جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاگر دیابت ( مرض قند ) را کنترل نکنید عوارض خطرناکی دارد

4

 

 

  • زمانی که کلیه صدمه دیده و نتواند روند تصفیه خون را انجام دهد درمان مورد نیاز خواهد بود . روش های عمده درمانی برای بیماران با نارسائی کلیه عبارتند از همودیالیز و پیوند کلیه .

زمانی که انسولین بطور مؤثر توسط بدن مصرف نشود گلوکز نمی تواند به شکلی که در افراد سالم مصرف میشود مورد استفاده قرار گیرد . گلوکز به جای اینکه توسط بدن بعنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرد ، در خون باقی می ماند . در نتیجه میزان گلوکز خون بالا می رود.

این غلظت بالای گلوکز یا قند بالای خون به نام هیپرگلیسمی نامیده می شود . این حالت میتواند منجر به عوارض زودرس و دیررس شده که بسیاری از آنها اگر پیشگیری و درمان نشوند می توانند کشنده باشند و تمام این عوارض می تواند باعث کاهش کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت و خانواده آنان شود .

دیابت اگر کنترل نشود می تواند باعث عوارض دراز مدت جدی شود و مهمترین آنها عبارتند از :

۱ – نفروپاتی ( بیماری کلیوی دیابت ) که می تواند باعث نارسائی کلیه شود .

۲ – رتینوپاتی ( بیماری چشم ) که میتواند نهایتاً منجر به کوری شود .

۳ – نوروپاتی ( صدمه عصبی ) که همراه با اختلالات گردش خون می تواند باعث زخمهای پا و همچنین گانگرن شود که به نوبه خود باعث قطع عضو می شود .

۴ – بیماریهای قلبی عروقی که می تواند باعث عوارض کشنده ای مانند بیماری کرونر قلب ( منجر به حمله قلبی ) و سکته مغزی ( یک علت شایع ناتوانی و مرگ در مبتلایان به دیابت ) شود .

* بیماری  کلیوی دیابتی :

بیماری کلیوی ( نفروپاتی ) دیابتی یک بیماری مزمن و پیشرونده کلیه است که در یک سوم مبتلایان به دیابت رخ می دهد . یعنی این حالت در ۶۰ میلیون نفر در سراسر دنیا رخ می دهد . سطح بالای قند خون روی عروق کوچک در تمامی بدن تأثیر می گذارد .این عروق صدمه دیده و نمی تواند به طریقه صحیح عمل کنند . زمانیکه عروق کوچک کلیه صدمه می خورند ،‌ روند تصفیه تحت تأثیر قرار می گیرد و مواد دفعی در خون افزایش یافته و از طرفی  مواد ارزشمند مانند پروتئین ها به داخل ادرار نشت پیدا می کند . در صورتیکه این روند پیشرفت پیدا کند . صدمه کلیوی باعث نارسائی کلیه می شود . در این حالت کلیه تقریباً به طور کامل پاک کردن خون از مواد دفعی را متوقف می کند . در صورتیکه بیماری درمان نشود مواد دفعی در خون به سطوح سمی رسیده و باعث مرگ فرد می شود .

* ریسک فاکتورهای بیماری کلیوی دیابتی :

۱ – سیگار

۲ – فشار خون بالا

۳ – هیپرگلیسمی ( افزایش سطح قند خون )

۴ – تاریخچه خانوادگی بیماری کلیوی دیابتی

* علائم و نشانه های بیماری کلیوی دیابتی :

شما ممکن است اختلال کلیوی داشته باشید  بدون اینکه حتی از آن آگاهی داشته باشید . اغلب تا زمانیکه کلیه ها بطور کامل نارسا شوند علامتی از بیماری کلیوی دیابتی وجود ندارد .

البته بعضی علائم و ریسک فاکتورهای زوردس وجود دارند که پزشک شما باید مراقب آن باشد .

۱ – پروتئین ادرار

۲ – فشار خون بالا

۳ – نزول عملکرد کلیه

۴ – تورم پاها و گرفتگی عضلات ( کرامپ )

۵ – افزایش نیاز به ادرار کردن بخصوص هنگام شب

۶ – کاهش نیاز به انسولین یا قرص ضددیابت

۷ – تهوع واستفراغ

۸ – ضعف ، رنگ پریدگی و کم خونی

* درمان بیماری کلیوی :

زمانی که کلیه صدمه دیده و نتواند روند تصفیه خون را انجام دهد درمان مورد نیاز خواهد بود . روش های عمده درمانی برای بیماران با نارسائی کلیه عبارتند از همودیالیز و پیوند کلیه .

* روشهای پیشگیری از بیماری کلیوی دیابتی

۱ – کنترل مناسب قند خون

۲ – حفظ فشار خون ماکزیمم روی ۱۳۰ و مینیمم روی ۸۰  و کنترل منظم

۳ – کاهش مصرف پروتئین غذایی

۴ – اجتناب از سیگار و مصرف  الکل

۵ – درمان عفونت های ادراری

۶ – کنترل حداقل سالیانه آلبومین ادرار

۷ – انجام فعالیت های فیزیکی منظم و کاهش وزن در صورت لزوم ( تحت نظر پزشک )

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید