جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاشتباهاتی که در هنگام مسواک زدن مرتکب می شوید

اشتباهاتی که در هنگام مسواک زدن مرتکب می شوید

 

استفاده از مسواک نامناسب

از چه نوع مسواکی استفاده می کنید؟ اغلب ما می خواهیم از مسواکی با موهای نسبتا نرم و پرپشت استفاده کنیم. البته دندان های ما نیز به یک مسواک با موهای سرگرد احتیاج دارد، نه مسواکی با قلموی تیز و تکه تکه شده. اگر از مسواک نامناسبی استفاده می کنید، تمیز کردن دندان ها به خوبی صورت نمی گیرد و به مینای دندان نیز آسیب می رسد.
بعد از یک دوره استفاده از یک مسواک، آن را بررسی کنید و ببینید آیا فرسوده است. طول عمرمتوسط یک مسواک سه ماه است. اگر پس از شش هفته استفاده مکرر مسواک فرسوده شود، صدمه ی زیادی به دندان وارد می آورد، زیرا برخی از افراد می گویند دندان هایشان به خوبی تمیز نمی شود مگر آن که با فشار زیاد مسواک بزنند. این در صورتی است که مسواک زدن باید یک فرآیند کاملا ملایم باشد.
مشاهده ی پلاک و تارتار روی دندان ها

هنگامی که موادغذایی مانند کربوهیدرات ها و قندها به درستی از دندان ها پاک نشوند، پلاک های میکروبی از آن ها تغذیه کرده و اسید تولید می کنند. اسید موجب پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود. پلاک ها معمولا بی رنگ هستند.

اگر شکافی کوچک در لبه ی لثه ها مشاهده می کنید، خود نشانه ی مسواک زدن نادرست می باشد

اگر دندان ها تحت پوشش این پلاک ها قرار بگیرند، به مرور زمان تارتار ساخته می شود که شکل سختی از پلاک است و سخت تر از بین می رود.

اگر شما در حال حاضر علامتی از پلاک و یا تارتار پیدا کردید، نشانه نسبتا روشنی است که شما نیاز به تعویض مسواک و تغییر روش مسواک زدن دارید.
ملتهب شدن لثه ها

لثه خود می تواند نشان دهد که دهان به درستی مسواک زده نمی شود. آیا هنوز تقریبا در هر مسواک زدن لثه تان خونریزی می کند؟آیا لثه تان قرمز، دردناک یا پف کرده است؟ اینها همه نشان دهنده التهاب لثه هستند که خود ناشی از وجود پلاک ها بر دندان است.

یکی دیگر از نشانه ها، کنار رفتن لثه های بالا و پایین است. اگر شکافی کوچک در لبه ی لثه ها مشاهده می کنید، خود نشانه ی مسواک زدن نادرست می باشد. مینای دندان بسیار نازک است و نزدیک لثه قرار گرفته، بنابراین ممکن است آسیب ببیند اگر سخت و با فشار مسواک می زنید.
نگرانی از لبخند زدن

آیا شما نگران این هستید که دندان هایتان زرد به نظر برسند و بوی دهانتان آزاردهنده است؟ آیا لبخند خود را زیبا نمی دانید؟ این می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی مانند بیماری های لثه باشد و به سادگی می توان با جرم گیری و صیقل دادن دندان ها مشکل را حل کرد. بهتر است مشکل تان را با دندانپزشک در میان بگذارید.

نکته پایانی: دندان هایتان را به آرامی مسواک بزنید، نه بیش از حد محکم. به صورت رفت و برگشتی مسواک نزنید و تنها در امتداد طول زبان، مسواک را به جلو و عقب ببرید. با احتیاط مسواک بزنید و در یک زمان تنها بر روی یک ناحیه از دندان ها تمرکز کنید. توجه کنید که امتداد خط لثه را خوب تمیز کنید و تلاش کنید دو دقیقه کامل مسواک بزنید.

 

منبع : الو دکتر

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید