبولهای قرمز جهت تشخیص نوع خاصی از کم خونی که به علت کمبود اسید فولیک یا ویتامین ۲B ایجاد شده و در طی آن گلبولهای قرمز بزرگ می شوند ، تجزیه هموگلوبین و آزمایش مغز استخوان .

جهت درمان کم خونی باید نخست علت آن تشخیص داده شود ، مصرف مکمل خوراکی آهن ، اسید فولیک یا استفاده از فرم تزریقی ویتامین ۱۲B از جمله درمان هایی هستند که برای انواع کم خونی حاد به کار می روند. در تالاسمی که نوع خاص و شایعی از کم خونی است به علت تخریب گلبولهای قرمز و آزاد شدن آهن ، آهن در بدن تجمع می یابد که می تواند خطرناک باشد، برای جلوگیری از تجمع آهن از تزریق دسفرال استفاده می شود. دسفرال ماده ای است که با آهن ترکیب شده و آن را از طریق ادرار رفع می کند. در تالاسمی به هیچ وجه نباید آهن مصرف شود.

تزریق خون یکی دیگر از درمانهایی است که در درمان کم خونی ای که به دلیل خونریزی شدید ایجاد شده استفاده می گردد.

اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید :

حفظ تعادل و تناسب رژیم غذایی کودک بسیار اهمیت دارد. فقر آهن شایع ترین کم خونی در سنین رشد است. زیرا آهنگ رشد در این سن بسیار سریع بوده و دریافت وجذب آهن ممکن است به دلیل عدم تناسب رژیم غذایی و وجود برخی از مواد که باعث جذب آهن می شوند، کم باشد. برای رفع این مشکل باید از غذاهای حاوی آهن مثل جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و حبوباتی مثل عدس، به مقدار کافی استفاده کرد. برخی موارد مثل ویتامین ” ث” به جذب بیشتر آهن کمک می کند، بنابراین به عنوان مثال می توانید یک لیوان آب پرتقال همراه تخم مرغ به کودک بدهید . موادی مثل چای از جذب آهن جلوگیری می کنند. همچنین لازم است از ۶ ماهگی که سن شروع تغذیه تکمیلی است تا ۵/۱ سالگی قطره آهن ، روزانه ۱۵ قطره به کودک داده شود. قطره آهن می تواند باعث سیاه شدن رنگ دندانها شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانها می توان قطره را درعقب دهان چکانده و پس از آن به کودک آب داد و سپس دندانها را با یک پارچه تمیز ، پاک کرد.

علائم احتمالی کم خونی

– رنگ پریدگی زبان و پوست، بخصوص در نواحی نوک انگشتان ، لبها واطراف چشمها،

– خستگی و ضعف ،

– کمبود نفس در هنگام فعالیت ،

– سرگیجه،

– افزایش ضربان قلب.

مطالب روز پزشکی را در سایت پزشکین بخوانید : راه های تشخیص کم خونی در کودکان

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ