افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

تکلم صحیح کودک و رابطه آن با دندان شیری

download (3)

محققان به این مسئله پی برده اند که دندان درآوردن کودک با حرف زدن او ارتباط مستقیم دارد در این جا جزئیات کامل تکلم صحیح کودک و رابطه آن با دندان شیری را بیان می کنیم .

برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند چون دندان‌های شیری موقتی هستند، پس همانند دندان‌های دائمی نیازی به حفظ و مراقبت ویژه از آنها نیست باید گفت درخصوص اهمیت نگهداری از دندان‌های شیری می‌توان به ۴ نکته اساسی اشاره کرد.

دکتر سمیه خرمیان، متخصص دندانپزشکی کودکان و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی البرز با بیان این مساله گفت: «مهم‌ترین مساله در حفظ و نگهداری دندان‌های شیری، ایجاد بستری مناسب برای رشد دندان‌های دائمی است و درواقع با حفظ دندان‌های شیری، دندان‌های دائمی می‌توانند در محل مناسب رویش پیدا کنند.»

وی در ادامه افزود: «دندان‌های شیری نقش موثری هم در تکلم صحیح کودک دارند. در صورتی که دندان‌های قدامی قبل از اینکه کودک شروع به تکلم کند، از بین برود، می‌تواند در تلفظ خیلی از حروف تاثیرگذار باشد و باعث اختلال در تکلم شود. طبیعی است در چنین شرایطی وقتی کودکی در بین همسالان خود نمی‌تواند به درستی کلمات را تلفظ و ادا کند، مورد تمسخر دوستان خود قرار بگیرد و این مساله تأثیر بدی بر روحیه او بگذارد.»

این متخصص دندانپزشکی کودکان از دیگر نقش‌های مهم دندان شیری و اهمیت در حفظ و نگهداری آن را تأثیر آن بر تغذیه مناسب کودک دانست و گفت: «حفظ این دندان‌ها باعث می‌شود کودکان به راحتی بتوانند غذا بخورند و آن را بجوند.»

خرمیان، عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی البرز در نهایت خاطرنشان کرد: «از دیگر نقش‌های مهم و اساسی دندان شیری که خیلی هم به آن توجه نمی‌شود، تأثیر آن در حفظ زیبایی کودک است. از دست دادن دندان قدامی می‌تواند تأثیر منفی بر روحیه کودک داشته باشد، بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که حفظ آن باعث افزایش اعتماد به نفس بیشتر در کودک می‌شود.»

 

پزشکین : تکلم صحیح کودک و رابطه آن با دندان شیری

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *