جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتدرمان ریزش مو در آقایان

دکتر آرمیتا کیافر

شایع ترین نوع ریزش مو در آقایان، ریزش موی ارثی است. تقریبا ٨٠ درصد مردان تا سن ٧٠ سالگی دچار درجاتی از این نوع ریزش مو می شوند. با وجودی که درمان این نوع ریزش مو بیشتر جنبه ی زیبایی دارد، هزینه و وقت زیادی صرف آن می شود.

درمان های جدید، می توانند تاثیر قابل توجهی در کاهش ریزش مو و رویش موهای جدید داشته باشند.آنچه اهمیت دارد، تشخیص صحیح و درمان به موقع و به کارگیری روش های تائید شده و علمی است. متاسفانه انواع درمان های غیرعلمی که بیشتر جنبه ی تبلیغاتی دارند، سبب سردرگمی، اتلاف هزینه و از دست رفتن وقت مناسب برای درمان می شوند. در این مطلب، به طور اختصار روش های درمانی تائید شده که توسط متخصصین پوست به کار میرود، معرفی می شوند.

io

درمان های دارویی:

تنها داروی خوراکی که برای ریزش موی ارثی مردان توسط  FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) تائید شده، قرص فیناسترید (finasteride) است. این دارو در تقریبا ٩٠٪ آقایان باعث کاهش ریزش مو و درحدود ۶٠ ٪ آنها موجب رویش موی جدید می شود. اثرات درمانی این دارو مربوط به کم شدن دی هیدروتستوسترون است که باعث نازک شدن موها می شود. در درصد بسیار کمی از افراد ممکن است عوارضی به دلیل کم شدن این هورمون دیده شود که البته نادر و موقتی است. به هر حال مصرف این دارو باید با توصیه و تحت نظر متخصص پوست باشد.

مینوکسیدیل (minoxidil) هم تنها داروی موضعی تائید شده توسط FDA برای این نوع ریزش مو است. مصرف این دارو اگر در مراحل اولیه ریزش مو شروع شود، می تواند جلوی پیشرفت آن را بگیرد و باعث رویش موی جدید بشود. عوارض آن گاها خارش یا خشکی خفیف پوست سر می تواند باشد.

در مورد هر دو داروی فیناسترید و مینوکسیدیل باید توجه داشت که برای شروع اثر آنها باید حداقل ۶ ماه صبر کرد و دارو باید به طور مداوم و مرتب مصرف شود. در هر دو مورد، اثر درمانی تا وقتی ادامه دارد که دارو مصرف می شود.

از انواع ویتامین ها، مواد معدنی، آمینواسیدها، مواد گیاهی کاهش دهنده ی تولید دی هیدرو تستوسترون، شامپوهای حاوی مواد محرک رویش مو، به عنوان مکمل درمان استفاده می شود. باید توجه داشت که این درمانها به تنهایی مؤثر نیستند و مطالعه ی علمی که تاثیر آنها را به تنهایی تائید کرده باشد وجود ندارد، در واقع از آنها به عنوان مکمل در کنار درمان های اصلی و پایه  (فیناسترید و مینوکسیدیل)  استفاده می شود.

در مجموع هرچه زودتر اقدام به درمان کنیم، نتیجه بهتر خواهد بود، در مواردی که ریزش مو پیشرفت زیادی داشته و قسمت های وسیعی از سر خالی شده، درمان های دارویی تاثیر زیادی نخواهند داشت.

درمان های غیر دارویی:

اخیرا دستگاه هایی به صورت شانه یا برس لیزری ساخته شده و در درمان به کار رفته اند. تاثیر آنها از طریق تحریک رویش فولیکول های مو، با استفاده از لیزرهای کم توان است و در مواردی مؤثر بوده اند ولی باید توجه داشت که هنوز از تاثیرات طولانی مدت و عوارض احتمالی آنها اطمینان وجود ندارد.

در مورد روش هایی مثل PRP و مزوتراپی  (mesotherapy) که اخیرا به کار گرفته می شوند، مطالعات علمی کافی برای تائید تاثیر آنها در حال حاضر وجود ندارد.

روش های کشت سلولی و استفاده از سلول های بنیادی برای رویش فولیکول های جدید، همچنان در مراحل تحقیقات هستند و ممکن است در آینده به درمان کمک کنند.

در نهایت، روش های جراحی پیوند مو (hair transplant)  که از موهای پشت سر برای انتقال فولیکول ها به نواحی کم پشت جلو و بالای سر استفاده می شود، در صورتی که به روش صحیح و علمی و توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، می تواند نتایج خوب و قابل قبولی داشته باشد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید