جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتبا فرسودگی خداحافظی کنید

1

 

 

کمی از زندگی روزمره‌تان فاصله بگیرید و از فاصله‌ای دورتر، نگاهی به وسایل داخل خانه بیندازید، این طبیعی است که بعد از چند سال زندگی، تعدادی از وسایل، خراب، ناقص یا شکسته شوند اما نکته اینجاست که اجازه ندهیم این روند ادامه پیدا کند و جلوی این فرسوده شدن را با چند راهکار ساده بگیریم.

مدیریت داخلی خانه با خانم خانه است. این مدیریت دامنه وسیعی دارد و محدود به پخت‌وپز و تمیز کردن نمی‌شود. شما در قبال وسایل درون منزل هم احساس مسئولیت می‌کنید. شیوه‌های پیشنهادی ما را بخوانید و درباره آنها فکر کنید.

  • اجازه غافلگیری ندهید

وسایلی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و… هرچندوقت یک‌بار به سرکشی و سرویس‌شدن نیاز دارند تا فرسوده و خراب نشوند. سرویس کردن این وسایل به پیشگیری از فرسودگی کمک می‌کند. بهتر است از روی دفترچه راهنمای این وسایل بهترین زمان‌های سرویس کردن آنها را پیدا کنید و در گوشه‌ای یادداشت کنید که جلوی چشم‌تان باشد تا فراموش نکنید. اگر از ابتدای خرید این وسایل تا به امروز این کار را انجام نداده‌اید بهتر است با همسرتان یک‌بار تمامی مواردی که ممکن است احتیاج به تعمیر یا سرویس داشته باشند را چک کنید. به‌عنوان مثال یادتان باشد که فیلتر و زغال داخل یخچال درصورت اتمام تاریخ انقضا باید تعویض شوند. لاستیک‌های دور در یخچال احتیاج به بازنگری دارند. یا محفظه مخصوص مایع و پودر در ماشین لباسشویی ممکن است به مرور زمان سوراخ شود و… . زمانی که شما این کارها را انجام می‌دهید از فرسودگی وسایل خانه پیشگیری کرده‌اید. در این صورت می‌توانید انتظار داشته باشید که این وسایل یکباره و بدون انتظار شما خراب نشوند یا اقلا با احتمال کمتری این اتفاق به‌طور ناگهانی رخ خواهد داد.

  • از سوزن چرخ خیاطی تا…

به وسایل دیگر خانه هم دقت کنید. این دسته از اشیای کاربردی را هم در چک لیست پیشگیری و تعمیرتان قرار دهید. به‌عنوان مثال اگر سوزن چرخ خیاطی‌تان شکست، در نخستین فرصت ممکن آن را بخرید و جایگزین نوع شکسته کنید. با این‌گونه تدابیر، در موقعیت‌هایی که اتفاقات فوری پیش می‌آیند و به این وسایل احتیاج پیدا می‌کنید، دیگر لازم نیست برای حل مشکل به وجود آمده فوری به خارج از خانه بروید.

  • لباس‌های فراموش شده را دریابید

به سراغ کمد لباس‌هایتان بروید. چندعدد از آنها را به‌خاطر در‌رفتگی زیپ، سوراخ بودن جیب یا باز شدن یک درز کنار گذاشته‌اید؟ آنها را به بیرون از کمد منتقل کنید و به‌ترتیب اولویت، تعمیرشان کنید. مطمئن باشید وقت زیادی از شما نمی‌گیرد اما همین چند کوک ساده، تعداد قابل ملاحظه‌ای لباس را به چرخه پوشیدنی‌های‌تان وارد می‌کند. حتی عروسک‌های پولیشی فرزندان‌تان هم می‌توانند با همین کوک‌های نجاتبخش شما به زندگی برگردند و شما را از خرید دوباره عروسک نجات بدهند.

  • به آشپزخانه برگردید

بیایید دوباره به آشپزخانه برگردیم. در تعدادی از کابینت‌هایتان را باز کنید. ظرف‌هایی که شکسته و قابل چسباندن هستند را همین امروز بیرون بیاورید و تکه‌های شکسته را کنار هم بگذارید و دوباره از ظرفی که با آن خاطره‌های شیرین داشته‌اید، استفاده کنید. اغلب ظرف‌های شکسته چینی با چسب قطره‌ای یا یک دو سه شفاف بازسازی می‌شوند و در کمتر از ۱۵دقیقه کاسه، لیوان، بشقاب یا هر وسیله دیگرتان شبیه روز اول می‌شود.

  • آینده‌نگر باشید

بعضی ظروف مانند ظروف شیشه‌ای زمانی که ترک بردارند و شکسته شوند دیگر نمی‌شود به کمک هیچ چسبی آنها را چسباند. در این موارد که تنها یک عدد از یک دست لیوان یا ظرف شما کم شده است، می‌توانید از این ظروف‌تان یک عکس بگیرید و در تلفن همراه‌تان ذخیره کنید تا در بازارهایی که انبار این محصولات محسوب می‌شوند و اغلب تک‌فروشی هم دارند به‌دنبال جنسی شبیه به طرح و نقشه مدنظرتان باشید. این شیوه اجازه نمی‌دهد که ظرف‌های شما کم شوند و شما بعد از چند سال مجبور به خرید یک سرویس جدید غذاخوری یا هر چیز دیگری شوید.

  • لیست شرح وظایف بنویسید

یکسری از کارها هم انجام‌شان از عهده شما بر نمی‌آید. به‌عنوان مثال تعمیر قفل‌ها و لولاهای درها، تعویض چراغ‌های داخل لوستر، تعمیر سیم‌کشی داخل اتاق‌ها، روغنکاری دَرِ کمد و… کار یک خانم نیست اما شما می‌توانید این کارها را لیست کنید و روی یخچال قرار دهید تا همسرتان به مرور زمان تیک انجام آنها را بزند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید