جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتخواص ویتامین E برای پوست

Letter E with fruit

Letter E with fruit

ویتامین Eخواص بسیار زیادی برای پوست شما دارد  اگر دوست دارید خواص ویتامین E را بدانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ویتامین E‌ ویتامینی است که قابل حل شدن در چربی است و از خانواده توکوفرول‌ها را گرد هم آورده آلفا توکو فرول واکنشی آنتی‌اکسیدانی دارد. می‌توان به بتاتوکوفرول، گاماتوکوفرول و دلتا توکوفرول اشاره نمود. ویتامین E در روغن‌ گیاهی مانند روغن بادام ، دانه گندم ، زرده تخم‌ مرغ و به مقدار کمتر در میوه‌ و سبزی‌جات وجود دارد.

 

ویتامین E می‌تواند از ما در برابر آثار مضر رادیکال‌های آزاد که به طور طبیعی حین فعالیت‌های طبیعی بدن یا در اثر مواجهه با عوامل محیطی مثل اشعه‌های ماورای بنفش یا آلودگی به وجود می‌آیند، دفاع کنند. از ویتامین E در کرم‌های آرایشی نیز بهره گرفته شده تا از پیری پوست جلوگیری کنند. این ویتامین وقتی با ویتامین C، سلنیوم و گلوتاتیون همراه شود موثرتر عمل می‌کند.

 

فواید ویتامین E برای پوست ویتامین E را می‌توان به شکل طبیعی یا صنعتی تولید کرد. اگر فرمول آن از آلفاتوکوفرول آغاز شود طبیعی و اگر با دل آلفا توکوفرول شروع شود یعنی صنعتی است.
ویتامین E فواید بی‌شماری برای پوست دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
خاصیت آنتی‌اکسیدانی: ویتامین E روند پیری پوست را کند کرده و از غشای سلولی که از اسیدهای چرب اشباع نشده پلی ساخته شده‌اند و نسبت به اکسیداسیون بسیار حساس‌اند، محافظت می‌کند.

 

خاصیت ضد التهابی: ویتامین E با جلوگیری از آزاد شدن برخی آنزیم‌ها یا میانجی‌های مسوول التهاب از بروز التهاب پیشگیری می‌کند.

 

محافظت در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه‌ ماورای بنفش استفاده از کرمی که حاوی ویتامین E است قبل از قرار گرفتن زیر نور آفتاب می‌تواند احتمال ایجاد چروک و تومورهای سرطانی را کاهش دهد.

 

خاصیت مرطوب‌کنندگی: ویتامین E با مقاوم کردن قشر نازک هیدرولیپیدی پوست را مقاوم کرده و رطوبت آن را حفظ می‌کند.

 

محرک حرکات زیرپوستی: ویتامین E با تحریک سلول‌های رگ‌های خونی سبب افزایش حرکت زیرپوستی می‌شود و به عبارتی خون را زیر پوست به جریان می‌اندازد.

مصرف مکمل ویتامین E لازم است ؟
به طور معمول در کشورهای صنعتی کمتر مبتلا به کمبود ویتامین E هستند. فقط افرادی که مشکل جذب از دستگاه گوارش‌ دارند یا رژیم فاقد چربی دارند دچار کمبود ویتامین E می‌ گردند. قبل از مصرف ویتامین مکمل در ارتباط با مقدار مصرف و مدت آن با دکتر مشورت نمایید.

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید