افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

دانستنی های پیوند عضو

اگر شما هم قصد انجام عمل پیوند عضو را دارید و یا به عنوان یک دهنده عضو در نظر گرفته شده اید، لازم است حقایقی را درباره تاثیرات این عمل بر سلامتی، آینده و زندگی خود بدانید.

طبق آمارهای موجود در بین مردم ایالت متحده آمریکا هم اکنون بیش از ۱۲۳۰۰۰ نفر در لیست انتظار برای پیوند عضو هستند و از بین این تعداد، صدهزار نفر درخواست پیوند کلیه را دارند. این آمار برای یک عمل جراحی مهم آمار کمی نیست و می تواند جدا حائز اهمیت باشد.

wqqq
تصویر بالا با وجود آن که زیبا به نظر می‌رسد تصویر بخیه‌های یک پیوند قرنیه است در این پیوند بافت قرنیه از چشم یک اهدا کننده به بیمار پیوند زده می‌شود.

زمانی که فردی به دلیل نارسایی یک عضو در لیست پیوند عضو قرار می گیرد، ابتدا لازم است آگاهی کاملی از بیماری خود و عمل جراحی که انتظار آن را می کشد داشته باشد.

بیشتر این موارد، پیوند کلیه است و در موارد نادر تر پیوند کبد، قلب، پانکراس، ریه و روده.

اندامی که پیوند زده می شود، معمولا از یک فرد سالم و زنده به بدن منتقل می شود و نیز در مواردی از بدن فردی که وصیت کرده پس از مرگ اعضای بدنش اهدا شود که البته آمار این گونه اهدای عضو همچنان رو به افزایش است.

در اینجا می خواهیم حقایقی را در مورد پیوند عضو به شما بگوییم:

۱- بافت پیوند زده شده برای همیشه باقی نمی ماند.
اگرچه در بیشتر بیماران، پیوند عضو تنها راه زنده ماندن و طولانی کردن مدت عمر آنهاست، اما باید بدانید که طول عمر این پیوند محدود است، برای مثال یک پانکراس (لوزالمعده) پیوند شده در ۵۷ درصد بیماران تنها برای ۴ تا ۵ سال دوام می آورد، یعنی تقریبا نیمی از بیماران به پیوند دوم پانکراس احتیاج دارند.

یک کبد پیوندی در ۷۰ درصد موارد، ۵ سال و یا بیشتر عمر می کند و در صورتی که عضو از فرد اهدا کننده زنده گرفته شده باشد، برای مدت زمان بیشتری می ماند.

بعد از پیوند قلب احتمال زنده ماندن عضو برای ۵ سال آینده چیزی حدود ۷۶ درصد است و در خصوص پیوند ریه نیز این احتمال به ۵۲ درصد می رسد.
اگر بیمار مبتلا به هپاتیت C پیوند کبد را دریافت کند، ویروس هپاتیت C قادر خواهد بود با گردش در بدن و در جریان خون، کبد سالم و پیوندی را مریض کند

۲- یک بافت پیوندی می تواند برخی بیماری های پنهان را به شما منتقل کند.
قبل از عمل پیوند، بافت پیوندی از جهت عفونت ها و بیماری های شایع و خطرناک مورد بررسی و غربالگری قرار می گیرد. اما در این میان در بین هر صد نفر بیماری که پیوند عضو داشته اند، یک تا دو نفر به بیماری های عفونی پنهانی مبتلا می شوند.

بیماری های عفونی مرتبط با پیوند عضو از قرار زیر هستند: عفونت های ویروسی، باکتریایی، قارچی و حتی بیماری های انگلی. در مواردی نادر ابتلا به سرطان نیز بعد از انتقال عضو گزارش شده است.

۳- پیوند کبد، ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت C را در شما درمان نمی کند.
در بین ۱۷۰۰۰ بیمار آمریکایی که سالانه کاندید دریافت پیوند کبدی هستند، ۶۰۰۰ نفر پیوند کبد را دریافت می کنند. بد نیست بدانید از مهم ترین دلایل نارسایی کبد در ایالت متحده، ابتلا به بیماری عفونی هپاتیت C است.

اما اگر بیمار مبتلا به هپاتیت C پیوند کبد را دریافت کند، ویروس هپاتیت C قادر خواهد بود با گردش در بدن و در جریان خون، کبد سالم و پیوندی را مریض کند.

۴- اگر شما به نارسایی کلیه مبتلا هستید، درمانی جز پیوند کلیه برای شما وجود نخواهد داشت.
اگر شما مبتلا به نارسایی کلیه هستید، باید پزشک شما را از این حقیقت آگاه کند که دیالیز هرگز درمان واقعی بیماری شما نخواهد بود و دیر یا زود به پیوند کلیه نیاز خواهید داشت.

این در حالی است که با بیشتر بیماران دیالیزی هرگز درباره پیوند کلیه صحبت نمی شود و این بی خبری بدون شک شانس پیدا کردن کلیه را کمتر خواهد کرد و تهدید کننده زندگی فرد خواهد بود.

۵- زنان نسبت به مردان شانس کمتری در پیوند کلیه از یک دهنده سالم و زنده را دارند.
بیشتر خانم های دیالیزی پیشنهادهای مکرر نزدیکان و آشنایان را برای پیوند کلیه دریافت کرده اند، اما طبق آمارهای موجود، درصد کمی از این خانم ها به این پیوند تن می دهند.

علت این اتفاق مشخص نیست، اما آمارها نشان می دهند که احتمال پیوند کلیه از یک دهنده سالم در خانم های بیمار نصف آقایان بیمار است و خانم ها بیشتر علاقمند دریافت عضو از دهنده هایی هستند که اعضای آنها پس از مرگ اهدا می شود.

۶- برای موفقیت در یک پیوند بهتر است چاق نباشید.
انجمن پیوند عضو آمریکا همیشه به بیماران هشدار می دهد قبل از پیوند عضو، وزن اضافی خود را کم کنند، طوری که شاخص BMI کمتر از ۳۰ شود.
دلیل آن هم کاملا واضح است. وقتی که شما فردی چاق باشید، مشکلات سلامتی بعد از پیوند برای شما بیشتر خواهد بود.

طی مطالعات انجام شده افراد چاق به احتمال بیشتری دچار بیماری های عفونی در مناطق پیوند می شوند و بدون شک این عفونت ها تهدیدی برای سلامتی و عملکرد عضو پیوند شده خواهد بود.

همچنین افراد چاق نسبت به افراد لاغر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی بعد از عمل جراحی قرار دارند.

الهه گودرزی
منبع مطلب: تبیان، منبع عکس: صرات نیوز

2 نظر

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *