جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتخواص کامل ماست

 

  • ۲۵۰ میلی لیتر ماست دارای ۴۵۰ میلی گرم کلسیم می باشد . این مقدار می تواند نصف نیاز کودکان و ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز کلسیم بزرگ سالان را برطرف کند . باید درنظر داشت که حضور باکتری های زنده در ماست ، باعث افزایش جذب کلسیم دربدن می شود . بررسی ها نشان داده است که مقدار جذب کلسیم از ۲۵۰ میلی لیتر ماست در مقایسه باهمین مقدار شیر بیشتر است .

فراموش نکنید که ماست از شیر است. بنابراین  ماست  خواران یک دوز از پروتئین حیوانی  ، به علاوه مواد مغذی  دیگر  در فرآورده های لبنی، مانند کلسیم، ویتامین B- ۲ ، ویتامین B -۱۲، پتاسیم و منیزیم دریافت میکنند

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این مطالب برای ماست های کم چرب میباشد و ماست هایی که در بازار با چربی های بالا به فروش میرسید برای سلامتی افراد ضرر دارند ( به این نکته دقت کنید ! )

◄ ویتامین ها وموادمعدنی که در ماست بکار رفته ؛
هرچند درضمن فرایند حرارتی ، پاره ای از ویتامین های موجود درشیر کاهش می یابند ، اما بعضی از این ترکیبات به وسیله باکتری های ماست درضمن فرایند تولید ، به مقدار قابل توجهی ساخته می شوند. محققان زیادی ادعا کرده اند که رابطه ای مستقیمی بین مصرف ماست وافزایش طول عمر وجود دارد . ازآن جمله طول عمر قبایل ساکن دربلغارستان را به مصرف زیاد ماست مرتبط دانسته اند .
پروفسور مچینکوف معتقد بود که درآینده نقش درمانی باکتری های لاکتیک ( باکتری های موجود درماست ) کشف خواهد شد و ارزش این امر کم تر از اکتشاف پنی سیلین در درمان عفونت نیست .
باکتری های ماست قادر به تحمل شرایط اسیدی داخل دستگاه گوارش انسان می باشند ، بنابراین ، این باکتری ها درحفظ باکتری های مطلوب دستگاه گوارش بسیار مفید هستند . باکتری های ماست قادرند بخشی ازترکیبات مضری را که به وسیله ی دیگر باکتری هادردستگاه گوارش تولید می شوند ، خنثی نمایند . این امر درارتقای سلامتی انسان نقش مهمی را دارا می باشد .

◄ و حالا خواص ماست را مرور میکنیم ؛

۱- هضم ماست آسان تر از شیر است .

۲- ماست با تقویت باکتری های مفید ساکن روده ، باعث افزایش سلامت دستگاه گوارش می شود .
ماست با خنثی سازی برخی ترکیبات مضر صفراوی ، از تحریک جدار روده ها کاسته واحتمال بروز تومور روده را کاهش می دهد .
کلسیم موجود درماست نیز مانع رشد بی رویه ی سلول های پوششی روده ی بزرگ می شود . یک بررسی نشان داده است افرادی که کلسیم بیش تری مصرف می کنند بروز سرطان روده درآن ها کم تر است .
مطالعه دیگری نشان داده که متوسط ورودی ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز به بدن ، باعث کاهش چشم گیر شیوع و بروز سرطان روده بزرگ می شود.

۳- ماست با ایجاد شرایط مناسب بیولوژیکی ، باعث جذب بهتر برخی مواد غذایی می گردد که از جمله آن ها می توان به افزایش جذب کلسیم و ویتامین های گروه B اشاره نمود.

۴- اسیدموجود درماست به برگشت حالت عادی روده ها پس از عفونت ها کمک می نماید.
ماست می تواند درپیش گیری از بروز عفونت ها و بیماری های گوارشی ناشی از ویروس ها و حساسیت های غذایی مفید باشد .

۵- بررسی ها نشان داده ، که ماست درکمک به درمان اسهال کودکان مفید بوده است .

۶- متخصصان درهنگام مصرف آنتی بیوتیک ها ، مصرف ماست را توصیه می نمایند زیرا اغلب آنتی بیوتیک ها باعث نابودی باکتری های مفید دستگاه گوارش شده و متعاقبا باعث اختلال در کار دستگاه گوارش می شوند .
بررسی ها نشان داده که نابودی باکتری های مفید دستگاه گوارش خود نیز می تواند باعث بروز اسهال های متوسط تا شدید شود. ماست می تواند به برگشت شرایط طبیعی روده ها کمک نماید . توصیه شده درهنگامی که قرار است بیمار بیش از ۲هفته آنتی بیوتیک مصرف نماید ، حداقل ۲۵۰ میلی لیتر ماست را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهد .

۷- ماست باعث کاهش عفونت های ناشی از قارچ ها در دستگاه تناسلی زنان می شود .
تحقیقات نشان داده ، مصرف روزانه ی ۲۵۰ میلی لیتر ماست حاوی باکتری های زنده ، باعث کاهش تعداد قارچ ها و مخمرهای بیماری زا در دستگاه تناسلی زنان شده و شیوع عفونت ناشی از این ارگانیزم ها را کاهش می دهد .

۸- ماست منبعی غنی از کلسیم است .
۲۵۰ میلی لیتر ماست دارای ۴۵۰ میلی گرم کلسیم می باشد . این مقدار می تواند نصف نیاز کودکان و ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز کلسیم بزرگ سالان را برطرف کند . باید درنظر داشت که حضور باکتری های زنده در ماست ، باعث افزایش جذب کلسیم دربدن می شود . بررسی ها نشان داده است که مقدار جذب کلسیم از ۲۵۰ میلی لیتر ماست در مقایسه باهمین مقدار شیر بیشتر است .

۹- ماست منبع بسیار خوبی برای جذب پروتئین است .
درهر۲۵۰ میلی لیتر ماست تقریبا ۱۰ تا ۱۴ گرم پروتئین موجود می باشد ، که تقریبا برابر با ۲۰ درصد نیاز روزانه است . هم چنین عملیات تخمیر باکتریهای ماست باعث سهولت تسهیل جذب پروتئین ها می شود . به این دلیل پروتئین های ماست را پروتئین های پیش هضم شده (predigested) می نامند .

۱۰- ماست وکاهش کلسترول
تحقیقات نشان داده که ماست می تواند باعث کاهش کلسترول خون شود . این ممکن است به علت تأثیر فعالیت باکتری های زنده و سهولت متابولیسم کلسترول باشد . زیرا ماست می تواند اتصال هایی را با اسیدهای صفراوی ایجاد کند .(اسیدهای صفراوی در ساخت کلسترول نقش دارند.)

۱۱- ماست باعث رشد کودکان میشود
درکودکانی که دچاربیماری سوء جذب هستند ، ماست به جذب دو ترکیب مهم غذایی پروتئین ها ومواد معدنی کمک می کند . اسید لاکتیک موجود در ماست باعث سهولت جذب و هضم این ترکیبات مغذی می شود .

۱۲- محققان توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن باید مصرف ماست در رژیم غذایی گنجانده شود.
بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن رژیم غذایی دارند، فرآورده‌های لبنی را از فهرست مواد غذایی حذف می‌کنند این در حالیست که محققان دریافتند ماست در واقع توانایی بدن را برای سوزاندن چربی‌ها تقویت کرده و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می‌کنند.
افرادی که در رژیم غذایی خود ماست کم چربی را می‌گنجانند، بیشتر از افرادی که صرفا دریافت کالری خود را کم می‌کنند، کاهش وزن دارند.
همچنین افرادی که ماست می‌خورند در مقایسه با افراد دیگر”۲۲″ درصد بیشتر وزن، “۶۱” درصد بیشتر چربی بدن و “۸۱” درصد بیشتر چربی شکم را در طی “۱۲” هفته کم می‌کنند.
در این تحقیق افراد چاق سالم شرکت داشتند که به دو گروه تقسیم شدند. هر دو گروه از رژیم غذایی کم کالری استفاده کردند که “۵۰۰” کالری کمتر از میزان معمول دریافت کالری بود.
یک گروه تقریبا “۱۱۰۰” میلیگرم کلسیم در روز شامل ۳ وعده ماست کم چرب مصرف می‌کرد و گروه دیگر در حدود “۵۰۰” میلیگرم کلسیم مصرف می‌کرد که این میزان کم، خاص رژیم غذایی آمریکایی است.
پس از گذشت “۱۲” هفته، میزان متوسط کاهش وزن در گروهی که ماست کم چرب استفاده می‌کرد “۶” کیلوگرم بود. افراد این گروه در حفظ حجم عضلات در وضعیت مناسب دو برابر بیش از گروه دیگر موفق بودند.

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ