جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاعتیاد به ماری جوانا باعث حمله قلبی می شود

ماریجونا از سری مواد مخدری که امروزه در بین جوامع مختلف استفاده بیشتر و همه گیر تری نسبت به دیگر مواد مخدر دارد. تحقیقات انجام شده نشان داده است که استفاده بیش از حد از این ماده باعث افزایش یک نوع پروتئین خاص در بدن و در نهایت بالا رفتن احتمال خطر سکته مغزی می شود. این اتفاق از دسته آسیب های دراز مدت ماری جوآنا است.

این پژوهشگران به میزان یک پروتئین  خون را در ۱۸ نفر از مصرف‌کنندگان درازمدت ماری‌جوآنا با میزان این پروتئین در خون ۲۴ نفر که ماری‌جوآنا مصرف نمی‌کردند، مورد مقایسه قرار دادند.

میزان این پروتئین که آپولیپوپروتئین ‍C-III نام دارد در مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا ۳۰ درصد بالاتر از افرادی بود که ماری‌جوآنا مصرف نمی‌کردند.

این پروتئین در سوخت و ساز تری‌گلیسریدها – یک نوع چربی خون- دخالت دارد و میزان بالاتر آن باعث افزایش میزان تری‌گلیسریدها در خون می‌شود. میزان بالای تری‌گلیسریدها در خون با سخت‌ و ضخیم‌شدن دیواره‌ شریان‌ها و افزایش خطر سکته‌مغزی، حمله قلبی و بیماری قلبی ارتباط دارد.

مصرف‌کنندگان ماری‌جوآنا در این بررسی به طور متوسط ۷۸ تا ۳۵۰ سیگار ماری‌جوآنا در هفته دود می‌کردند که مصرف بسیار بالایی به حساب می‌آید.

به گفته این پژوهشگران ماده فعال موجود در ماری‌جوآنا که  تتراهیدروکانابینول (THC) نام دارد، با تحریک بیش از حد گیرنده‌های ماری‌جوآنا در کبد به تولید بیش از حد این پروتئین خونی می‌انجامد.

این پژوهشگران می‌گویند یافته‌های آنها بیانگر آن است که مصرف درازمدت ماری‌جوآنا می‌تواند عوارض جانبی فراتر از اثرات شناخته‌شده قبلی آن بر مغز مانند اختلال در یادگیری، اختلال در یادسپاری و ناهنجاری‌های ادراکی داشته باشد.

مارى جوانا، حشیش و روغن حشیش همگى از گیاه کانابیس گرفته مى‌شوند. THC ماده اصلى روان گردان موجود در مارى جوانا یا حشیش است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ