جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاگر دارو زیاد مصرف می کنید بخوانید

  • تحقیقات نشان می‌دهد، بسیاری از داروها، مدت‌ها پس از انقضای تاریخ مصرف، همچنان خواص خود را حفظ می‌کنند، اما اگر داروهای حیاتی مانند اپی پن (درموارد شوک آنافیلاکسی) یا آسپرین (برای بیماری‌های قلبی) همچنین داروهایی مانند انسولین و آنتی‌بیوتیک مایع مصرف می‌کنید.

 

امروزه درصد بالایی از مردم جهان به طور منظم دارو مصرف می‌کنند.

 عوارض جانبی مصرف این داروها سالانه تعداد زیادی از افراد را راهی اورژانس می‌سازد و در برخی موارد، مرگ به دنبال دارد. کارشناسان، توصیه‌هایی برای بهتر شدن این شرایط ارائه می‌کنند.

همراه داشتن دارو در مراجعه سالانه به پزشک

ناتانیل آزار، مشاور پزشکی می‌گوید، بسیاری از افراد درکنار داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و قرص‌های مکمل مصرف کرده، یا برای یک مشکل، چندین دارو مصرف می‌کنند، بدون آن که بدانند این داروها با یکدیگر تداخل ایجاد می‌کنند. همچنین ممکن است فرد با مشاهده عوارض جانبی داروها، به مصرف داروی دیگری برای کاهش این عوارض روی بیاورد یا به دلایل کاملا مجزا، داروهایی را که تعامل خوبی با یکدیگر ندارند، به‌طور همزمان مصرف کند. بهتر است در این مورد که آیا لازم است داروها طبق روال گذشته مصرف شوند یا نه، با پزشک مشورت شود. دکتر داروساز نیز می‌تواند مشاور خوبی در این زمینه باشد.

توجه به تاریخ انقضای داروها

به گفته آزار، تحقیقات نشان می‌دهد، بسیاری از داروها، مدت‌ها پس از انقضای تاریخ مصرف، همچنان خواص خود را حفظ می‌کنند، اما اگر داروهای حیاتی مانند اپی پن (درموارد شوک آنافیلاکسی) یا آسپرین (برای بیماری‌های قلبی) همچنین داروهایی مانند انسولین و آنتی‌بیوتیک مایع مصرف می‌کنید، بهتر است پس از گذشتن تاریخ انقضا، از مصرف آنها خودداری کنید.

دقت در دارو دادن به کودکان

آزار می‌گوید، دارو دادن به کودکان به وسیله قطره چکان موثرتر از دادن دارو با فنجان یا قاشق است. همه‌‌ قرص‌ها را نمی‌توان خرد کرد و برخی داروها درصورت خردشدن، مزه بدی پیدا می‌‌کنند یا حتی ممکن است خراب شوند.

اگر دارو طعم ناخوشایندی دارد، با پزشک مشورت و سپس دارو را با آب، شیر یا آبمیوه مخلوط کنید.

رعایت نکاتی برای دور انداختن داروها

داروها را از جعبه‌های خود خارج و آنها را با پودر قهوه یا خاک مخلوط کنید. داروهای خطرناک مانند کدئین، مرفین و اوکسی کدون را درون توالت بریزید و سیفون را بکشید. سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را درصورتی‌که روش دیگری برای دفع دارو در دسترس نباشد، توصیه می‌کند تا احتمال این که این داروها به دست کودکان یا افراد دیگر بیفتد، وجود نداشته باشد.

منبع : سلامت نیوز

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید