جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتدرباره ناشنوایی حرفه ای چه می دانید ؟

 

  • ضربه صوتی ناشی از صدای شدید و ناگهانی و یا تغییرات شدید و سریع فشار هوا در دو طرف پرده گوش می‌تواند سبب پارگی پرده صماخ شود. این حالت معمولاً با درد شدیدی همراه است و تمایل به بهبود خودبه‌خودی ندارد. ابتلا به عفونت و ترشح در این افراد بسیار دیده شده و برای درمان آن، کنترل عفونت احتمالی و در صورت لزوم پیوند پرده توصیه می‌شود.

از سری مهم ترین و حیاتی ترین اعضای بدن گوش می باشد که به نحوی انسان را با محیط خارج مرتبط میکند. آسیب دیدن این عضو حیاتی در طول عمر امکان پذیر است ، به خصوص در محیط های کاری و آسیب دیدن آن باعث میشود که از چنین موهبتی بی بهره بمانیم. خود گوش از اعضای مختلفی تشکیل شده که هر کدام وظیفه ی خاص خود را دارند. با ما همراه باشید.

هر بخش به ترتیب وظیفه‌ انتقال صدا، تبدیل صدا برای درک و فهم آن توسط گیرنده‌های مغزی و حتی کمک به حفظ تعادل بدن را به عهده دارند.
مشاغلی هست که در آن‌ها صدا به عنوان عاملی مضر وجود دارد و می‌تواند به گوش و حس شنوایی انسان آسیب وارد کند، شغل‌هایی مثل نجاری، جوشکاری، آهنگری، تراشکاری، فرزکاری، نساجی، صافکاری و نقاشی و هزاران فعالیت دیگر که در آن‌ها ابزار و ماشین‌آلات به عنوان منبع تولید صدا به کار برده می‌شوند و ایجاد آلودگی صوتی می‌کنند. افت شنوایی (بدون توجه به سرمنشا تولید آن) به جنبه‌های مختلف زندگی صدمه وارد می‌کند. در اکثر مشاغل و حرفه‌ها، داشتن حس شنوایی سالم جزو ارکان اصلی است. در محیط کار، افراد نیاز دارند تا دستورات و علائم آگاهی‌دهنده و هشدارها را به خوبی بشنوند،‌ علاوه بر این در سایر موارد نیز در اجتماع، ارتباط با خانواده، فامیل و دوستان، شنوایی بخش اساسی اززندگی اجتماعی را تشکیل می‌دهد. تمام این موارد، بر لزوم حفظ قدرت شنوایی بیش از پیش تاکید می‌کند.
● آسیب‌های شنوایی ناشی از صدا
مهم‌ترین و شایع‌ترین عارضه شغلی گوش اغلب به دو صورت بروز می‌کند:
۱) نوع حاد
ضربه صوتی ناشی از صدای شدید و ناگهانی و یا تغییرات شدید و سریع فشار هوا در دو طرف پرده گوش می‌تواند سبب پارگی پرده صماخ شود. این حالت معمولاً با درد شدیدی همراه است و تمایل به بهبود خودبه‌خودی ندارد. ابتلا به عفونت و ترشح در این افراد بسیار دیده شده و برای درمان آن، کنترل عفونت احتمالی و در صورت لزوم پیوند پرده توصیه می‌شود.
۲) نوع مزمن
نوع دوم عارضه صوتی، صدمه ناشی از تماس مداوم با صدایی بالاتر از میزان مجاز است که به تدریج و در تماس مستمر با صدا ایجاد می‌شود. این نوع صدمات ناشی از آسیب موقت یا دائم سلول‌های مژه‌دار حسی است که در گوش داخلی قرار دارند. همچنین افرادی که دچار افت شنوایی هستند به طور غیرعادی بلند حرف می‌زنند. چون صدای خودشان را نمی‌شنوند و برای آنان درک صحیح کلمات مشکل می‌شود. شخص با وجود این‌که اصوات حاصل از کلمات را درک می‌کند، اما قادر به فهم صحیح کلمات و تعقیب مکالمه نیست، مگر این‌که گوینده کلمات را به آرامی و به طور واضح و مشخص ادا کند. سیر مراحل ایجاد افت شنوایی در افراد، بسته به نوع و میزان صدا، شرایط محیطی، سن و وضعیت سلامت متفاوت است، اما به طور کلی افرادی که در معرض صداهای با شدت بیش از حد مجاز قرار می‌گیرند. ابتدا دچار افت شنوایی موقت می‌شوند که در آن شنوایی معمولاً طی ۱۶ ساعت پس از تماس با صدای آسیب‌زا به حالت عادی برمی‌گردد. در صورتی که از تماس بیشتر فرد با چنین صدایی پیشگیری نشود، به تدریج افت شنوایی فرد پیشرفت می‌کند و منجر به تخریب سلول‌های شنوایی و کری دائم می‌شود.
بروز افت شنوایی ناشی از صدا معمولاً به صورت تدریجی است و در ابتدا فرکانس‌های صدای مکالمه‌ای را دربرنمی‌گیرد. در نتیجه شخص از نقصان شنوایی خود بی‌اطلاع است. تشخیص زودرس شروع افت شنوایی و اطلاع از میزان تحمل گوش فرد نسبت به صدا به وسیله آزمایش‌های شنوایی‌سنجی، امکانپذیر است. در مجموع عواملی مثل شدت صدا، طول مدت تماس، سن و حساسیت ویژه گوش فرد عواملی هستند که در ایجاد و پیشرفت عارضه افت شنوایی دخالت دارند.
● برنامه‌های حفاظت از شنوایی
هدف از برنامه‌های حفاظت از شنوایی در محیط کار، جلوگیری از به‌وجود آمدن و پیشرفت افت شنوایی ناشی از مواجهه با صدا در کارگران است. علاوه بر قوانین و مقررات که اجرای برنامه‌های حفاظت و ایمنی برای کارفرمایان را الزامی می‌کند، مزایای اجرای این برنامه برای کارفرمایان، به طور مستقیم متوجه حفظ و ارتقای سطح تولید نیز می‌شود و نقش بسزایی در افزایش بازده کار و کاهش حوادث ناشی از کار می‌شود. علاوه بر این، استرس و خستگی ناشی از مواجهه با صدا نیز کاهش می‌یابد.
از برنامه‌های حفاظت در برابر شنوایی کارگران می‌توان به بررسی منظم صدا (اندازه‌گیری نوع و میزان شدت صدا در محیط کار که توسط دستگاه‌های ارزیابی صدا انجام می‌شود)، اجرای روش‌های کنترلی فنی و مهندسی به منظور کاهش میزان صدا در حدود مجاز، آموزش، استفاده از وسایل حفاظت فردی (ایرپلاک و ایرماف‌‌ها)، ارزشیابی دوره‌ای و منظم میزان شنوایی افراد از طریق شنوایی‌سنجی را برشمرد. به طور کلی برای مقابله با اثرات زیان‌آور صدا در محیط کار، اجرای تمامی برنامه‌های حفاظتی، نقش اساسی و موثر دارد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ