افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

راهکارهای پیشگیری از بیماری کرونا

راههای-پیشگیری-از-ویروس-کرونا-1

بیماری کرونا مدتی هست که وارد ایران شده و لازم است بدانید این بیماری از کشور عربستان شروع شد در این پست خلاصه ای از تاریخچه این بیماری را بیان می کنیم و سپس به راهکارهای پیشگیری از بیماری کرونا اشاره می کنیم .

ولین مورد بیماری در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید. این مرد چند روز قبل از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت. یک گونه شدیدتر این ویروس که تصور می‌شود از خفاش ناشی شده باشد در سال ۲۰۰۲ اپیدمی جهانی سارس را موجب شد که حدود ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند.
این خانواده ویروسی اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده است که موجب بروز بیماری‌هایی از خانواده سرماخوردگی در انسان و حیوانات می‌شود و از ویژگی آنها زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها است.
از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهرا بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.
هنوز اطلاعات در مورد نحوه انتقال این بیماری کامل نیست، اما روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند؛ مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند. هنوز مشخص نیست که این بیماری نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شده است یا از طریق سطوح آلوده به ویروس.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به بازگشت حجاج از عربستان، به هموطنان توصیه کرد که موارد زیر را برای پیشگیری از گسترش احتمالی ویروس در نظر داشته باشند:
– از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن افراد دارای علایم بیماری تنفسی خودداری کنید
– از ذبح غیربهداشتی و تماس با خون و گوشت خام شتر پرهیز کنید
– از مصرف شیر، دوغ و سایر لبنیات غیر پاستوریزه شتر خودداری کنید
– در صورت بروز علایم تنفسی یا اسهال تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر حج یا کشورهای سواحل خلیج فارس حتما به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی یا پزشک معالج مراجعه کنید
– هنگام سرفه وعطسه با دستمال یا قسمت بالای آستین دهان و بینی خود را بپوشانید
– دست‌ها را با آب و صابون به صورت صحیح و مکرر بشویید

نکته : دیدن علائم سرماخوردگی به افراد نزدیک نشوید خصوصا کودکان که بدنی حساس دارند .

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *