جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتدانستنی هایی درباره غده تیروئید و علائم آن

Kam-karie-Tiroid

غده تیروئید در همه افراد وجود دارد اما در برخی افراد به دلیل کم شدن برخی ویتامین ها و املاح بدن دچار کم کاری و یا پرکاری در این ناحیه می شوند در این جا دانستنی هایی درباره غده تیروئید و علائم آن را بیان می کنیم .

غده تیروئید یک غده دو اینچی است که تأثیر زیادی بر سلامتی دارد. تیروئید هورمون تیروئید را تولید می‌کند که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم و تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. علاوه بر این که به تنظیم درجه حرارت بدن، ضربان قلب و حتی عملکرد مغز نیز کمک می‌کند.

علائم شایع کم کاری تیروئید عبارتند از خستگی, افزایش وزن, دستان سرد, پوست خشک. البته علائم غیر اختصاصی این اختلال شامل ۶۰ درصد علائم می‌شوند که برای تشخیص آنها نیاز به تست کم کاری تیروئید است.

زنان در تمامی سنین به احتمال زیاد بیشتر از مردان به کم کاری تیروئید مبتلا می‌شوند. بر اساس برخی برآوردها، تقریباً یک چهارم زنان دارای سطوح ناکافی هورمون تیروئید هستند. با این حال بسیاری از نشانه‌های این بیماری به اشتباه به شرایط دیگر نسبت داده می‌شود. آزمایش خون TSH و T4، برای تعیین سطوح هورمون تیروئید ضروری است.

اگر شما مشکوک به علائم کم کاری تیروئید هستید، سطح کلسترول آل دی آل خونتان بالا است و یا وزنتان در حال افزایش بدون دلایل احتمالی دیگر است، باید تحت آزمایش‌های تیروئید قرار بگیرید

 

پزشکین : دانستنی هایی درباره غده تیروئید و علائم آن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید