جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتتازه‌ترین روش درمان فشار خون

فشارخون بالا، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن سرتاسر جهان محسوب می‌شود، به‌طوری که حدود ۶۵ میلیون نفر تنها در آمریکا به این بیماری دچار هستند. عوارض این بیماری نسبتا خاموش، علی‌رغم بی‌سر و صدا بودن آن، بسیار زیاد است، به‌طوری که از هر ۸ مرگ در دنیا، یکی از آنها به علت ابتلا به این بیماری است.

به‌طور معمول برای اعلام فشارخون افراد از ذکر دو رقم استفاده می‌شود مثلا گفته می‌شود فشارخون فرد ۱۲ روی ۸ یا ۱۴ روی ۹ است. از بین این دو رقم، رقم اول (یعنی عدد بزرگ‌تر) فشارخون سیستولی نامیده می‌شود که حداکثر میزان طبیعی آن ( ۱۴یا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه) است و رقم دوم (یعنی عدد کوچک‌تر) فشارخون دیاستولی نامیده می‌شود که در حالت طبیعی به هیچ عنوان نباید از ( ۹یا ۹۰ میلی‌متر جیوه) بالاتر رود.

مطالعات نشان داده است که هر ۲۰ میلی‌متر جیوه افزایش در فشارخون سیستولی و هر ۱۰ میلی‌متر جیوه افزایش در فشارخون دیاستولی با دو برابر افزایش در میزان مرگ و میرهای ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی و نیز دیگر وقایع عروقی همراه است. به همین دلیل باید به هر شکل ممکن فشارخون بالا را کنترل کرد تا این خطرات به حداقل برسد و از مرگ و میرها و عوارض ناشی از این بیماری‌ کاسته شود.

پزشکان در برخورد با این بیماران معمولا در قدم اول از درمان‌های دارویی به همراه رژیم غذایی، ورزش و تغییر و اصلاح عادات زندگی استفاده می‌کنند. در حال حاضر داروهای مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد اما حدود ۲۵ درصد مبتلایان به فشارخون بالا علی‌رغم مصرف چند نوع مختلف داروی ضد فشارخون، باز هم فشارخونشان کنترل نمی‌شود. تاکنون پزشکان برای درمان این بیماران مشکلات بسیار زیادی داشتند اما به تازگی ابزار جدیدی طراحی کرده‌اند که به‌نظر می‌رسد به‌طور چشمگیری در حل این مشکلات کمک‌کننده باشد.

حل مشکل‌ به‌وسیله شاهرگ‌ها

به‌طور طبیعی داخل شاهرگ‌های گردن که در اصطلاح پزشکی سرخرگ‌های کاروتید نامیده می‌شوند، اجسامی به نام اجسام کاروتید دارند که نقش بسیار مهم و محوری در تنظیم فشارخون دارند. این اجسام دارای گیرنده‌هایی هستند که میزان فشارخون را حس و آن را به مغز مخابره می‌کنند. برخی معتقدند در مبتلایان فشارخون بالا، این گیرنده‌ها خوب کار نمی‌کنند و بنابراین نمی‌توانند به‌درستی به مغز اطلاع بدهند که فشار خون بالاست.
به همین دلیل مغز هم نمی‌تواند اقدامات مناسبی در جهت کاهش فشارخون صورت دهد. پژوهشگران از همین فرضیه استفاده کردند و ابزاری الکتریکی طراحی ‌کردند تا فعالیت این گیرنده‌ها را زیاد کند. به دنبال این تحریک الکتریکی، گیرنده‌ها فشارخون را بهتر حس‌ کرده، میزان فشارخون را دقیق‌تر از قبل به مغز مخابره می‌کنند. مغز هم متعاقبا راهکارهای کاهش فشارخون را برنامه‌ریزی و در تمام سطح بدن اعمال می‌کند.
وحشت نکنید. پالس الکتریکی که این دستگاه پس از کارگذاری، به عروق گردن بیمار وارد می‌کند چندان زیاد نیست و اصلا خطر برق‌گرفتگی همراه ندارد. این دستگاه الکتریکی جریان بسیار اندکی را به بدن وارد می‌کند؛ به قدری اندک که حتی بدن هم آن را احساس نمی‌کند. در ضمن هیچ خطری از سوی دستگاه بیمار را تهدید نمی‌کند و این ابزار جدید بسیار امن و مطمئن درنظر گرفته می‌شود.

سیستم رئوس

سیستمی که به تازگی از سوی دانشمندان دانشگاه روچستر آمریکا طراحی شده است سیستم درمان فشارخون بالا به روش بارورفلکس نام دارد که به اختصار سیستم رئوس نامیده می‌شود. این وسیله که داخل بدن کاشته می‌شود، برای درمان آن دسته مبتلایان به فشارخون‌های مقاوم به درمان توصیه می‌شود که فشارخون سیستولی آنها حداقل برابر ۱۶۰ میلی‌متر جیوه است. اگرچه هنوز راه زیادی تا استفاده گسترده از این وسیله در سطح جهان وجود دارد اما نتایج مقدماتی و آزمایشی این ابزار بسیار درخشان و امیدوارکننده بوده، به‌طوری که پزشکان معتقدند با استفاده از این روش درمانی جدید عوارض ناشی از ناتوانی در درمان فشارخون‌های مقاوم به درمان کمتر از قبل دیده خواهد شد.

امتیازات
این دستگاه یک امتیاز بزرگ نسبت به داروهای مختلفی که تاکنون به‌عنوان داروهای ضد فشارخون بالا معرفی شده‌اند، دارد. هریک از داروهای فشارخون تنها بر یکی از بخش‌های بدن اثر می‌گذارند و تنها یکی از علل افزایش فشارخون را درمان می‌کنند اما روش جدید با ارائه اطلاعات دقیق از سطح فشارخون فرد، مغز بیمار را وادار به مقابله با افزایش فشارخون می‌کند و مغز نیز با توجه به توانایی و قابلیت‌های وسیع خود، نه یک عضو بلکه تمام اعضای بدن را به مقابله با افزایش فشارخون فرا می‌خواند. به این ترتیب، این دستگاه از چندین مکانیسم مختلف در قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌کند تا فشارخون را پایین بیاورد.

مزیت عمده‌ این دستگاه در درمان فشارخون‌های بالا همین‌ همکاری اعضای مختلف بدن به واسطه دستور مغز است که باعث می‌شود حتی فشارخون‌های مقاوم به درمان‌ نیز با این روش درمان‌پذیر باشند. به‌طور مثال به‌دنبال ارسال تحریک الکتریکی خفیف ‌از سوی این دستگاه، مغز برای کاهش فشارخون دستور می‌دهد که عروق گشاد شوند، سرعت ضربان قلب پایین بیاید و مقداری مایع از کلیه‌ها به بیرون از بدن دفع شود. علاوه بر این، وقایعی که به‌دنبال این روش درمانی برای کاهش فشارخون در بدن روی می‌دهند، کاملا طبیعی و از جنس واکنش‌های عادی بدن هستند. بنابراین به احتمال زیاد عوارض چندانی برای بیمار در پی‌ نخواهند داشت، در حالی که داروهای قدیمی اکثرا مصنوعی و غیرطبیعی بوده و همواره با این احتمال همراه هستند که باعث بروز عوارض جانبی در فرد مصرف‌کننده شوند.

نتایج درخشان
همان‌طور که پیش از این گفته شد، نتایج اولیه این مطالعه و ابزار جدید بسیار درخشان بوده‌ است. در مرحله نخست، این ابزار برای ۱۰ بیمار مبتلا به فشارخون مقاوم به درمان کارگذاری شده است.
سه ماه پس از کارگذاری سیستم رئوس در گردن این بیماران، فشارخون سیستولی آنها به‌طور میانگین ۲۲ میلی‌متر جیوه و فشارخون سیستولی آنها به‌طور میانگین ۱۸ میلی‌متر جیوه کاهش پیدا کرد. البته در برخی بیماران اثرات درمانی این ژنراتور بسیار بیشتر بود، به‌طوری که گاهی فشارخون بیمار تا حدود ۴۰ میلی‌متر جیوه یا حتی بیشتر کاهش پیدا می‌کرد. بیماران به راحتی این ایمپلنت را در گردن خود تحمل می‌کردند و هیچ عوارضی از آن در گردن و حتی دیگر نقاط بدن پیدا نشد. چند روز پس از انجام جراحی برای کارگذاری ایمپلنت در گردن، بیماران وجود آن را در گردن خود احساس نمی‌کردند. نتایج بسیار امیدوارکننده‌ و حتی باعث توجه پزشکان شده‌ است. سازمان دارو و غذای ایالات متحده آمریکا هم در پی طراحی تحقیقی است تا هر چه سریع‌تر با کسب اطمینان از بی‌خطر بودن این دستگاه، مجوز تولید وسیع و استفاده گسترده از آن را در سرتاسر کشور آمریکا صادر کند. با این حساب، فشارخونی‌‌ها می‌توانند خوشحال باشند و نگرانی‌های پزشکان هم تا حدودی کمتر خواهد شد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ