جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتبیماران دیابتی ( مرض قند ) چطور از کلیه خود مراقبت کنند

4

 

 

  • برای حفظ کلیه ها مراقبت قند خون و فشار خون خود باشید(قند خون ۱۱۰-۷۰ میلی گرم در دسی لیتر و فشار خون ۹۰/۱۴۰میلی لیتر جیوه در محدوده طبیعی است).

شایع‌ترین علت عمده نارسایی کلیوی دیابت است به شکلی که مسئوول بیش از ۵۰ درصد موارد پیوند کلیه دیابت می باشد. عوارض کلیوی دیابت نه تنها در کشورهای پیشرفته شایع است، بلکه در کشورهای در حال رشد نیز شیوع دارد.

مبتلایان به دیابت نوع۲ وقتی دچار میکروآلبومینوری (دفع آلبومین از راه ادرار) می‌شوند، ۲ تا ۴ برابر بیشتر با خطر مرگ روبه‌رو می‌شوند.

اگر فشارخون نیز مزید بر علت شود، خطر مرگ و میر باز هم مضاعف خواهد شد.

ماسفانه حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد دیابتیک‌های نوع۱ و در حدود ۵ تا ۴۰ درصد دیابتیک‌های نوع ۲ سرانجام به بیماری‌ کلیوی دچار خواهند شد.

بالای ۲۰ درصد مبتلایان به دیابت نوع۲، در همان زمان تشخیص، آسیب کلیوی دارند و حدود ۴۰ درصد آنها بعد از ۱۰ سال عاقبت به مشکل کلیوی دچار می‌شوند. بیش از ۸۰ درصد دیابتیک‌های کاندیدای پیوند کلیه، از نوع۲ هستند .

بیماران مبتلا به دیابت ممکن است دچار مشکلات کلیوی گردند البته عوامل خطر ساز مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر است :

– عدم کنترل قند
– فشار خون بالا
– بد کار کردن کلیه ها(gfr)
– وجود پروتئین به مقدار زیاد و غیر عادی در ادرار
– احتمالا سیگار کشیدن و چربی خون بالا

باید به خاطر داشته باشید که فشار خون بالا، عامل اصلی بروز بیماری های کلیوی در مبتلایان به دیابت است.

همچنین سابقه خانوادگی فشار خون بالا در فرد دیابتی، احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی را زیادتر می کند.

فشار خون خود را مرتب کنترل کنید و در صورت بالا بودن آن به پزشک مراجعه نمایید.

فشار خون بالا معمولا به فشار خون بالاتر از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی متر جیوه گفته می شود.

در این رابطه اگر فرد مبتلا به فشار خون بالا، داروهای ضد فشار خون را طبق نظر پزشک معالج به طور مرتب مصرف کند، می تواند از ایجاد یا پیشرفت بیماری های کلیوی جلوگیری نماید.

البته بیماران دیابتی حدود ۳ تا ۵ سال پس از شروع بیماری‌شان، امکان دارد دچار عوارض کلیوی شوند و این عوارض کلیوی فقط در ۴۰ درصد از بیماران ایجاد می‌شود و آن هم در کسانی است که قند خونشان را کنترل نمی کنند.

زودرس ترین علامت بیماری کلیوی ناشی از دیابت ، آلبومینوری یعنی افزایش ترشح آلبومین در ادرار است.

در مراحل ابتدایی بروز عوارض کلیوی ناشی از دیابت، آلبومین که نوعی پروتئین است در ادرار دیده می‌شود و این افزایش دفع آلبومین، بسیار جزیی است و در حد ۳۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم در ادرار بیست و چهار ساعته می باشد. با روش‌های ‌آزمایشگاهی معمول این میزان دفع کم آلبومین قابل اندازه‌گیری نیست و برای اندازه‌گیری این مقدار کم آلبومین در ادرار باید حتما درخواست میکروآلبومینوری یا تشخیص دفع آلبومین در مقادیر کم و با روش‌های خاص آزمایشگاهی نمود.

در مراحل بعدی، یعنی وقتی بیماری کلیوی پیشرفت کرد یا بهتر بگوییم وقتی دیابت کنترل نشده آسیب بیشتری به کلیه‌ها وارد کرد، دفع آلبومین هم بالا می‌رود و به بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم در ادرار بیست و چهار ساعت می‌رسد و ممکن است حتی تا چند گرم در روز هم دیده شود و به تدریج در طی سال‌های بعدی در صورت کنترل نشدن دیابت، به نارسایی کلیه‌ها منجر شود.

وقتی کلیه‌ها نارسا شوند، در واقع اوره و کراتینین خون بیمار افزایش می‌یابد و فعالیت کلیه‌ها برای دفع سموم بدن کاهش می‌یابد و رفته‌رفته به جایی می‌رسد که در اثر ناکارآمدی کلیه‌ها و نارسا شدن‌شان، فرد نیازمند دیالیز و پیوند کلیه می‌گردد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد کلیه های بیمار کار می کنند. فاصله زمانی معمول بین شروع آسیب کلیوی ناشی از دیابت و نارسایی پیشرفته کلیه حدود ۵ تا ۷ سال است .

●  اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید:

–  نمک کم مصرف کنید.

–  موقع طبخ غذا نمک اضافه نکنید.

–  از مصرف غذاهای خیلی شور نظیر چیپس سیب زمینی ترشی و.. پرهیز کنید.

– وزن خود را در حد مطلوب نگه دارید.

– مصرف گوشت قرمز، ماهی، پنیر و دیگر غذاهای پروتئینی را محدود سازید.

– غلظت قندخون را مرتب کنترل کنید.

– سیگار نکشید. به خاطر داشته باشید که کشیدن سیگار باعث تشدید مشکلات کلیوی خواهد شد.

–  در صورت امکان هموگلوبین قنددار شده (HbA1C) خود را اندازه گیری کنید. این آزمایش وضعیت کنترل قندخونتان را در ۱ تا ۳ ماه گذشته نشان می دهد.

–  با برنامه غذایی صحیح، ورزش مداوم و مصرف منظم داروهای تجویز شده، به کنترل قندخون خود کمک کنید.

–  سالانه برای بررسی کارکرد کلیه هایتان به پزشک مراجعه کنید.

–  اعضای گروه دیابت می توانند در کاهش خطر آسیب کلیه ها به شما کمک کنند.

●  مراقبت از کلیه ها در افراد دیابتی :

–  رعایت یک رژیم غذایی با پروتئین کم در دیابتی های مبتلا به مشکلات کلیوی مفید است.

–   برای حفظ کلیه ها مراقبت قند خون و فشار خون خود باشید(قند خون ۱۱۰-۷۰ میلی گرم در دسی لیتر و فشار خون ۹۰/۱۴۰میلی لیتر جیوه در محدوده طبیعی است).

– اگر هر یک از علامت های کمردرد , سوزش ادرار, تکرار ادرار,ناتوانی در دفع ادرارعلی رغم وجود احساس مربوطه,وادرار کدر یا خونی که نشانه عفونت کلیه یا مثانه هستند در شما بروز کرد به پزشک خود اطلاع دهید.

–   سالانه برای بررسی کارکرد کلیه هایتان به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ