جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتدانستنی های درباره بوی بدن

دانستنی های درباره بوی بدن

the-easiest-way-to-eliminate-the-smell-of-sweat

 

جز افرادی هستید که بدن تان گاهی بوی بد می دهد و می خواهید علت بوی بدنتان را بدانید در این مطلب محققان بیان کرده اند دانستنی های درباره بوی بدن در ادامه مطلب با ما باشید .

یک روز گرم و سوزان، شما چندین خیابان را تا محل کارتان پیاده روی کرده‌اید و احساس می‌کنید که تمام نقاط بدن‌تان را عرق فرا‌گرفته است. تنها امیدوارید که بوی بد شما کل روز در مشام همکارانتان نپیچد. در شرایط دیگری نیز ممکن است بدن شما بوی بد بدهد، مثلا پس از ورزش کردن یا استحمام دیر به دیر.
بعضی وقت‌ها ممکن است کسی بوی بد شما را حس نکند، ولی بوی بد بدهید. دانشمندانی که درباره ترکیبات آلی فرار (VOC) تحقیق می‌کنند خیلی وقت است ثابت کرده‌اند که هر شخص بوی خاص خود را دارد، دقیقا مانند اثر انگشتشان. بعضی به آن «اثر بوی بدن» می‌گویند. برای همین سگ‌ها افراد فراری را می‌توانند از روی بوی بدنشان پیدا کنند. همچنین یک عطر مشخص، روی بدن هر شخص بوی متفاوتی دارد.
با وجود اینکه بینی ما آنقدر حساس نیست که بتواند یک شخص را از شخص دیگر بشناسد، ولی باز هم «اثر بوی بدن» می‌تواند روی سلامت و روابط شخص تاثیر بگذارد.
پنج مورد از ویژگی‌های بوی مخصوص شما به شرح زیر است:
۱. بوی بدن‌تان ممکن است باعث جذب پشه‌ها شود
اگر یک روز تابستانی بیرون بروید و حس کنید که غذای پشه‌ها شده‌اید، به خاطر بوی بدنتان است. بر اساس تحقیقات جدیدی که درباره دوقلو‌های همسان و غیرهمسان انجام شده، دانشمندان معتقدند که ژن‌های بدن هستند که بوی هر شخص را برای حشرات جذاب و یا غیرجذاب می‌کنند. در یک آزمایش از ۷۴ نفر دوقلو درخواست کردند که در یک سالن Y مانند قرار بگیرند و دوقلوهای همسان در یک سو و دوقلو‌های غیرهمسان در سوی دیگر دست همدیگر را بگیرند. سپس از سر دیگر که خالی بود تعداد زیادی پشه آزاد کردند تا ببینند پشه‌ها کدام نوع دوقلو را به دیگری ترجیح می‌دهند. دوقلوهای همسان هر دو به اندازه یکدیگر نیش زده می‌شدند، در حالی که از بین دوقلوهای غیرهمسان، پشه‌ها فقط یکی از قل‌ها را نیش می‌زدند (که ژن‌های آنها کمتر شبیه یکدیگر بود). هر‌چند پشه‌ها موجوداتی هستند که هر کسی را نیش می‌زنند، اما فقط ۲۰ درصد از انسان‌ها این حشرات کوچک را جذب خود می‌کنند. محققان امیدوارند مشخص کنند کدام ژن‌ها پشه‌ها را به سمت انسان جذب می‌کنند تا بتوانند داروی مخصوصی را جهت دفع پشه‌ها تولید کنند.
۲.بوی بدن‌تان می‌تواند باعث شکل‌گیری رابطه عاشقانه شود
همانطور که دو جنس متضاد، همدیگر را جذب می‌کنند، دانشمندان با تحقیق روی حیوانات و انسان‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که شما بیشتر جذب افرادی می‌شوید که بوی بدنشان با بدن شما فرق می‌کند. محققان در یک آزمایش از زنان مختلف خواستند تا به بوی پیراهن همسرشان که دو روز متوالی آن را پوشیده‌اند، امتیاز بدهند تا مشخص شود که کدام یک جذاب‌تر است. نتایج حاکی از آن بود که زنانی که بوی بدن همسرشان از نظر شیمیایی کاملا با بدن خودشان متفاوت بود، امتیاز بیشتری به آنها داده بودند.
ولی این دلیل نمی‌شود که سر قرار پیراهنی را که دو روز تمام پوشیده‌اید، بپوشید. زیست شناس مشهور، گری بیوچمپ می‌گوید: «این تفکر که بو نقش مهمی در پیدا کردن جفت مناسب دارد بیشتر برای حیوانات صدق می‌کند، اما در عین حال می‌تواند یکی از ملاک‌های افراد هنگام انتخاب همسر آینده باشد.» بنابراین بوی بدن هر چند تاثیر دارد، ولی طبعا تنها دلیل برای انتخاب شریک واقعی تلقی نمی‌شود. این در حالی است که حس بویایی انسان خیلی ضعیف‌تر از حیوانات عمل می‌کند و او در واقع نمی‌تواند آگاهانه از روی بو کسی را انتخاب کند.
۳. زمانی که استرس داشته باشید، بوی بدنتان پخش می‌شود
دانشمندان کشف کرده‌اند که اضطراب باعث عرق کردن شما می‌شود. لازم نیست کل روز استرس داشته باشید و تمام پیراهنتان غرق در عرق شود. اگر بیشتر اوقات استرس داشته باشید، بوی بدنتان تغییر می‌کند. حیوانات می‌توانند ترس را احساس کنند؛ بر اساس گفته‌های گری بیوچمپ این جمله درست است و حیواناتی که حس بویایی قوی دارند مانند سگ‌ها به راحتی می‌توانند بوی استرس حاصل از ترس را احساس کنند؛ مثلا استرس یک پروژه بزرگ در محل کار یا مشکلات شما با خانواده و دوستانتان. البته استرس بوی مخصوص بدن شما را عوض نمی‌کند، بلکه یک بوی جدید به بوی مخصوص شما اضافه می‌کند. یعنی حیوانات علاوه بر بوی مخصوص شما، بوی استرس شما را نیز حس می‌کنند. به طور مثال شما صورت دوستتان را می‌شناسید و در صورت زدن عینک هم آن را تشخیص می‌دهید.
۴.بو می‌تواند برای شما دوست پیدا کند یا باعث شود دوستان‌تان را از دست بدهید
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که آنقدر بو می‌دهید که انگار یک هفته است حمام نرفته‌اید، ممکن است تعدادی از دوستانتان را از دست بدهید. حتی اگر بوی بدنتان مانند عطر خوشبو باشد، ممکن است دوستانتان را از شما دور کند یا شاید هم دوستان جدیدی را به شما نزدیک کند. دانشمندان در لهستان آزمایش جدیدی در مورد پیراهن افراد انجام دادند تا ثابت کنند که بوی بدن شخصیت افراد را مشخص می‌کند؛ نتیجه این بود که سلیقه افراد مختلف بر اساس بو با هم فرق می‌کرد. آنها ۳۰ مرد و ۳۰ زن را جمع کردند و یک پیراهن سفید مشخص را به مدت ۳ روز متوالی به آنها پوشاندند. سپس از ۱۰۰ زن و ۱۰۰ مرد دیگر خواستند که یک پیراهن را بو کنند تا شخصیت آن فرد را حدس بزنند. داوطلبان به طور دقیق توانستند حدس بزنند که پیراهن‌ها متعلق به یک شخص برون‌گرا، سلطه‌گر یا زودرنج هستند. پس اگر شما یک انسان سلطه‌گر هستید، احتمالا کسانی که می‌توانند دوست یا عشق شما باشند سریعا آن را حس می‌کنند، قبل از اینکه حتی حرفی بزنید.
۵.بوی بدن، سلامت شما را نشان می‌دهد
همانطور که پیش از این بیان کردیم، بیماری یا استرس بوی بدن شما را تغییر نمی‌دهند، بلکه به آن اضافه می‌شوند. گری می‌گوید: «مطمئنا حیوانات و انسان‌ها وقتی مریض می‌شوند، بوی خاصی تولید می‌کنند.» اما گری و بقیه دانشمندان هنوز نمی‌دانند که بیماری چگونه روی بوی بدن تاثیر می‌گذارد. برای روشن شدن این موضوع، دانشمندان دوباره از حیوانات استفاده کردند. در یک آزمایش انجام شده توسط سازمان پزشکی ادرارشناسی اروپا، یک سگ تعلیم یافته با توجه به بوی ادرار بیماران، از میان ۳۳ بیمار، سرطان پروستات ۳۰ نفر از آنها را به درستی تشخیص داد. حتی انسان‌ها نیز گاهی می‌توانند با استفاده از بینی‌شان بیماری‌شان را تشخیص دهند. در یک آزمایش دیگر به بعضی از شرکت کنندگان داروی تضعیف سیستم ایمنی بدن و به بعضی دیگر داروی تقویتی تزریق کردند. داوطلبانی که لباس‌هایشان را بو کردند توانستند افراد مریض را از افراد سالم تشخیص دهند.
البته تنها دانستن اینکه بیماری‌هایی مانند سرطان یا دیابت در بوی بدن شخص تاثیر می‌گذارند، به دکتر کمک نمی‌کند که بیماری را تشخیص دهد. هدف دانشمندانی مانند گری این است که در آینده بتوانند از روی بوی بدن افراد سریع‌تر و دقیق‌تر از روش‌های امروزی، نوع بیماری را تشخیص دهند.

 

پزشکین : دانستنی های درباره بوی بدن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید