جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتخواص و مضرات لسیتین را بشناسیم

 

  • – لسیتین با اثر آرام بخشی که روی اعصاب دارد در ورزشکاران علاوه بر آرامش فکری بازده بدنی بیشتری هم ایجاد می کند زیرا استیل کولین موجود در لسیتین یک منتقل کننده جریان عصبی در ماهیچه ها است و باعث تسهیل انتقال جریان عصبی می شود

لسیتین برای  سلول های بدن ضروری است.  نقش مهمی در برقراری ثبات در سیستم کبدی و عصبی دارد.لسیتین ماده لیپوئید موجود در تمام انواع حیوانی و نباتی مانند: جگر، تخم مرغ ، دانه سویا ، بادام زمینی و یا جوانه گندم است . با اضافه کردن به مواد غذایی مانند  بستنی ، شکلات، مارگارین یا سالاد سس گوجه فرنگی  بدن می تواند لسیتین بوجود آورد .

دانستن خواص لسیتین و اینکه چقدر این ماده طبیعی برای بدن مفید است شما را در استفاده از این مکمل دارویی غذایی راهنمایی می کند.لسیتین در واقع چربی های غیر اشباع (بدون کلسترول) است. از نظر شیمیایی در گروه فسفو لیپید ها قرار دارد. لسیتین فسفو لیپیدی است که در بدن تمام موجودات زنده قرار دارد و از ترکیبات مهم سازنده غشاء سلول است. این ماده مخلوطی از دی گلیسرید، اسیدهای چرب استئاریک، پالمتیک و اولئیک است. بدن ما نیز قادر به ساخت لسیتین می باشد.در ضمن لسیتین را در بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز می توان یافت از جمله زرده تخم مرغ و سویا.لغت لسیتین در زبان یونانی به معنای زرده تخم مرغ است و علت نام گذاری آن هم به همین دلیل بوده است ولی نگران نباشید لسیتین کلسترول های مضر زرده تخم مرغ را همراه ندارد. بخشی از لسیتین کولین است که در فرایند های سلولی نقش حیاتی دارد. در زیر کاربرد های مختلفی از لسیتین در انواع بیماری ها توضیح داده می شود:
-در کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز چربی در سلول های بدن نقش به سزایی دارد.معمولا بعد از یک ماه از شروع مصرف با دوز روزی دو عدد وزن آهسته شروع به کم شدن می کند.
– در بیماری “ام اس” که همان آسیب پوشش محافظ اعصاب است کمبود لسیتین،کولین،منیزیوم و ب۶ یکی از دلایل این بیماری شناخته شده است. در این بیماری فرد دچار بی حسی، مور مور شدن دوبینی،تاری دید،اختلالات تعادلی ،ناهماهنگی حرکات ،لرزش،تلو تلو خوردن ،کوری موقت، حرکات سریع و غیر عادی چشم، اختلالات ادرار و مدفوع،اختلالات جنسی، حساسیت نسبت به گرما ،خستگی و گرفتگی عضلات ،عدم استقرار احساسی،ضعف حافظه ،سرگیجه و ضعف و احساس خارش می شود.

– در اختلال کیسه صفرا کمبود لسیتین و کولین نقش مهمی دارد .علائم اختلال کیسه صفرا درد در ناحیه بالا و راست شکم،تهوع و استفراغ ،درد پس از غذا ،عدم تحمل غذاهای چرب ،بی اشتهایی، تلخ شدن دهان ،لاغری و عرق زیاد است.در درمان افزایش کلسترول لسیتین بسیار حیاتی عمل می کند.در ضمن مانع از رسوب کلسترول شده (که عامل اصلی تشکیل سنگ در کیسه صفرا است) و در نتیجه تشکیل سنگ را به تاخیر می اندازد.لسیتین ،تریگلیسرید ، کلسترول و” ال دی ال ” را در خون پایین می آورد و بر عکس مقدار”اچ دی ال” را که چربی مفید است بالا می برد. و احتمال گرفتگی عروق را به حداقل می رساند.علائم سنگ کیسه صفرا زردی پوست و چشم ،تهوع، درد ناحیه راست شکم ،تب، نفخ، یبوست، بی اشتهایی ، ترش کردن، بی حالی، سردرد و شروع درد پس از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده می باشد.

– دردرمان پارکینسون لسیتین کمکی خوب به شمار می رود .پارکینسون با علائم لرزش ،ناپایداری و اختلال تعادل، سفتی و خستگی اندام ها، اختلال در راه رفتن و حرکات بسیار کند، بسته نشدن غیر ارادی چشم ها ، از دست دادن حافظه ،اختلال خواب ، یبوست، اختلال تکلم تنفس و بلع، کم شدن وزن و کمبود اشتها، به زمین کشیدن پا در حرکت، عرق زیاد، کند نوشتن، سریع عصبانی شدن، علاقه زیاد به مواد قندی، ادرار مکرر، لرزش حتی در حالت استراحت بیمار را دچار مشکل می کند.
– یکی دیگر از مصارف لسیتین درمان کمکی در زردی یا یرقان است.این بیماری با خستگی شدید ، از بین رفتن اشتها ،زرد شدن پوست و سفیدی چشم،ناراحتی ناحیه شکم،تهوع و استفراغ، ادرار پررنگ و مدفوع بی رنگ همراه است.
– در درمان سیروز کبدی لسیتین نقش کمکی مهمی دارد.سیروز کبدی گاهی ممکن است بدون علامت هم یک بیماری جدی باشد.از علائم آن می توان به کاهش خون، درد شکم، بی نظمی قاعدگی، تورم و تجمع مایع در شکم، اسهال یا یبوست، تب، سوء هاضمه، کم خونی و کمبود ویتامین های گروه ب نام برد.
– در درمان سینوزیت که معمولا همراه ترشح بینی و ترشح پشت حلق، سردرد ، درد و حساسیت سینوس ها یا درد دندان، سرفه ، گلو درد ، افزایش آمادگی برای عفونت، تب، فقدان حس بویایی ،خستگی عمومی ، گوش دردو درد اطراف چشم است ، لسیتین کمک زیادی به درمان بیمار می کند.
– لسیتین همراه ویتامین سی نقش مهمی در سوخت و ساز چربی های پوست دارد.همچنین خوردن آن به همراه ویتامین ای در بهبود آکنه جوانی بسیار موثر است.
– لسیتین با اثر آرام بخشی که روی اعصاب دارد در ورزشکاران علاوه بر آرامش فکری بازده بدنی بیشتری هم ایجاد می کند زیرا استیل کولین موجود در لسیتین یک منتقل کننده جریان عصبی در ماهیچه ها است و باعث تسهیل انتقال جریان عصبی می شود و نقصان آن باعث تضعیف عضلات می شود.
در تقویت حافظه لسیتین بسیار موثر است.ماده ای به نام استیل کولین از کولین موجود در لسیتین حاصل می شود.استیل کولین میانجی گر عصبی در افزایش پیام های عصبی است و در تقویت حافظه نقش مهمی دارد.ذخیره صحبت ها، پیام ها ، درک سریع مطالب و انتقال آنها با لستین انجام میشود .بنابرین مصرف لسیتین به پیش گیری از آلزایمر و درمان افسردگی و اضطراب کمک می کند.
-لسیتین در پاکسازی کبد نقش مهمی دارد با تنظیم ترشح آنزیم های کبدی ،سموم و بقایای داروها و الکل را از بین می برد و باعث خروج آنها از خون می شود.حتی بیماری های ویروسی و التهابی کبد (هپاتیت) را نیز ضعیف کرده و جلوی حملات مکرر آنها را می گیرد.در افراد الکلی با پایین آمدن سطح کولین در کبد ،چربی در ان ذخیره می شود و در نهایت ایجاد کبد چرب می کند و برای پیش گیری از این حالت خوردن لسیتین ضروری است.
بعضی موارد نیاز بدن به لسیتین را افزایش می دهد ،نقضان ویتامین های بی،امراضی مانند ایدز ،ساییدگی مفاصل ، امراض روده ای مزمن، مصرف مشروبات الکلی (که سبب از بین رفتن کولین و کاهش ان می شود) ، اختلالات گوارشی ، اختلالات غده پانکراس (که باعث اختلال در جذب کولین می شود) ،اختلالات چربی خون که باعث اختلال در جذب کولین می شود و هنگام بارداری و شیر دهی میزان نیاز روزانه به کولین و لسیتین افزایش می یابد.
در کاهش میزان لسیتین خون این عوارض به چشم می خورد:
ریسک سرطان کبد ،تجمع چربی ها در کبد چرب ، صدمه به کلیه ها ، اختلالات متابلیسم کارنی تین( کارنی تین کوانزیم منتقل کننده چربی ها از سلول های چربی به داخل میتوکندری ها یا کوره های سلولی و عامل سوختن چربی هاست ) ، اختلال و نقصان در رشد ،افزایش فشار خون شریانی ، ناباروری ، اختلال حافظه، افسردگی، اضطراب ، کاهش ساخته شدن گلبول های قرمز.
تجزیه لسیتین به واسطه یک نوع آنزیم انجام می شود.این آنزیم در داخل بدن و توسط اسید های آمینه و پروتیین ساخته می شود.در جریان شکستن لسیتین،کولین ، اینوزیتول و سایر ترکیبات مهم مولکول لسیتین آزاد می شوند تا به مصرف سلول ها و ساخت مولکول های جدید برسد.دفع آن هم توسط اسیدهای صفراوی انجام می شود. بنابرین دفع لسیتین کبدی است نه از طریق ادرار. به طور کلی خواص لسیتین را در چند جمله میتوان بیان کرد:
کم کردن وزن بدن ، کاهش چربی مضر و کلسترول، کاهش چربی کبد ، درمان یبوست ، کاهش افسردگی و اضطراب و تقویت حافظه، افزایش تمرکز حواس و پاسخ گویی ،افزایش دفاع بدن ، افزایش توان جسمی و جنسی ، جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا ، ایجاد خواب راحت ،جلوگیری از فراموشی و آلزایمر ،رفع ترس موقع امتحان ،کمک در مواجهه با استرس، پیش گیری از رسوب کلسترول در عروق

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید