جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتبیماری سارس از علائم تا درمان آن

می خواهیم به معرفی یک بیماری تنفسی بپردازیم با ما همراه باشید با بیماری سارس از علائم تا درمان آن با جزئیات کامل در ادامه مطلب ..

اداره بهداشت کانادا و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در همکاری با مقامات بهداشتی و پزشکان بالینی هنگ کنگ، تایوان، بانکوک، سنگاپور، انگلستان، اسلوونی، کانادا و ایالات متحده، به طور خلاصه ذکر می کند. از ۲۱ مارس ۲۰۰۳، اکثر بیمارانی که که مبتلا به سارس شناخته شده اند ، افرادی بین ۲۵ تا ۷۰ سال بوده اند که قبلا سالم بوده اند. موارد مشکوک به سارس، در میان کودکان ۱۵ سال به پایین اندک بوده است.

دوره نهفتگی سارس نوعاً ۲ تا ۷  روز است ؛ البته گزارش های موردی حاکی از آن بوده اند که دوره نهفتگی ۱۰ روز است. بیماری عموماً با پیش در آمد تب ( بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد ) آغاز می شود . بیماری با تب بالا و گاهی با لرز و تکان های شدید همراه است و ممکن است با سایر علایم از جمله سردرد ، بی حالی و درد عضلانی توأم باشد . در شروع بیماری، برخی از بیماران علایم تنفسی خفیف دارند. به طور معمول لکه های پوستی و مشکلات گوارشی وجود ندارد ؛ البته برخی از بیماران وجود اسهال را در دوره پیش درآمد همراه با تب ذکر کرده اند .

بعد از ۳ تا ۷ روز ، مرحله تنفسی تحتانی با شروع سرفه خشک و بدون خلط شروع می شود که ممکن است با کاهش اکسیژن همراه باشد یا به سمت آن پیشرفت کند . در ۱۰ تا ۸۰ در صد موارد ، بیماری تنفسی آنقدر شدید است که نیاز به لوله گذاری و تهویه مکانیکی ایجاد می شود . میزان مرگ در میان اشخاص  مبتلا به بیماری که حایز شرایط تعریف موردی کنونیWHOهستند ، تقریباً ۳ درصد است .

رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است در دوره پیش در آمد همراه با تب و سراسر دوره بیماری طبیعی باشد . البته ، در نسبت قابل خلاصه ای از بیماران ، مرحله تنفسی با ارتشاحات بینا بینی موضعی زود هنگام مشخص می شود .

رژیم درمانی شامل آنتی بیوتیک های متعددی بوده است که احتمالاً عوامل باکتریایی شناخته شده ی، پنومونی آتیپیک را درمان می کنند . در بسیاری از مناطق ، درمان شامل داروهای ضد ویروسی نیز بوده است .

اطلاعات بیشتر در مورد سارس (برای مثال ، راهکارهای کنترل عفونت و اقدامات لازم برای گزارش موارد مشکوک)

اقداماتی که سازمان جهانی بهداشت برای مناطق آلوده به سارس توصیه می کند

در فرودگاه ها یا نواحی مرزی امکاناتی فراهم شود که تمام مسافران به خارج از کشور ، قبل از خروج  مورد مصاحبه قرار گرفته و از نظر سه مورد زیر بررسی شوند :

مراقبت در حین پرواز برای سارس

اگر مسافری در پرواز (از نواحی آلوده ) تب و علائم تنفسی داشت توصیه می شود خدمه پرواز این اقدامات را انجام دهند :

-مسافر را تاحد امکان دورتر از بقیه مسافرین و خدمه پرواز نگه دارند .

– مسافر باید ماسک بزند و خدمه پرواز که مراقب وی هستند باید از نظر سارس پیگیری شوند .

– یک توالت مجزا برای بیماری در نظر گرفته شود.

– خلبان باید وجود بیمار مظنون به سارس را به اطلاع فرودگاه مقصد برساند تا مسئولان بهداشتی از ورود وی آگاه شوند .

– در مقصد ، مسافر مظنون ایزوله شده و توسط مسئولان بهداشتی فرودگاه ارزیابی شود .

اقدامات لازم برای موارد تماس با مسافر بیمار

اگر ارزیابی فوری پزشکی احتمال سارس را رد کرد، بیمار جهت دریافت مراقبت پزشکی به مراکز درمانی راهنمایی شود. ولی اگر ارزیابی اولیه در فرودگاه  تائید کننده مورد مظنون و یا محتمل سارس بود اقدامات زیر باید انجام شود :

۱ – تمام موارد تماس در طی پرواز باید مشخص شوند که موارد تماس به صورت زیر تعریف می شوند :

– مسافران هم ردیف و آن ها که تا دو ردیف عقب و جلوی بیمار بوده اند.

– تمام مسافرانی که به نحوی تماس نزدیک با بیمار داشته اند ( مثلاً از وی مراقبت کرده اند).

– هر مسافر دیگری که با بیمار هم خانه بوده است.

– اگر یکی از خدمه پرواز مورد مظنون یا محتمل سارس باشد موارد تماس تمام مسافران و خدمه را شامل می شود.

۲ – موارد تماس بایستی مشخصات و نشانی کامل به مسئولان بهداشتی بدهند ( نشانی اقامت تا ۱۴ روز ) .

۳ – موارد تماس باید اطلاعات کامل در مورد سارس دریافت کنند و توصیه می شود با شروع علائم ظرف ده روز سریعاً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند و سابقه ی تماس با بیمار سارس را بیان کنند .

۴ –  موارد تماس تا زمانی که علائمی از سارس پیدا نکرده باشند باید برای فعالیت ها و سفرشان آزادی عمل داشته باشند .

۵ – اگر با گذشت زمان مشخص شد مورد مظنون مورد محتمل سارس است ، باید به مقامات بهداشتی ناحیه ای که مورد تماس در آن جا زندگی می کند اطلاع داه شود تا مراقبت فعال ( مصاحبه توسط کارکنان بهداشتی و کنترل درجه تب روزانه ) تا ۱۰ روز بعد از تماس ، انجام شود .

سایر مسافران

به عنوان یک اقدام احتیاطی ، بهتر است سایر مسافران اطلاعات و نشانی خود را به مسئولان بهداشتی بدهند و اگر تا ده روز بعد از پرواز علائمی از سارس پیدا کردند ، به مراکز بهداشتی – درمانی مراجعه کنند .

گند زدایی هواپیما

بر اساس اطلاعات موجود ، دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای گندزدایی هواپیماها کفایت می کند . در پاسخ به توصیه خط هوائی بایستی در مناطق آلوده امکاناتی شامل : دستکش ، ماسک و مواد گندزدا و همچنین یک صندلی ایزوله برای موارد نیاز ، تأمین کند .

توصیه سازمان جهانی بهداشت برای مسافرت

تمام مسافرت ها(غیر از موارد ضروری ) به استان گوانگ دونگ چین و هنگ کنگ به تعویق بیافتند. این توصیه مسافرینی را که فقط در این فرودگاه های بین المللی جابجا می شوند ، شامل نمی شود .

تعاریف موارد بیماری

موارد مظنون :

هر فردی که بعد از اول نوامبر ۲۰۰۲ سابقه تب بالای ۳۸ درجه و سرفه و مشکلات تنفسی و حداقل یکی از موارد زیر (در فاصله ۱۰ روز قبل از شروع علائم ) را داشته باشد :

– تماس نزدیک (زندگی کردن با هم ، پرستاری کردن و یا تماس مستقیم با ترشحات تنفسی یا مایعات بدن بیمار مظنون یا محتمل سارس ) با فرد مظنون یا محتمل بیماری سارس .

– سابقه مسافرت به منطقه آلوده .

– اقامت در یک منطقه آلوده .

 

 

بیماران تنفسی توجه داشته باشند که برای رفتن به مسافرت به جاهای آلوده سفر نکنند .

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید