افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

با این خوردنی ها به جنگ با افسردگی بروید

با این خوردنی ها به جنگ با افسردگی بروید

  • ایجاد توازن بین سطح هورمون ها با کمک رژیم غذایی باید اولین اقدام قبل از مصرف داروهای ضدافسردگی باشد. خوردن مواد غذایی دارای فیتواستروژن (به طور مشخص یعنی غذاهای با منشاء گیاهی استروژن) به توازن استروژن کمک می کند. فیتواستروژن شامل همه انواع سبزی و همچنین بنشن و حبوبات است.

 

به گفته محققان، افزایش بیماری های روانی در ۵۰ سال اخیر با افزایش مصرف غذاهای فرآوری شده و کاهش مصرف میوه ها و سبزی های تازه همراه شده است.

رژیم غذایی سالم و متنوع همراه با درمان های تخصصی و بالینی می تواند به بهبود افسردگی کمک کند. این توصیه های غذایی برای کمک به کاهش افسردگی است.

پروتئین کافی بخورید

پیام رسان های عصبی سروتونین و دوپامین هر دو از آمینواسیدها و به عبارت دیگر پروتئین ساخته شده است. در حالی که بدن می تواند بعضی از آمینواسیدها را بسازد، گروه مشخصی از آمینواسیدهای حیاتی، از مواد غذایی که می خوریم به دست می آید.

ویتامین های گروه B

فرایند شیمیایی که در بدن انجام می گیرد معمولا به فاکتورهای همراه نیاز دارد و ویتامین ب در تبدیل آمینو اسیدها به فرارسان های عصبی نقش کلیدی دارد.

اگر به اندازه کافی ویتامین ب (یا آمینو اسید) دریافت نکنید، سروتونین و دوپامین کافی در بدن شما تولید نمی شود.

ویتامین های گروه ب به شکل کمپلکس بهتر جذب می شود و غذاهایی که از این نظر غنی تراست، طیف بهتری از این ویتامین به دست می دهد؛ غلات خالص و همچنین اسفناج، لوبیا چشم بلبلی، نخود، عدس، ماهی سالمون، توفو و تخم مرغ جزو ایــن مــواد غــذایـی است.

چربی های سالم

سلول های عصبی در بدن از چربی ساخته شده است و میزان مشخصی از چربی خوب باید از رژیم غذایی تامین شود. مواد غذایی غنی از چربی ها شامل ماهی های چرب، مانند سالمون و ساردین است. در ضمن آووکادو و گردو نیز میزان خوبی از چربی را دارد.

مراقبت از دستگاه هاضمه

سلامت سیستم گوارش در حفظ سلامت روان نیز نقش موثری دارد. از طرفی اگر عملکرد دستگاه هاضمه مطلوب نباشد، هضم و جذب مواد مغذی به خوبی انجام نمی گیرد.

نزدیک به ۹۵ درصد سروتونین در دستگاه هاضمه و روده ها تولید می شود و فلور روده نقش اساسی در دستگاه هاضمه سالم ایفا می کند.

کلم ترشی و به طور کلی ترشی ها باکتری های خوب تولید و به حفظ سلامت دستگاه هاضمه کمک می کند.

شیرینی طبیعی

شکر و نوشابه های گازدار را کنار بگذارید و به جای آن سیب زمینی شیرین، هویج و کدو را جایگزین کنید.

نخوردن شکرهای فرآوری شده خلق و خو را بهبود می بخشد. این شکرها به سرعت جذب خون می شود و انرژی زیادی تولید می کند. اما بعد از آن سطح انرژی کاهش می یابد زیرا انسولین برای کاهش قندهای خون آزاد می شود. این کاهش انرژی موجب خستگی، کسالت، دلهره و در نهایت اضطراب می شود. در مقابل انتخاب کمپلکس های کربوهیدرات مانند غلات خالص، سیب زمینی شیرین و سبزیجات نشاسته دار مانند هویج زرد یا نارنجی و کدو و خوردن متناسب آنها با میزان قابل توجهی پروتئین مانند ماهی و تخم مرغ، قند را آهسته تر در رگ های خونی آزاد می کند.

فیتو استروژن

ایجاد توازن بین سطح هورمون ها با کمک رژیم غذایی باید اولین اقدام قبل از مصرف داروهای ضدافسردگی باشد. خوردن مواد غذایی دارای فیتواستروژن (به طور مشخص یعنی غذاهای با منشاء گیاهی استروژن) به توازن استروژن کمک می کند. فیتواستروژن شامل همه انواع سبزی و همچنین بنشن و حبوبات است.

وزن مناسب

مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به افسردگی، دچار گرگرفتگی نیز می شوند اما دلیل آن معلوم نیست.

بنابراین با رژیم غذایی سالم تر، خوردن سبزیجات، پروتئین باکیفیت و چربی های خوب ،وزن و درصد احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش دهید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

منبع : رکنا

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *