جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتدانستنی هایی درباره غده ی تیروئید

دانستنی هایی درباره غده ی تیروئید

غده‌ی تیروئید یکی از بزرگترین غده‌های سیستم غدد درون‌ریز است که در بخش پایینی گردن قرار دارد. این غده، دو هورمون مهم ترشح می‌کند: تریودوثیرونین و ثیروکسین که به ترتیب به آنها T3 و T4 هم می‌گویند. در این‌جا به حقایقی درباره‌ی این هومون‌ها اشاره می‌کنیم:
۱- پرکاری تیروئید. که به ترشح زیاد این هورمون‌ها توسط غده‌ی تیروئید اشاره دارد. برخی از علائمی که به واسطه‌ی پرکاری تیروئید ممکن است رخ دهد عبارتند از: وزن کم با وجود اشتهای زیاد، افزایش حجم گردن، افزایش ضربان قلب، کوتاه شدن عادات ماهیانه، زیاد شدن فشار خون، تعرق زیاد و غیره.
۲- کم‌کاری تیروئید. که به کاهش ترشح هورمون‌های این غده اشاره دارد. برخی از علائم آن عبارتند از: افزایش وزن و یا ناکامی در کاهش وزن با وجود برنامه‌ی رژیمی مناسب، افزایش حجم گردن، کاهش ضربان قلب، بالا رفتن حسایت به سرما، کرختی دست‌ها و غیره.
۳- برای کم‌کاری تیروئید ممکن است پزشکتان قرص‌های هورمون تیروئید به شما تجویز کند که باید همیشه مصرف کنید. برای پرکاری تیروئید ممکن است داروهای ضدتیروئیدی و یا ید‌های رادیواکتیو به شما تجویز شود.
۴- برجستگی یا ورم گردن همراه با درد و تورم گره‌های لنفی، مشکل در تنفس و خش‌خش صدا برخی از علائمی هستند که می‌تواند منجر به سرطان تیروئید شود. در برخی موارد، برای برداشتن غده‌ی تیروئید و یا درمان بخشی از آن همراه با ید رادیواکتیو، آن را جراحی می‌کنند.
۵- عواملی که خطر بروز بیماری‌های تیروئیدی را افزایش می‌دهد عبارتند از: سابقه‌ی خانوادگی بیماری تیروئید، دیابت نوع ۱‌، سن، فشار و یا اگر سابقه‌ی جراحی تیروئید به خاطر سندروم دائن یا تِرنر.
۶- بعد از ۳۵ سالگی، باید هر پنج سال یک‌بار برای عدم عملکرد درست تیروئید آزمایش انجام دهید.
۷- اگر پزشک تشخیص داد که بیماری تیروئید دارید، بسیار مهم است که آن را جدی بگیرید و به دستورالعمل‌های پزشک توجه کنید. اگر آن را درمان نکنید، این بیماری به سکته‌ی مغزی، بیماری قلبی، ناباروری، آلزایمر و در نهایت مرگ می‌انجامد.

منبع: الو دکتر

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ