افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

حذف کامل چربی های ترانس از برنامه غذایی

اعلام جنگ سازمان جهانی بهداشت با چربی های ترانس

به گزارش پزشکین به نقل از ایرنا؛ روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود اعلام کرد بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان هستند. در این گزارش آمده است بیش از ۱۷میلیون نفر در سال بر اثر بیماری های قلبی عروقی، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی جان خود را از دست می دهند.
تغییر شیوه زندگی به گونه ای که مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را کاهش دهد امری دشوار است،ولی این چالش باعث نمی شود پژوهشگران از تشویق مردم به تبعیت از رژیم غذایی سالم و مملو و از سبزیجات و زندگی پر تحرک دست بردارند.
بر اساس دستور العمل جدید سازمان جهانی بهداشت، با یک اقدام ساده می توان بخش اعظمی از بیماری های قلبی عروقی را کاهش داد و آن حذف کامل چربی های ترانس (اسیدهای چرب ترانس) از برنامه غذایی است.
با توجه به آمار WHO، مصرف چربی های ترانس عامل حدود ۵۰۰ هزار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در هر سال هستند. معمولا این چربی ها از طریق غذاهای سرخ شده، محصولات پخته شده و آماده رستوران ها و غذاهای کنسروی و محصولات آماده ای که تحت عنوان میان وعده یا اسنک سرو می شوند در مقادیر بالا وجود دارند و مهمترین عامل افزایش کلسترول بد خون هستند.
بر این اساس سازمان جهانی بهداشت روز گذشته اعلام کرد برنامه ای برای ممنوعیت محصولات حاوی چربی های ترانس صنعتی در طی پنج سال دارد که نیازمند همکاری دولت هاست.
دکتر تام فریدن رییس سابق مرکز کنترل و پیشگری از بیماری ها (CDC) گفت: چربی های ترانس یک ماده شیمیایی سمی غیر ضروری است که مردم سراسر جهان را تهدید می کند.
چربی های ترانس مصنوعی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم زمانی توسعه یافتند که تولیدکنندگان محصولات صنعتی دریافتند می‌توان بخشی از کره را با روغن‌های هیدروژنه که ماندگاری بالایی دارند، جایگزین کنند. به مرور با افزایش تبلیغ و مصرف این محصولات تحقیقاتی در زمینه مضرات آن آغاز شد و اکنون به مهمترین دلیل بیماری های قلبی بدل شده است.
در سال ۲۰۰۱ میلادی شورای تغذیه دانمارک محدویت چربی ‌های ترانس را به دولت پیشنهاد کرد و قانون مربوطه در سال ۲۰۰۳ میلادی تصویب شد. این اقدام موجب کاهش سریع مرگ و میر ناشی از بیماری ‌های قلبی عروقی در مقایسه با سایر کشورها شد و کشورهای اروپایی نیز این رویه را در پیش گرفتند.
در سال ۲۰۰۶ نیویورک قانون ممنوعیت ورود چربی‌ های ترانس به این شهر را تصویب و در سال ۲۰۰۸ میلادی آن را اجرایی کرد. با وجود انتقادات شدید، این اقدام منجر به کاهش حمله قلبی در نیویورک شد.
بالاخره در سال ۲۰۱۵ سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این چربی‌ها را در تمام کشور ممنوع کرد. البته هنوز هم در آسیا و آفریقا به دلیل قوانین ضعیف، این نوع چربی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیاست جدید سازمان جهانی بهداشت در عمل نمی‌تواند مصرف این چربی ‌ها را در کشورها ممنوع کند اما با ارایه خط‌مشی ‌ها می‌توان دولت ‌ها را برای وضع مقررات مقتضی ترغیب کرد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *