افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

چند راهکار علمی برای مقابله با خوردن شیرینی زیاد

هفت روش برای مقابله با خوردن شیرینی

به گزارش پزشکین به نقل از بانوی شهر؛ آیا می دانستید شکر مثل مواد مخدر اعتیاد آور است؟ هوس و میل خوردن شیرینی یکی از شایع ترین مشکلات در راه سالم تر بودن است. تحقیقات نشان می دهد در ۷۵ درصد مواد غذایی بسته بندی شده در آمریکا شکر وجود دارد و این یعنی افراد بی شماری بی آنکه بدانند دچار اعتیاد به شکر خواهند شد. وقتی شکر می خوریم قندخون به طور ناگهانی بالا می رود. در این زمان بدن به طور طبیعی انسولین ترشح می کند تا قند خون را متعادل کند. بنابراین قند خون به همان سرعتی که بالا رفته بود مجددا پایین می آید. اینجاست که باز به خوردن شیرینی وسوسه می شویم و چرخه ی اعتیاد به این ماده ی مضر را کامل می کنیم.

در اینجا چند راهکار عملی برای مقابله با خوردن شیرینی زیاد را معرفی می کنیم.

۱ ) از خوردن غذاهای آماده و پروسس شده جلوگیری کنید

۷۵ درصد غذاهای پروسس شده حاوی شکر هستند.

خوردن شکر به طور غیر طبیعی قسمتی از مغز را تحریک می کند که دوپامین یا همان هورمون لذت را  ترشح کند. سطح دوپامین خیلی زود پایین می رود و احساس بی حوصلگی و بی حالی خواهید کرد.

به این صورت ما برای رسیدن به آن لذت باز هم هوس خوردن شیرینی می کنیم. برای مقابله با خوردن شیرینی این غذاها را کنار بگذارید.

۲ ) سطح هورمون سروتونین خود را بالا ببرید

سروتونین یا هورمون شادی را می توان با ورزش کردن، خوردن غذاهای سالم و خوابیدن طبق برنامه و به اندازه ی کافی به دست آورد. وقتی سروتونین زیاد می شود میل به خوردن شیرینی کمتر خواهد شد. به این صورت مقابله با خوردن شیرینی شما را شادتر خواهد کرد.

۳ ) میل به شیرینی خود را به طور طبیعی ارضا کنید

استویا یک گیاه بسیار شیرینی اما بدون قند و کالری است. وقتی هوس شیرینی می کنید می توانید روی استویا حساب کنید.

۴ ) آب زیاد بنوشید

گاهی وقت ها فکر می کنید بدنتان نیاز به شکر دارد، در حالی که بدن تان آب نیاز دارد. آب خود را با مقداری آب لیموی تازه و استویا مخلوط کنید. همچنین برای مقابله با خوردن شیرینی می توانید چای سبز که با استویا شیرین شده است را در طول روز بنوشید. به این صورت میل شدید شیرینی خوردن در شما کمتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  کمبود آب در بدن

۵ ) قند خون خود را متعادل و ثابت نگه دارید

غذای خود را به جای ۳ وعده در وعده های بیشتر و پرس های کوچکتر بخورید. این طوری نمی گذارید میزان قند خون زیاد پایین بیاید و هوس به شیرینی ایجاد شود.

۶ ) سبزیجات بخورید

نوشیدنی های سبز رنگ سرشار از مواد مغذی هستند و انرژی را بالا می برند و نیاز به خوردن شیرینی را کاهش می دهد.

۷ ) نوشیدنی های تخمیری بخورید

جالب است بدانید یکی از موثر ترین راه های مقابله با خوردن شیرینی و از بین بردن هوس و میل شدید به خوردن شیرینی جات، مصرف نوشیدنی های تخمیری مثل کفیر است! می توانید کفیر را خودتان در خانه تهیه کنید. تعجب خواهید کرد که چطور با نوشیدن کمی از این نوشیدنی های شور مزه، میل شیرینی خوری شما از بین خواهد رفت.

همچنین نوشیدنی های پروبیوتیک به سرعت اشتیاق شما به خوردن شیرینی را از بین می برند.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *