جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتراهنمای روزه گرفتن برای بیماران مبتلا به مشکلات روده و گوارشی

  • دانشیار دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد درباره بهترین الگوی تغذیه‌ای برای بیماران مبتلا به سوءهاضمه، خاطرنشان کرد: رژیم غذایی این افراد بیشتر به تجربه شخصی خودشان از مصرف مواد غذایی منوط می‌شود و بطور معمول توصیه می‌شود برحسب تجربه، لیستی از غذاها تهیه و بررسی کنند چه غذایی باید بخورند و چه غذایی نباید مصرف کنند تا علایم بیماری‌شان تشدید نشود.

 

یکی از بیماری هایی که با نخوردن غذا بیشتر انسان را می آزارد، بیماری های دستگاه گوارش و مشکلات روده است. مشکلات گوارشی حتی گاهی با خوردن هم تشدید می شود. بهتر است بدانیم که در ماه رمضان چه رژیم غذایی برای این بیماری های گوارشی داشته باشیم تا بتوانیم بدون دغدغه روزه های خود را بگیریم.

روزه داری و مشکلات روده

فوق‌تخصص گوارش و کبد با اشاره به این که سوءهاضمه جزو شایع‌ترین مشکلات گوارشی است که درمان دارویی مؤثر دارد، درباره امکان روزه‌داری این بیماران گفت: چنانچه بیماران مبتلا به سوءهاضمه اصول روزه‌داری صحیح و رژیم غذایی مناسب را رعایت کنند، نه تنها روزه گرفتن ممنوعیتی ندارد بلکه می‌تواند موجب بهبود سوءهاضمه آنها نیز بشود.

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از وب دا، دکتر علی بهاری گفت: احساس ناراحتی،درد، سوزش و نفخ در قسمت بالای شکم که هنگام گرسنگی یا پس از خوردن غذا ایجاد می‌شود، از علایم سوءهاضمه است و این بیماران با رعایت نکات روزه‌داری صحیح می‌توانند علایم بیماری خود را کاهش دهند.

روزه داری و بیماران مبتلا به سوء هاضمه

دانشیار دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد درباره بهترین الگوی تغذیه‌ای برای بیماران مبتلا به سوءهاضمه، خاطرنشان کرد: رژیم غذایی این افراد بیشتر به تجربه شخصی خودشان از مصرف مواد غذایی منوط می‌شود و بطور معمول توصیه می‌شود برحسب تجربه، لیستی از غذاها تهیه و بررسی کنند چه غذایی باید بخورند و چه غذایی نباید مصرف کنند تا علایم بیماری‌شان تشدید نشود.

 

دکتر بهاری با بیان این که «در درمان بیماران سوء هاضمه‌ای که قصد روزه گرفتن دارند، وعده‌های دارویی را در دو نوبت سحر و افطار تنظیم می‌کنیم»، عنوان کرد: ریفلاکس یا برگشت اسید به داخل مری بیماری شایع گوارشی دیگر است که گاه سوزش سر دل تا پشت قفسه سینه بیمار بالا می‌آید و در برخی موارد منجر به سردرد نیز می‌شود اما با درمان‌های دارویی بیماران بهبودی لازم را بدست می‌آورند و روزه‌داری برای این دسته نیز منعی ندارد.

 رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به ریفلاکس 

این فوق‌تخصص گوارش، رعایت رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به ریفلاکس را حایزاهمیت دانست و اظهار کرد: این افراد یکسری غذاها مانند انواع ترشی‌جات، نوشابه‌های گازدار، رب‌گوجه‌فرنگی، ادویه‌های تند و تیز، قهوه، چای، نعنا، و در برخی شیرینی‌جات و مرکبات را نباید بخورند، چراکه موجب می‌شود اسید معده بیشتر ترشح و برگشت اسید تشدید شود و به همین دلیل در صورت روزه‌گرفتن باید به نوع و حجم غذا دقت داشته باشند.
وی خطاب به مبتلایان ریفلاکس تأکید کرد: در هنگام افطار و سحر از هرگونه پرخوری خودداری کنند و همراه یا وسط صرف غذا، مایعات زیاد نخورند، چراکه به این ترتیب شانس ریفلاکس و ترش‌کردن در آنها بیشتر می‌شود.

روزه برای مبتلایان به کولیت روده مفید است

دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، روزه‌داری بیماران مبتلا به روده تحریک‌پذیر با علایمی همچون نفخ‌شکم، اجابت مزاج نامنظم گاه اسهال و گاه یبوست همراه با نفخ و دل درد را به نفع بیمار دانست و تصریح کرد: استرس عامل مهم در این بیماری است که با روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان کمتر و به کاهش علایم دیگر بیماری نیز منجر می‌شود.

تشدید  علائم زخم معده با گرسنگی طولانی مدت

دکتر بهاری درباره منع روزه‌داری مبتلایان به زخم‌معده و اثنی‌عشر گفت: بطور معمول گرسنگی‌های طولانی‌مدت علایم این بیماران را تشدید و موجب دردهای غیرقابل تحمل می‌شود و از این رو  روزه گرفتن این دسته تا زمانی که زخمشان درمان نشده،صلاح نیست و توصیه نمی‌شود.

 

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید