جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتتوصیه هایی برای مراقبت پس از سقط جنین

20157191018011a

سقط جنین ناخواسته در سه ماهه اول بارداری بسیار رایج است. در واقع، اکثر خانم‌هایی که دو یا سه بچه دارند، یک بار سقط جنین را تجربه کرده‌اند. چهار‌پنجم دفعاتی که لقاح صورت می‌گیرد، کروموزوم‌ها با هم جفت می‌شوند و فقط یک بار عمل جفت شدن رخ نمی‌دهد. به عبارت دیگر، ۲۰ درصد از تمام موارد حاملگی با شکست مواجه می‌شود که بیش از ۸۰ درصد آنها در سه ماهه اول است. بنابراین اگر دچار این عارضه شدید، بدانید که تنها نیستید و بدانید که قلب و روح‌تان پس از مدتی التیام خواهد یافت و این حال دوام نخواهد داشت.
تفاوت‌های جسمانی
دوره درمان پس از سقط جنین ناخواسته به زمان و نحوه سقط بستگی دارد. اگر سقط در دوران بارداری قبل از هفته هفتم یا هشتم رخ داده باشد، پزشک احتمالا توصیه خواهد کرد که بگذارید بافت جنین یا جفت به طور طبیعی از بدن‌تان خارج شود. البته این امر یک روند دشوار دارد که بعضا با گرفتگی عضلات همراه است. اما اگر سقط جنین کمی بعدتر رخ داده باشد یا نشانه خاصی نداشته باشد، به مداخله پزشکی نیاز خواهید داشت. یکی از گزینه‌های موجود این است که با مصرف دارو شرایط خروج بافت جنین را فراهم کنید که معمولا ۲۴ ساعت یا چند روز به طول می‌انجامد. همچنین ممکن است دکتر دستور اتساع و تخلیه فوری بدهد. در این روش، از ساکشن برای برداشتن بافت جنین یا جفت استفاده می‌شود که خیلی سخت‌تر از مصرف داروست. این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود. البته شما می‌توانید از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده کنید تا کمتر درد بکشید. بعد از ساکشن، ممکن است برای یک هفته خونریزی داشته باشید.
بعد از سقط جنین، بدن به سرعت بهبود می‌یابد. به طور کلی، خانم‌ها می‌توانند۲ تا ۴ هفته بعد از سقط جنین تخمک‌گذاری کنند. دوره قاعدگی نیز در این مدت به روال عادی برمی‌گردد. دکتر لرنر معتقد است که با سپری شدن دوره نقاهت، امکانبارداری مجدد وجود خواهد داشت.
احساسات مبهم
حتی اگر به لحاظ جسمی بهبود یابید، ممکن است به لحاظ روحی و احساسی در شرایط خوبی نباشید. بسیاری از خانم‌هایی که تجربه سقط جنین را داشته‌اند، معتقدند که احساس غم و اندوه و افسردگی پس از سقط یک امر طبیعی است. معمولا به خانم‌ها توصیه می‌شود که با انجام کارهای مفرح، سرگرم شدن با مجلات و خوردن غذاهای مورد علاقه این دوره سخت را سپری کنند.
برای جنین از دست رفته‌تان عزاداری کنید
بسیاری از خانم‌هایی که سقط جنین را تجربه می‌کنند، می‌گویند که انتظار این غم و ماتم را نداشتند. بث رزوبر، اهل سوارتمور، مادر چهار فرزند است که پس از تولد فرزند دومش یک بار سقط جنین را تجربه کرد در این باره گفت: «من یک پرستار هستم، بنابراین می‌دانستم سقط جنین یک امر رایج است؛ اما دروغ چرا! بعد از اینکه این اتفاق برایم افتاد خیلی ناراحت شدم.» کسی که به حرف‌های شما گوش دهد، یک مسکن خوب است. اگر دوست و آشنایی ندارید که با او حرف بزنید، یک گروه پشتیبان محلی پیدا کنید یا مشاوره آنلاین انجام دهید.
اگر اصلا احساساتی نشدید، زیاد تعجب نکنید
جورجیا هالینان، ساکن ریچموند، که یک بار سقط جنین را تجربه کرد در این باره می‌گوید: «وقتی دیدم خونریزی دارم، گریه کردم و تا چند روز حال نداشتم. اما همیشه می‌دانستم که دوباره باردار می‌شوم. چند روز بعد از سقط جنین به این فکر می‌کردم که بالاخره می‌توانم دوباره خیلی کارها را بکنم. پس تصمیمم را گرفتم و تا بهبودی کامل خوش‌گذرانی کردم.»
انتظار حرف‌های گمراه‌کننده را داشته باشید، حتی از جانب دوستان خوب‌تان
آنجلا فرگوسن، اهل کنتاکی، که تجربه چندین سقط جنین ناخواسته را دارد، می‌گوید که به شدت تحت تاثیر حرف‌هایی قرار گرفته بود که دیگران درباره او می‌زدند. مردم به او می‌گفتند لااقل جای شکرش باقی است که یک دختر داری؛ شاید صلاح در این بود که دیگر بچه‌دار نشوی؛ حداقل خیلی درد نکشیدی و…
سعی کنید به خودتان یادآوری کنید که این حرف‌ها برای آزردن شما نیست. از آنجایی که دیگران در برابر شما احساس درماندگی می‌کنند، اولین چیزی را که به ذهن‌شان می‌رسد به زبان می‌آورند. متاسفانه، اولین چیزی که معمولا از زبان این افراد خارج می‌شود، «متاسفم» است. یا اینکه «آیا می‌توانم کاری برای تو و خانواده‌ات بکنم؟»
شما به یک سخنگو نیاز خواهید داشت
برای اینکه از تکرار خبر غم‌انگیز سقط خود در برابر دیگران معاف شوید، از یک دوست یا عضو خانواده بخواهید که به جای شما به اطرافیان‌تان توضیح بدهد. سوزان کولاسکارا، اهل ایلینویز، که بین تولد دو فرزندش، میشل ۹ ساله و رایان ۴ ساله، تجربه سقط جنین داشت، از همکار صمیمی‌اش خواست که این کار را برایش انجام دهد.
فرزندان‌تان می‌توانند کمک کنند…
داشتن یک فرزند (یا چند فرزند) می‌تواند غم ناشی از سقط جنین ناخواسته را تا حد زیادی کاهش دهد. بچه‌ها می‌توانند شما را آرام کنند یا باعث شوند که کمتر احساس تاسف کنید. بث رزبور، که در زمان سقط جنین، دو پسر ۲.۵ ساله و ۱ ساله داشت، می‌گوید با بودن فرزندانش آنقدر سرش شلوغ بوده که دیگر وقتی برای تاسف خوردن نداشته است.
…اما ممکن است تجربه سقط را مشکل‌تر هم بکنند
خیلی از خانم‌ها معتقدند که بودن سایر بچه‎ها صرفا باعث تشدید غم و ناراحتی آنها می‌شود. مارگارت ماکسلی، ساکن نشویل که تجربه سقط جنین داشته، می‌گوید که با بودن فرزند ۲ ساله‌اش، سام، سقط جنین برای او به امر دردناک بدل شده بود. چون سام دائما می‌پرسید که چه موقع می‌تواند برادر یا خواهر کوچکش را ببیند. انتظاری که پس از آن بر زخمم نمک می‌پاشید…
سوزان کولاسکارا نیز روزی را به یاد دارد که دختر کوچکش از فرط ناراحتی به اتاق دیگری می‌رفت و برای آنکه مادرش او را نبیند، آنجا گریه می‌کرد.
این از دست دادن را به خاطر بسپارید
کولاسکارا و همسرش به پیشنهاد یکی از دوستان خود که تجربه سقط جنین داشت، تصمیم گرفتند یک درخت افرا در حیاط خانه خود بکارند. سوزان در این باره گفت: «کاشتن این درخت و دیدن رشد آن به من خیلی کمک کرد که احساس بهتری داشته باشم. این درخت به من یاد داد که می‌توانم فقدان غم‌انگیزم را برای همیشه به خاطر بسپارم، بدون آنکه احساس بدی داشته باشم.»
سوزی دولگرازچاپاکوئا، ساکن نیویورک نیز در این باره می‌گوید: «هیچ‌کس تجربه سقط جنین را فراموش نخواهد کرد. هنوز هم که هنوز است، تصور می‌کنم که اگر فرزندم به دنیا می‌آمد، حالا بزرگ شده بود و برایش سوگواری می‌کنم. اما احساس درد و غم و اندوه سرانجام فروکش خواهد کرد. اگر سقط جنین سراغ شما آمد، آمار یک از پنج را به خاطر بیاورید: البته ممکن است آمار و ارقام خیلی شما را آرام نکند، ولی به شما می‌گوید که خانم‌های زیادی در دنیا تجربه مشابهی داشته و درد شما را تجربه کرده‌اند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید