جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتراه تشخیص آسیب مغزی در کودک با یک آزمایش ساده

راه تشخیص آسیب مغزی در کودک با یک آزمایش ساده

download

 

محققان مدتی هستند دنبال راهی ساده جز سی تی اسکن برای تشخیص آسیب های مغزی در کودکان هستند در این جا راه تشخیص آسیب مغزی در کودک با یک آزمایش ساده کشف شده که جزئیات آن را در ادامه بیان می کنیم .

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که یک آزمایش خون ساده ممکن است یک روز بتواند ضربه مغزی را در کودکان کشف کند.

آزمایش که قبلاً در بزرگسالان انجام شده است، در ۹۴ درصد موارد توانست آسیب‌های مغزی ناشی از حادثه را کشف کند. از این مهم‌تر، به گفته محققان نتیجه منفی به این معناست که به سی.تی اسکن و پرتوتابی نیازی نیست.

دکتر لیندا پاپا، مؤلف مطالعه و پزشک طب اورژانس، گفت: «وقتی کودکی با آسیب سر مراجعه می‌کند، ما باید تصمیم بگیریم که آیا ضربه مغزی شده است یا نه. جز این باید تصمیم بگیریم که آیا کودک به سی.تی اسکن احتیاج دارد یا نه. سی.تی اسکن بی‌ضرر نیست.»

وی توضیح داد که در هر بار سی.تی اسکن کودک در معرض اشعه‌هایی قرار می‌گیرد که می‌توانند آسیب‌زا باشند. او گفت: «هرچه بیشتر از سی.تی اسکن دوری کنیم، برای بیمار بهتر است.»

به گفته پاپا، سالانه حدود ۲۵۰ هزار کودک به خاطر آسیب‌های مغزی تحت درمان قرار می‌گیرند. به گفته او، یک آزمایش ساده که بتواند شک را در مورد تشخیص این کودکان از بین ببرد، می‌تواند روش تشخیص ضربه مغزی را متحول کند.»

این آزمایش خون، سطح پروتئین اسیدی فیبریلاری گلیال (GFAP) را اندازه می‌گیرد. این پروتئین در سلول‌های احاطه‌کننده‌های نورون‌های مغزی پیدا می‌شود. با آسیب دیدن مغز، GFAP وارد خون می‌شود و تشخیص آن را میسر می‌کند.

 

پزشکین : راه تشخیص آسیب مغزی در کودک با یک آزمایش ساده

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید