افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

خواص بی نظیر شیره انگور

  • آب انگور را روي حرارت مي‌‌گذاريم و توي آن آهک يا خاک سفيد (خاکي با ترکيب بالايي از املاح معدني) مي‌ريزيم تا طعم ترش انگور از بين برود و آب انگور شفاف شود. مادربزرگم براي شفاف‌تر شدنش يك تخم‌مرغ، توي آب انگور مي‌ريزد.

 

انگور یک میوه است، اما بیش‌تر از آن‌چه که فکر می‌کنیم کاربرد دارد. در مرند یکی از استفاده‌هایی که از انگور می‌‌شود، گرفتن شیره‌ی آن است. این کار واقعاً پرزحمت است، اما ارزشش را دارد.

بعد از برداشت انگور، آن‌ها را مي شوييم، البته نه خيلي زياد، درحدي که گِل‌ها پاک شود. بعد انگورها را توي ديگ‌هاي بزرگ مي‌ريزيم و له مي‌کنيم و سپس آن‌ها را توي کيسه‌ي توري مي‌ريزيم و توي مليل مي‌گذاريم. مليل تشت بزرگي است که لوله‌اي به آن وصل است تا آب انگور از آن بيرون بيايد. حالا دوباره لهشان مي‌كنيم تا آب انگور دربيايد.

آب انگور را روي حرارت مي‌‌گذاريم و توي آن آهک يا خاک سفيد (خاکي با ترکيب بالايي از املاح معدني) مي‌ريزيم تا طعم ترش انگور از بين برود و آب انگور شفاف شود. مادربزرگم براي شفاف‌تر شدنش يك تخم‌مرغ، توي آب انگور مي‌ريزد.

آب انگور را از روي حرارت برمي‌داريم و اجازه مي‌دهيم تا خاک ته‌نشين شود. بعد خاك را جدا مي‌کنيم  و دوباره آب انگور را روي حرارت مي‌گذاريم تا به شيره‌ي انگور يا اصطلاحاً دوشاب تبديل شود.

دوشاب بافت چسبناک و شيره‌مانندي دارد و خيلي شيرين است و در غذاها به جاي شکر از آن استفاده مي‌كنند. تلخي خاصي هم دارد،  اما اين تلخي ناشي از شيريني زياد است.

با دوشاب خاگينه درست مي‌کنند و مثل مربا مي‌خورند.

 

منبع : همشهری

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *