جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکیندوران بارداری و علت کمر دردهای دوران حاملگی

پیشگیری-از-کمردرد-بارداری

خانم ها در دوران بارداری کمر دردهایی را تجربه می کنند می خواهیم در این جا بررسی کنیم دوران بارداری و علت کمر دردهای این دوران با جزئیات در ادامه مطلب .

درصد زنان در دوران بارداري، کمردرد را تجربه مي‌کنند. با اينکه اضافه‌شدن وزن، به‌خصوص در سه ماهه آخر بيشترين عامل کمردرد است، اما مي‌توان به راحتي از بروز کمردرد پيشگيري کرد و زايمان بهتري را تجربه کرد.

به گفتگوي کوتاه ما با دکتر اعظم‌السادات موسوي، متخصص زنان و زايمان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره توجه کنيد.

آيا خانم‌هاي باردار بايد بيشتر اوقات خود را در استراحت بگذرانند تا سلامت جنين آنها تامين باشد؟

خير، برعکس. ما براي سلامت آن ها و جنين‌شان توصيه مي‌کنيم در همه دوران بارداري، حتي سه ماهه آخر طبق نظر پزشک، برنامه ورزشي داشته باشند. اين تصور اشتباهي است که زن باردار بايد فقط بخوابد و بخورد. بلکه او بايد آموزش ببيند که چگونه در شرايط جديد به امور زندگي رسيدگي کند و هر کاري را چطور انجام بدهد.

خانم هاي باردار از چگونگي وضعيت نشستن گرفته تا ايستادن و يا حتي اينکه چگونه در جلوي ظرف‌شويي بايستند، چگونه جاروبرقي بکشند، بايد با ماما يا پزشک متخصص خود مشورت کنند و حتما برنامه روزانه ورزشي داشته باشند.

آيا ميزان ورزش‌ها، تعداد تمرينات و ديگر ملاحظات براي همه خانم‌هاي باردار يکسان تجويز مي‌شود؟

خير، در موارد زير پزشک انجام برخي تمرينات ورزشي را براي مادر باردار ممنوع مي‌کند و يا توصيه‌هاي منحصر به فردي با توجه به شرايط ايشان بيان مي دارد:

سابقه زايمان زودرس،

پارگي زودهنگام کيسه آب،

فشارخون حاملگي،

خونريزي مداوم در سه ماهه دوم يا سوم داشته باشد،

چندقلو باردار باشد،

به مشکلات قلبي‌-عروقي مزمن دچار باشد.

براي همين بايد حتما درباره نوع تمرينات کششي، تقويت عضلاني و ديگر دستورالعمل‌هاي ورزشي با پزشک مشاوره کند.

توصيه‌ام به خانم هاي باردار اين است که پيش از اقدام به بارداري، شروع به ورزش کنيد و با انجام تمرينات مرتب، عضلات خود را تقويت نماييد و عادت کنيد در دوران بارداري هم آن را ادامه داده تا از کمردرد پيشگيري کنيد.

بهترين محيط براي ورزش‌کردن خانم باردار کجاست؟

محيط بايد مناسب باشد. چون در بارداري، بدن از نظر هورموني تغييرات متعددي پيدا مي‌کند و اگر تهويه مناسبي در محيط ورزش وجود نداشته باشد، دچار خستگي مي‌شويد.

يکي از نگراني‌ها در سه ماهه اول، افزايش دماي داخلي بدن است و اگر دماي محيط نامناسب باشد، فعاليت شما دماي بدن را بسيار بالا مي‌برد که براي کودک بسيار مضر است. براي مثال، اگر در تابستان مي خواهيد براي ورزش به فضاي باز برويد، صبح يا عصر که هوا رو به خنکي مي‌رود را انتخاب نماييد، لباس و کفش مناسب بپوشيد، آب زيادي بنوشيد تا از رسيدن آب کافي به بدن خود مطمئن شويد.

ديگر اينکه اگر تمرين ورزشي را انجام مي‌دهيد، به آرامي و با تمرکز شروع کرده و عجله نکنيد.

تعداد تمرينات را بسيار آهسته اضافه کنيد و شدت انجام ورزش نيز بايد با تست صحبت‌کردن بدون تنگي نفس سنجيده شود.

اگر دچار درد يا گرفتگي عضله‌اي شديد و يا سرگيجه گرفتيد، بدانيد که يا تمرين ورزشي را اشتباه انجام مي‌دهيد و يا مشکلي پيش آمده، که در هر صورت بايد با پزشک خود مشورت کنيد.

غير از پيشگيري از کمردرد، انجام ورزش در بارداري چه فوايد ديگري دارد؟

از فوايد ورزش کردن در بارداري:

نياز کمتر به سزارين،

نياز کمتر به داروها،

کاهش مدت دردهاي شديد،

برقراري تعادل ميان اضافه وزن طبيعي بارداري و تناسب اندام،

بهبودي سريع‌تر بعد از زايمان،

شادابي و روحيه مثبت و لذت از تولد يک کودک سالم است.

 

شایان ذکر است خانم های باردار ورزش مناسب در این سن را از دست ندهید .

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)