جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتبروز بیماری کلیوی به دلیل مشکلات دهان و دندان

بروز بیماری کلیوی به دلیل مشکلات دهان و دندان

635883602513079968

 

 

با وجود این که قبلا نیز در مورد برخی بیماری ها بیان کرده ایم که منشا آن دهان و دندان و رعایت نکردن بهداشت آن می باشد در این مطلب نیز یک بیماری دیگر را مورد بررسی قرار می دهیم با ما باشید با اطلاعاتی درباره بروز بیماری کلیوی به دلیل مشکلات دهان و دندان .

نتایج مطالعه جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که بیماری لثه خطر مرگ را در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه افزایش می دهد.

محققان دانشگاه برمینگهام متوجه شدند که بیماری لثه با افزایش التهاب سیستماتیک مرتبط با بیماری مزمن کلیه، خط مرگ و میر را در مبتلایان به این دو وضعیت مزمن افزایش می دهد.
بیماری لثه ششمین بیماری شایع در انسان است که ۱۱.۲ درصد از جمعیت جهان را مبتلا کرده است. تحقیقات قبلی همچنین بهداشت ضعیف دهان را با ابتلا به بیماری قلبی، درد زانو، بیماری آلزایمر و انواع مختلفی از سرطان مرتبط دانسته بودند.
‘ایان چاپل’ استاد دانشگاه برمینگهام در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: ذکر این نکته حائز اهمیت است که بهداشت دهان تنها برای دندان ها نیست بلکه دهان دروازه بدن است و علاوه بر این که یک ارگان جداگانه محسوب می شود، محلی برای ورود باکتری ها به جریان خون از طریق لثه است.
بسیاری از مبتلایان به بیماری لثه از بیماری خود مطلع نیستند و احتمالا تنها بعد از مسواک زدن دندان ها، متوجه خونریزی می شوند، در حالی که آسیب لثه ها در آینده به خطری برای سایر نقاط بدن تبدیل می شود.
در این مطالعه که در مجله Clinical Periodontology منتشر شد، محققان سوابق دندانی و پزشکی ۱۳ هزار و ۷۸۴ شرکت کننده در سومین بررسی ملی بهداشت و تغذیه را تجزیه و تحلیل کردند و محور توجه خود را بر ۸۶۱ فرد مبتلا به بیماری مزمن کلیه متمرکز کردند.
پژوهشگران در یک پیگیری افزون بر ۱۴ ساله متوجه شدند که در مبتلایان به بیماری مزمن کلیه، میزان مرگ و میر در طول ۱۰ سال، ۳۲ درصد بود اما این میزان برای افرادی که علاوه بر بیماری مزمن کلیه بیماری لثه نیز داشتند، به ۴۱ درصد افزایش می یافت.
از سوی دیگر، این اثر در افرادی نیز که علاوه بر دیابت به بیماری مزمن کلیه مبتلا بودند، مشاهده شد به طوری که میزان مرگ و میر این افراد در عرض ۱۰ سال، به ۴۳ درصد افزایش یافت.
محققان با استناد به این ارتباط، اظهار داشتند که تشخیص بیماری لثه به دندانپزشکان اجازه می دهد به تشخیص بیماری های مزمن و پیشگیری از مرگ زودهنگام ناشی از این وضعیت ها کمک کنند.

 

پزشکین : بروز بیماری کلیوی به دلیل مشکلات دهان و دندان

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید