جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتتکنیک های جالب برای رسیدن به وزن دلخواه

تکنیک های جالب برای رسیدن به وزن دلخواه

تحقیقات جدید نشان داده است که تمیز نگه داشتن خانه می‌تواند در لاغر شدن افراد کمک کند؛ البته یکسره سرپا بودن برای تمیز‌ کردن آن دلیل لاغری نیست.

محققان انجمن آمریکایی شیمی دریافتند که گردوغبار خانگی، دارای ترکیباتی است که به آن EDC می‌گویند و کار آنها ایجاد اختلال در مواد‌شیمیایی غدد درون‌ریز است؛ در نتیجه سلول‌های چربی تری‌گلیسیرید بیشتری که نوع دیگری از چربی است را جذب می‌کند. این مطالعه در مورد ۱۱ خانواده در کارولینای شمالی انجام شده است و نتایج ۷نمونه از این ۱۱خانوار نشان داد که گردوغبار خانه باعث تجمیع گلیسیرید در خون می‌شود. EDC به‌طور معمول در کالاهای مصرفی یافت می‌شود و به‌راحتی می‌تواند خود را میان گردوغبار خانه پنهان کند و از طریق استنشاق، مواد خوراکی یا از طریق پوست در بدن جذب شود.

طبق آمارهای آژانس محافظت محیطی آمریکا، کودکان هر روز ۵۰میلی‌‌گرم گردوغبار خانه مصرف می‌کنند؛ بنابراین تمیز نگه داشتن خانه می‌تواند در لاغر شدنتان مؤثر باشد. علاوه بر این چند روش دیگر نیز پیشنهاد می‌شود:

یک آینه به دیوار آشپزخانه‌تان نصب کنید.

براساس تحقیقی که در نشریه تحقیقات مصرف‌کننده آمده نصب یک آینه در جایی که در آن غذا می‌خورید، می‌تواند در کاهش وزن مؤثر باشد. روانشناسان غذا مدعی هستند که نگاه کردن به چیزی که می‌خورید یکی از معدود تغییرات کوچکی است که می‌تواند مانع از اضافه وزن در شما شود.

چراغ‌ها را برای خواب خاموش کنید.

بیدار ماندن تا دیروقت می‌تواند وزن بدن را افزایش دهد. تحقیقات زیادی نشان داده است که روشن نگه داشتن چراغ طی شب در عادات خوردن افراد تغییر ایجاد می‌کند. متابولیسم بدن در هنگام شب در کمترین حد خود قرار دارد؛ بنابراین بدن وعده‌های غذایی دیرهنگام را پردازش نمی‌کند و در وعده‌های طی روز نیز اختلال ایجاد می‌کند. بهتر است شام خود را زود بخورید و چراغ‌ها را زود خاموش کنید.

برای صبحانه شکلات بخورید.

مطالعات پروفسور دانیل جاکوبوویچ نشان می‌دهد که خوردن کیک شکلاتی در وعده صبح باعث کاهش وزن می‌شود؛ چراکه صبح بهترین زمان برای راه‌انداختن متابولیسم بدن است تا برای تمام روز سوخت‌وساز انجام شود. خوردن شکلات همچنین مانع از تمایل افراد به خوردن شیرینی در طول روز می‌شود.

غذایتان را بو کنید.

مرکز تحقیقات شیمی مواد غذایی آلمان نشان داده است که بو کردن روغن زیتون خالص می‌تواند احساس سیری به افراد القا کند. تحقیقی دیگر نشان داده است که افرادی که موز یا سیب سبز بو کرده‌اند وزن بیشتری نسبت به دیگران کم کرده‌اند.

دمای محیط را کم کنید.

این پیشنهاد اگرچه در زمستان چندان جالب به‌نظر نمی‌رسد اما کم کردن دمای محیط می‌تواند در کمتر خوردن مؤثر باشد. تحقیقات منتشر شده در نشریه دیابت نشان می‌دهد دمای سرد‌تر باعث افزایش میزان ذخایر چربی قهوه‌ای در بدن می‌شود که این نوع از چربی باعث گرم شدن بدن می‌شود. تحقیقات نشان داده است کسانی که در دمای ۱۸.۸درجه سانتی‌گراد یا کمتر می‌خوابند دوبرابر وزن کم می‌کنند.

دیوارها را آبی کنید.

اگر به رنگ رستوران‌های فست‌فود معروف مثل مک‌دونالد و برگرکینگ و… نگاه کنید، متوجه می‌شوید که رنگ در و دیوار آنها زرد، نارنجی و قرمز است. ثابت شده است که این رنگ‌ها باعث ایجاد حس گرسنگی می‌شود. اما رنگ آبی دقیقا تأثیر متفاوتی دارد. دست‌اندرکاران یک نشریه دکوراسیون داخلی متوجه شدند که مراجعان بوفه‌های غذا، کمتر سر میز غذایی می‌روند که رنگ آبی دارد. خریدن بشقاب‌ و دستمال سفره آبی نیز به‌صورت ناخودآگاه باعث نابودی احساس گرسنگی در شما می‌شود.

آفتاب بگیرید.

بیولوژیست‌ها متوجه شده‌اند که تابش کم آفتاب به بدن در قابلیت شما در کاهش وزن مؤثر است. دکتر میشل زمل از انستیتو تغذیه دانشگاه تنسی، بعد از تحقیق توضیح داد که سطح ویتامین D در بدن افراد باعث افزایش سطح هورمون کلیستول می‌شود. کارکرد این هورمون حفظ چربی در بدن است. همچنین ویتامین D باعث کاهش ترشح هورمون استرس کورتیزول می‌شود؛ کورتیزول از عوامل اصلی تجمع چربی در بدن است.

در اتاق خواب هیچ صفحه نمایشی را با خود نبرید.

یک ترفند رایج برای حل مشکلات خوابیدن حذف تبلت، کامپیوتر و موبایل از رختخواب است. کودکانی که در اتاق خواب هرگونه ابزار تکنولوژی داشته باشند، به مرور و با افزایش سن چاق‌تر می‌شوند. کمبود خواب ناشی از سبک زندگی نادرست، باعث می‌شود جوانان ۱/۴۷ برابر بیشتر از کسانی که دستگاهی در اتاق خواب ندارند با اضافه وزن مواجه باشند. این رقم در برابر کسانی که ۳دستگاه دارند به ۲/۵۷ برابر افزایش می‌یابد.

هنگام غذا خوردن موسیقی آرام گوش دهید.

یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود افراد آرام غذا بجوند و در نتیجه زودتر پیام‌های سیری منتقل شود، شنیدن موسیقی ملایم است

 

منبع : سلامت نیوز

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ