افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

باورهای اشتباه درباره قرص های ضد بارداری

باورهای اشتباه درباره قرص های ضد بارداری

images

خیلی از خانم ها از خوردن قرص های ضد بارداری امتناع می کنند و می گویند این قرص ها داری عوارضی جبران ناپذیر است در این جا پس از انجام تحقیقات زیاد محققان باورهای اشتباه درباره قرص های ضد بارداری را بیان کرده اند .

متاسفانه هر روز شاهد بارداری های ناخواسته زیادی هستیم و تعداد این بارداری ها در کشور های در حال توسعه مانند ایران رو به افزایش است. شاید یکی از دلایل این موضوع عدم آگاهی از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری باشد. وقتی زوجی با واقعیت در میان بودن فرزندی ناخواسته رو به رو می شود دچار تنش های بسیار زیادی می شوند و این تنش ها ممکن است تاثیر دائمی در روابط میان این زوج داشته باشد. پس بهتر است اگر قرار است فرزندی به دنیا بیاید با آگاهی و آمادگی کامل پذیرای او باشیم.

قرص های ضد بارداری یکی از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری هستند. مکانیسم اصلی این قرص ها توقف تخمکگذاری است و وقتی تخمکی وجود نداشته باشد حاملگی نیز اتفاق نخواهد افتاد. قرص ها علاوه بر تاثیر بالای ۹۹ درصد در پیشگیری از بارداری فواید دیگری نیز دارند. از جمله این فواید کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم ها است که متاسفانه این روزها بسیار شایع است. محققان می گویند اثرات ضد سرطان قرص ها تا ۱۰ سال پس از مصرف آن ها همچنان باقی می ماند. اما عدم آگاهی و ترس از شایعات بی اساس در میان زنان باعث می شود که خیلی از خانم ها از مصرف این قرص ها خودداری کنند. یکی از شایعات بسیار معروف این است که قرص های پیشگیری از بارداری باعث نازایی می شود. در صورتی که تخمکگذاری حداکثر تا سه ماه بعد از قطع مصرف قرص ها باز می گردد مگر اینکه فرد دچار اختلالاتی در تخمکگذاری باشد که خود او حتی قبل از مصرف قرص ها از آن خبر نداشته است و ربطی به مصرف قرص ها ندارد. در اکثر موارد تخمک گذاری چند روز بعد از قطع قرص وجود دارد. پس اگر قرص تان را قطع کرده اید و قصد بارداری نیز ندارید حتما بلافاصله پس از قطع قرص روش مطمئن دیگری را انتخاب کنید.

شایعه ایجاد نازایی صد در صد بی اساس است. این قرص ها نه تنها باعث نازایی در زنان نمی شوند بلکه خیلی از مشکلات هورمونی در خانم ها که باعث ایجاد نازایی می شود را درمان می کند. زنانی که برای مدت حداقل یک سال از این قرص ها استفاده می کنند از فواید بسیار زیاد این قرص ها از جمله کمتر شدن و در خیلی از موارد از بین رفتن درد های قاعدگی و همچنین کم شدن جوش های صورت و بدن بهره مند می شود. قرصها با در دست گرفتن کنترل هورمون های زنانه موجب تنظیم آن ها می شوند.

قرص های پیشگیری از بارداری موجب نازایی نمی شوند.

قرص ها اگر درست و سرساعت استفاده شوند علاوه بر اینکه اثرات ضد بارداری بسیار بالایی دارند موجب تنظیم شدن قاعدگی در زنان نیزمی شود. نکته مهم اینست که اگر قرص ها نامنظم استفاده شوند و یا نحوه مصرف آن ها درست نباشد نه تنها فایده و اثری ندارد بلکه مضر نیز می باشند. پس قبل از استفاده حتما از پزشک و یا مامای خود درباره مصرف صحیح این قرص ها سوال کنید. همچنین خانم هایی که در دوره مصرف قرص ها هستند باید هر شش ماه توسط پزشک زنان خود معاینه شوند و تست پاپ اسمیر انجام دهند.

قرص ها انواع مختلفی دارند. معروفترین آن ها قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری هستند که در مارک های مختلف در داروخانه ها عرضه می شوند. برندهای یاز، یاسمین، بلارا، دیان و … اکنون در داروخانه ها موجود است اما نکته ای که وجود دارد این است که کدام یکی از این قرص ها با سیستم بدن شما هماهنگ است و البته این موضوع راهی ندارد به جز تجربه. البته برندهای نام برده از انواع قدیمی آن ها کم هورمون تر هستند و عوارض آن ها از قرص های قدیمی بسیار کمتر است. کم هورمون تر بودن قرص موجب کم شدن اثرات ضد بارداری آن ها نمی شود و فقط موجب کم شدن عوارض ناشی از مصرف می گردد. عوارضی مانند تهوع و لکه بینی حداکثر دو تا سه ماه اول وجود دارد و بعد ازآن از بین می رود. اگر عوارض همچنان بعد از سه ماه باقی ماند تحت نظر پزشک نسبت به تعویض قرص تان اقدام کنید.

این قرص ها را حتما از داروخانه های معتبر تهیه کنید تا از تقلبی نبودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

اما نکته مهم دیگری نیز وجود دارد. هر خانمی می تواند از این قرص ها استفاده کند به شرطی که بیماری خاصی نداشته باشد.

همه خانم هایی که قصد استفاده از قرص های ضد بارداری را دارند باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند.

زنان سیگاری و زنانی که بالای ۳۵ سال سن دارند باید با احتیاط بیشتری نسبت به مصرف قرص ها اقدام کنند. همچنین افرادی که درگیر بیماری هایی از جمله دیابت و بیماری های قلبی هستند نباید از این قرص ها استفاده کنند و باید روش های مطمئن دیگری را انتخاب کنند.

استفاده خودسرانه قرص های ضد بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

بسیاری بر این باورند که این قرص ها موجب کاهش میل جنسی در خانم ها می شود. در صورتی که خیلی از خانم ها که تجربه مصرف این قرص ها را دارند به علت اینکه ترس از بارداری ناخواسته ندارند لذت بیشتری را تجربه می کنند.

قرص ها موجب کاهش میل جنسی نمی شوند.

نکته مهم دیگر این است که اگر در دوره اول مصرف قرص ها هستید حتما از یک روش پشتیبان ضد بارداری مانند کاندوم استفاده کنید چون اثرات ضد بارداری این قرص ها ازماه دوم به بعد نمایان می شود.

 

پزشکین : باورهای اشتباه درباره قرص های ضد بارداری

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *